Rolety wewnętrzne na oknach dachowych pofałdowały się od słońca

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety wewnętrzne na oknach dachowych pofałdowały się od słońca

W hipermarkecie budowlanym wyszukaliśmy osłony wykonane bez gumy. Okazało się jednak, że pod wpływem gorącego powietrza nawet specjalistyczna tkanina lekko się pofałdowała na brzegach, na styku z prowadnicami - mówią Aneta i Marek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2012 r.

Rolety:

  • Wewnętrzne, z prowadnicami.
  • Poszycie z grubej tkaniny zaciemniającej.
  • Sterowanie - manualne.

Montaż: Marek - Samodzielny montaż to łatwizna! Do bocznych ram okien dachowych przykręciłem wkrętami prowadnice, do górnej ramy - kasetę z roletą. Wykorzystałem otwory przygotowane przez producenta przeszkleń.

Decyzja: Marek - Początkowo w pokoju-studiu syna na poddaszu, na dwóch oknach dachowych, założyłem zwykłe materiałowe rolety wewnętrzne, nawinięte na wałek. Wystarczyło je ściągnąć ręką w dół i ustawić w dogodnej pozycji. Były tam niezbędne, ponieważ akurat poniżej jest łóżko.

Jednak osłony bez prowadnic nie spełniały do końca podstawowego zadania, dlatego podczas remontu domu i po wymianie okien dachowych, żona kupiła nowocześniejszy model. Tym razem wybrała rolety całkowicie zaciemniające i poruszające się w prowadnicach. Są o niebo lepsze od poprzednich, lecz nie bez wad!

Okno dachowe ze zwiniętą roletą wewnętrzną
Zaciemniające rolety z prowadnicami zakupiono w hipermarkecie budowlanym.
Okno dachowe z opuszczoną roletą wewnętrzną
Tkanina lekko pofałdowała się od gorąca na styku z prowadnicami.

Rolety wewnętrzne na oknach dachowych - rady i przestrogi:

Aneta: W Internecie doczytałam się, że tkanina roletowa przeznaczona na okna dachowe nie powinna być gumowana ze względu na zbyt mocną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. W wyniku takiego promieniowania cienka warstwa gumy może ulec odkształceniu, a co gorsze, po nagrzaniu wydawać nieprzyjemny zapach - na forach skarżyli się na to niektórzy użytkownicy.

Wzięłam to sobie do serca i w hipermarkecie budowlanym wyszukałam osłony wykonane z grubej tkaniny zaciemniającej, ale bez gumy. Okazało się jednak, że pod wpływem gorącego powietrza, chcącego się wydostać z zamkniętej przestrzeni między szybą i grubą impregnowaną roletą, nawet specjalistyczna tkanina lekko się pofałdowała na brzegach, na styku z prowadnicami. Następnym razem poszukam wyrobów z powłoką przeciwsolarną.

Na gorąco nie ma rady - kiedy na zewnątrz jest długotrwały upał, w celu schłodzenia poddasza wstawiamy do studia przenośny klimatyzator. Teraz światło już nie wpada do pomieszczenia, jak przy poprzednich roletach, przez szpary między tkaniną i ramami okna. Celowo wybrałam tkaninę grubą, ale w jasnym kolorze - na takiej nie widać oznak blaknięcia, a po opuszczeniu rolet pokój wydaje się przytulny. Kiedy pojawiają się kurz i plamy po owadach, przecieram ją wilgotną miękką ściereczką.

Rolety wewnętrzne na oknach dachowych - koszty:

  • roleta 180 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje