Rolety zewnętrzne to bezpieczeństwo i termoizolacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety zewnętrzne to bezpieczeństwo i termoizolacja

Do założenia rolet zewnętrznych skłoniły nas względy bezpieczeństwa. Argument za roletami, a nie żaluzjami, stanowiła również lepsza termoizolacja - mówią Agnieszka i Wojtek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.

Rolety zewnętrzne:

  • Elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych.
  • Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa).
  • Prowadnice - szerokości 70 mm.
  • Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju.
  • Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki.
  • Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja.

Montaż: odbył się w fazie wykańczania domu, trwał 5 godzin. Fachowcy przytwierdzili skrzynki rolet i prowadnice do ram okien, w skrzynkach zamontowali silniki do sterowania. Elektryk doprowadził przewody, przebijając się przez ściany.

Decyzja: Agnieszka - Do założenia rolet zewnętrznych skłoniły nas względy bezpieczeństwa oraz przyzwyczajenie Wojtka z dzieciństwa do spania w ciemności. Argument za roletami, a nie żaluzjami, stanowiła również lepsza termoizolacja - kupiliśmy dom z dużymi oknami, więc zależało nam na zminimalizowaniu strat ciepła w zimie. Dla mnie istotne było jeszcze łatwe uzyskanie poczucia prywatności i uniknięcie zbierających kurz zasłon.

Ponieważ zastaliśmy już okna i wykończoną fasadę, najprościej było zastosować elewacyjny wariant rolet (kolorystykę dopasowaliśmy do okien i drzwi). Celowo zamówiliśmy rolety u markowego producenta, u którego wcześniej nabyliśmy napęd bramy wjazdowej - po to, żeby zgadzała się aplikacja do ich zdalnej obsługi. Gdybyśmy mieli ponownie wybierać rodzaj osłon, postąpilibyśmy tak samo!

Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien
Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Dla mnie chyba najbardziej liczy się bezpieczeństwo. Co prawda, nasze rolety nie są antywłamaniowe, lecz próba wyważenia nawet zwykłych pancerzy wywoła hałas i wzbudzi alarm. Powszechnie wiadomo, że najczęściej złodzieje włamują się przez okna, więc taka sztywna przegroda będzie dla nich odstraszającą przeszkodą. Nie narzekamy na ciemne skrzynki, zasłaniające górną partię szyb. Z zewnątrz wyglądają ładnie, wykańczają okna.
  • Wojtek: Spodziewałem się, że ocieplony pancerz w chłodniejszej połowie roku dobrze zabezpieczy przeszklenia przed zimnem. Jednak nie spodziewałem się aż tak skutecznej ochrony przed gorącem w lecie. Przez całe ostatnie lato, w upalne dni, opuszczaliśmy rolety na wszystkich oknach od strony południa i zdziałało to cuda. Temperatura w pomieszczeniach była kilka stopni Celsjusza niższa od zewnętrznej. Ani razu nie rozważaliśmy założenia klimatyzacji, nawet na piętrze.
  • Aplikację skonfigurowaliśmy w taki sposób, żeby obsługiwała rolety za nas i żebyśmy na co dzień nie musieli o tym myśleć. Sama je otwiera rano o ustalonej porze (rozróżniliśmy dni tygodnia i weekend). O zachodzie słońca zamyka te na północnych oknach skierowanych na drogę, pozostałe o godzinie 23:00 (chcemy widzieć oświetlony ogród). Kiedy wykryje, że nikogo nie ma w budynku, natychmiast zaciąga wszystkie osłony. Rada - warto używać trochę droższej wersji IO, zamiast RTS. Tylko w razie nagłej potrzeby sięgamy po piloty (np. gdy pies chce wyjść w nocy z domu, albo któreś z nas pragnie rano dłużej spać).

Koszty zakupu i montażu rolet zewnętrznych:

  • Rolety z montażem 16 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na żądanie pancerz można rozszczelnić i zatrzymać w dowolnej pozycji.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje