Montaż standardowy okien w 3 etapach

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Montaż standardowy okien w 3 etapach

Montaż standardowy okien jest dopuszczalny wyłącznie w przypadku starszych budynków, gdzie kwestie związane z ograniczeniem strat ciepła nie odgrywają kluczowej roli. 

aktualizacja: 2024-05-23 13:07:44

Do przeprowadzenia montażu wymagana jest współpraca dwóch osób oraz dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów:

  • Poziomnica
  • Wiertarka z odpowiednimi wiertłami
  • Pianka montażowa
  • Klocki i kliny ustalające
  • Kołki mocujące
  • Materiały do wykończenia ościeża

Montaż standardowy okien - etap 1

Przygotowanie do montażu

  1. Po przygotowaniu otworu okiennego należy zdjąć skrzydła z zawiasów, wybijając wcześniej bolce ustalające.
  2. W zależności od wybranej metody montażu, w rowkach ramy osadzamy kotwy lub wiercimy otwory pod dyble. Kotwy/otwory rozmieszczamy równomiernie na obwodzie ościeżnicy, w odstępach ok. 70 cm i 20 cm od narożników (dla okna 150 x 150 cm potrzeba ok. 12 kotew).
  3. W przypadku montażu na dyble, w profilu PCV należy wywiercić otwory o dwóch średnicach, tak aby łeb wkrętu lub nakrętka opierały się na ściance wewnętrznej stalowego wzmocnienia. Mocowanie do powierzchni plastikowego profilu może prowadzić do jego deformacji podczas dokręcania i nie zapewnia stabilnego oparcia.

Montaż ramy okiennej

  1. Wstępnie przygotowaną ramę wstawiamy do otworu, umieszczając ją na klockach dystansowych lub klinach regulacyjnych z tworzywa sztucznego.
  2. Wysokość ustawienia ramy musi uwzględniać grubość montowanego później parapetu wewnętrznego oraz zachować ok. 1,5 cm szczeliny u góry okna.
  3. Klocki lub kliny należy umieścić pod każdym pionowym elementem ościeżnicy - pod słupkiem środkowym i po obu jego bokach. Kliny układamy parami i regulujemy nimi wysokość okna. Pamiętajmy, że klocki i kliny pozostają po zamontowaniu okna, więc nie mogą wystawać poza obrys ościeżnicy.
  4. W przypadku skrzydeł o szerokości powyżej 70 cm, dodatkowo wstawiamy dwa klocki oporowe na bokach ramy - jeden u dołu od strony zawiasów, a drugi u góry po przeciwnej stronie. Zapobiegną one odkształcaniu się ościeżnicy pod ciężarem skrzydła.

Mocowanie ramy okiennej

  1. Kotwy mocujące wstępnie doginamy, dopasowując otwory montażowe do ściany.
  2. Uzbrojoną ościeżnicę wstawiamy do otworu okiennego, regulując klinami jej wysokość i poziome ustawienie dolnego boku. Należy uzyskać równomierną szczelinę montażową (o szerokości 1,5-2 cm) na całym obwodzie.
  3. Kontrolując odległość ramy od lica ściany, wstępnie blokujemy ją klinami u dołu, a następnie - po sprawdzeniu poziomnicą pionowego ustawienia boków - unieruchamiamy klinami u góry.
  4. Po sprawdzeniu ustawienia na całym obwodzie, mocujemy kotwy do muru przy użyciu kołków do szybkiego montażu.

Montaż na dyble

  1. Jeśli zamiast kotew używamy dybli, wiercimy otwory w murze (przez wcześniej wykonane otwory w ramie) i przystępujemy do ich osadzania.
  2. Nie dokręcamy dybli zbyt mocno, aby nie odkształcić profilu.
  3. Przed wywierceniem kolejnego otworu, sprawdzamy prawidłowość ustawienia ościeżnicy.

Montaż standardowy okien - etap 2

Wypełnianie szczeliny montażowej pianką poliuretanową

Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczeliny montażowej pianką poliuretanową. Przed jej nałożeniem należy zwilżyć powierzchnię muru, na przykład za pomocą rozpylacza. Do aplikacji pianki należy użyć pistoletu, ponieważ użycie pojemnika z wężykiem nie zapewni precyzyjnego dozowania i równomiernego rozprowadzania pianki. Piankę aplikuje się od dołu ku górze, zwracając uwagę na staranne wypełnienie szczeliny na całym obwodzie.

Może cię zainteresować
Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie okna przesuwne wybrać? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jak zamontować drzwi techniczne? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jaka roleta na skośne okno? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Jak myć żaluzje fasadowe? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Co to jest szkło ornamentowe? Odkryj piękno za oknem z INNOVIEW: Okna, które harmonizują z naturą Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Co daje anodowanie aluminium? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jak zasłonić okna na parterze? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Okna na straży bezpieczeństwa Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

Montaż standardowy okien - etap 3

Montaż skrzydeł okiennych i wykończenie ościeża

Następnie montujemy na ramie okna zamknięte skrzydła okienne. Należy je pozostawić zamknięte do czasu stwardnienia pianki. Przed wykończeniem ościeża usuwamy kliny montażowe, a miejsca po nich wypełniamy pianką. Jej nadmiar po stwardnieniu obcinamy ostrym nożem wzdłuż boków ramy.

Jeśli nowe okno przylega do tynku zewnętrznego lub węgarka, szczelinę wystarczy wypełnić masą akrylową, która zabezpieczy przed wnikaniem wody opadowej. Od zewnątrz montujemy parapet z lekkim spadkiem na zewnątrz. Sposób zamocowania parapetu zależy od jego rodzaju.

Od wewnątrz ościeże wykańczamy poprzez uzupełnienie tynku na styku z ramą lub osłonięcie płytą gipsowo-kartonową. W obu przypadkach szczelinę wzdłuż obwodu ramy należy wypełnić silikonem. Można również zastosować specjalne listwy wykończeniowe, przyklejane do ramiaków okien przed ich wstawieniem.

Na koniec osadzamy parapet wewnętrzny (na piankę lub przy użyciu wsporników) i uszczelniamy silikonem jego styk z ościeżnicą. Sprawdzamy działanie okien i ewentualnie przeprowadzamy regulację okuć zgodnie z zaleceniami producenta. Z profili zdejmujemy folię ochronną - późniejsze jej oderwanie może być niemożliwe.

fot. otwierająca: Aluplast

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Barbara

26 Jan 2021, 00:32

Co z wymianą w starych drewnianych domach? Strach ruszać stare ościeżnice, bo nie wiadomo co się stanie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!