Chowane fornirowane drzwi zintegrowane z drewnianą zabudową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chowane fornirowane drzwi zintegrowane z drewnianą zabudową

Chowane fornirowane drzwi, będące integralną częścią dużej drewnianej zabudowy, wyglądają estetycznie i minimalistycznie. Efekt jest zgodny z naszymi wyobrażeniami - mówi Emilia, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r.

Dom: powierzchnia 235 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne w strefie dziennej:

  • Skrzydła - chowane, fornirowane dębem.
  • Ościeżnice - z płyty MDF, stałe.
  • Klamki - ze stali pomalowane czarnym matowym lakierem, w spiżarni - domykacz.
  • Zamki magnetyczne.

Montaż: przeprowadził stolarz z pomocnikiem. Osadzali ościeżnice na kotwach i piance montażowej. Wcześniej dobrali zawiasy (po trzy w każdym skrzydle) i zamki.

Decyzja: Podczas urządzania strefy dziennej i kuchni, mężowi i mnie zależało na utworzeniu z zabudowy kuchennej ładnego drewnianego monolitu, łączącego się z okładziną ścienną w korytarzu prowadzącym do gabinetu i łazienki. Postanowiliśmy ukryć w niej troje drzwi (także te do spiżarni, znajdującej się w obrębie kuchni).

Jako wierzchni materiał zastosowaliśmy fornir dębowy, który stolarz zabarwił i zaolejował. Zrobiliśmy tak, bo w kuchni, która jest widoczna z jadalni i salonu, mamy dużo czarnego kamienia. Ciepły kolor okładziny z drewna, położonej od sufitu do posadzki, wprowadza do reprezentacyjnej strefy ciepło i przytulność, natomiast faktura drewna i minimalistyczne akcenty, tj. chowane płaskie skrzydła drzwiowe - ład i elegancję.

Chowane, bezprzylgowe skrzydła wykończono fornirem dębowym (jak na okładzinie ściennej)
Chowane, bezprzylgowe skrzydła wykończono fornirem dębowym (jak na okładzinie ściennej).

Drzwi do gabinetu i łazienki mają typowe wymiary 100 × 210 mm, te do spiżarni są mniejsze - o szerokości 70 cm. Przed zleceniem usługi, sprawdziliśmy inną realizację stolarza.

Drzwi zintegrowane z zabudową - rady i przestrogi:

Chowane fornirowane drzwi, będące integralną częścią dużej drewnianej zabudowy, wyglądają estetycznie i minimalistycznie. Efekt jest zgodny z naszymi wyobrażeniami. Gdybyśmy w takiej zabudowie wstawili gotowe drzwi, to nie byłoby to samo!

Fornir doskonale się sprawdza. Mocno przylega do płyty MDF, nie ma purchli, nie uszkodził się. Na razie nie konserwowałam go powłoką ze specjalnego oleju, bo nie ma takiej potrzeby. Stolarz zapewnił, że jeśli gdzieś uszkodzi się mechanicznie, to wystarczy go przetrzeć papierem ściernym, pomalować na wcześniejszy kolor i zaolejować.

Skrzydła w gabinecie i łazience są dość ciężkie i po roku użytkowania trochę się opuściły, dlatego mąż wyregulował zawiasy (prosta czynność). W łazience dodał silikonowy odbijacz, żeby nie obijały się o ścianę. To jedyne rzeczy, które musiał przy nich dotąd zrobić - oczywiście, oprócz mycia.

"Chodzą" cicho i płynnie, zamki i klamki też bezusterkowo działają. Niestety, w spiżarnianych źle dobrał domykacz (jest przeznaczony do szerszych skrzydeł), więc musimy mocno je pchnąć, w celu otworzenia. Od strony składziku ciągniemy za okrągły pochwyt. Jeśli dłużej gotujemy i często korzystamy z tego schowka, to po prostu pozostawiamy skrzydło otwarte, a zamykamy po ukończeniu pracy.

Drzwi spiżarni z domykaczem.

Koszty wykonania zabudowy z chowanymi drzwiami:

  • zabudowa i 3 pary drzwi 24 800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje