Trendy okienne - jak łączyć modę z funkcjonalnością okien oraz drzwi tarasowych?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trendy okienne - jak łączyć modę z funkcjonalnością okien oraz drzwi tarasowych?

Okna przestały być postrzegane jedynie jako element budowlany, dopełnienie konstrukcji ścian. Obecnie rola okien znacznie wykracza poza ramy obejmujące ich podstawowe funkcje. Dziś okna traktowane są jako narzędzie aranżacji, element kreujący charakter budynku, jak również komfort życia domowników. Jakie są obecne trendy okienne i w jaki sposób łączy się modę z funkcjonalnością stolarki?

aktualizacja: 2022-07-04 04:12:26

Obecnie okna w znacznej mierze decydują o odbiorze wizualnym budynku oraz jego wnętrz. W bardzo dużym stopniu wpływają również na szeroko pojęty komfort mieszkania. Aktualne trendy okienne wynikają ze wzrostu świadomości inwestorów dotyczącej znaczenia rozwiązań komfortowych, energooszczędnych i funkcjonalnych. Nowoczesna stolarka umożliwia dziś realizację projektów skrojonych nie tylko na miarę upodobań inwestorów, ale również ich indywidualnych potrzeb. Jakie okna wybrać do domu, aby odpowiadały nowoczesnemu stylowi życia?

Drzwi tarasowe Rehau
Fot. REHAU

Modne okna oraz drzwi tarasowe, czyli przestrzeń i światło

Obowiązujące trendy okienne odzwierciedlają dążenie do efektu zacierania granicy między wnętrzem domu, a otaczającą go naturą. Chcemy, aby była ona nie tylko tłem dla budynku, ale stanowiła niejako element jego aranżacji. Trendy w stolarce okiennej są również wynikiem potrzeby przepełnienia domowych wnętrz światłem naturalnym. Z tego względu w projektach współczesnych domów obserwuje się wzrost liczby dużych przeszkleń, które nierzadko tworzą całe przeszklone ściany. Obecnie produkowane okna pozwalają realizować te założenia, bez konieczności rezygnacji z komfortu cieplnego, użytkowego czy funkcjonalności.

Lepsze doświetlenie wnętrz, wrażenie większej przestronności pomieszczeń oraz otwarcie na otoczenie zapewniają dziś między innymi duże okna elewacyjne, które mogą przybierać bardzo okazałe rozmiary. Wielkoformatowe przeszklenia nie ograniczają się jednak do stolarki nieotwieralnej. Dzięki przesuwnym systemom otwierania, takim jak REHAU SYNEGO SLIDE, okna mogą przybierać znaczne rozmiary, a jednocześnie otwierać się w sposób bardzo wygodny i, co najważniejsze, nie ograniczający przestrzeni wewnątrz pomieszczeń.

Modne okna oraz drzwi tarasowe
Fot. REHAU

Nieograniczony dostęp do światła naturalnego, a zarazem piękne widoki i efektowne połączenie domu z naturą zapewniają również drzwi tarasowe w rozmiarach XXL. Ich duże przeszklone powierzchnie nadają budynkom, nawet tym o bardzo prostej bryle, luksusowego charakteru. Duże gabaryty drzwi tarasowych muszą iść w parze z komfortem ich obsługi, dlatego inwestorzy chętnie stawiają na nowoczesne systemy podnośno-przesuwne, takie jak HST GENEO RAU-FIPRO X czy SYNEGO SLIDE. Ich otwieranie oraz zamykanie odbywają się swobodnie i niemal automatycznie - przy minimalnym wysiłku.

Nowoczesne rozwiązania okienne pozwalają stworzyć bardzo efektowne konstrukcje, sięgające nawet 10 metrów długości, a duże możliwości wyboru schematu otwierania skrzydeł - optymalnie wykorzystać przestrzeń w domu.

Modne okna Rehau
Fot. REHAU

Konstrukcja okien - na co stawiamy?

Znaczne gabaryty konstrukcji okiennych i drzwiowych oraz przeszklenia XXL nie ograniczają już wyboru inwestorów do stolarki aluminiowej. Obecnie nowoczesne przeszklenia o znacznych rozmiarach można realizować nie rezygnując z zalet okien PVC. Dzięki dodatkowi włókien szklanych w profilach z tworzywa REHAU RAU-FIPRO X wielkoformatowe okna oraz drzwi tarasowe mogą przybierać znaczne rozmiary, nawet o wysokości kondygnacji, bez obaw o stabilność czy izolacyjność termiczną. Rdzeń profili wykonanych z nowoczesnego tworzywa z włóknami szklanymi zastąpił tradycyjne wzmocnienie stalowe, co pozwoliło znacznie zredukować ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku. W ten sposób realizując projekt domu z dużymi przeszkleniami inwestorzy nie muszą rezygnować z energooszczędnych, szczelnych i korzystnych cenowo okien oraz drzwi tarasowych opartych na technologii PVC.

Duże okno tarasowe Rehau
Fot. REHAU

Aktualnie w modzie utrzymuje się stolarka o prostych, minimalistycznych kształtach. Podążając za trendami architektonicznymi inwestorzy przestali skupiać swoje zainteresowanie na oknach z profilami o obłych kształtach, stawiając na minimalizację ościeży oraz maksymalizacji powierzchni przeszklonych. Nowoczesna stolarka charakteryzuje się więc dużymi jednorodnymi przeszkleniami bez podziałów w postaci szprosów oraz płaskimi, wąskimi profilami, umożliwiającymi maksymalny dopływ światła do wnętrz. Inwestorzy stawiają też na drzwi tarasowe, które zapewniają szerokie przejście (nawet do 5 m) i bezproblemową komunikację między domem a ogrodem lub tarasem.

Trendy kolorystyczne stolarki okiennej i drzwiowej

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się okna oraz drzwi tarasowe o profilach w mocnych, skupiających uwagę odcieniach czerni, antracytu i szarości. Ta modna kolorystyka nawiązuje do minimalistycznej stolarki aluminiowej, ale nie oznacza konieczności jej wyboru. Obecnie produkowane nowoczesne okna z PVC mogą przybierać praktycznie dowolne kolory, a nawet wyglądać zupełnie jak aluminiowe, np. dzięki zastosowaniu nakładek aluminiowych (KALEIDO COVER). Mocowane na profilach sprawiają, że okna PVC są nie do rozróżnienia od tych aluminiowych – mogą więc być dla nich bardzo efektowną i ekonomiczną alternatywą.

Nowoczesne okleiny o wyrazistej strukturze drewna (KALEIDO WOODEC) od Rehau
Fot. REHAU

Nieco mniejszą popularnością cieszą się obecnie okna o profilach nawiązujących do kolorów drewna. Nie oznacza to jednak, że stały się niemodne. Mają nadal swoich zwolenników, którzy odcieniami drewna ocieplają wygląd domu i wnętrz. Do popularnych kolorów stolarki zalicza się przede wszystkim jaśniejsze odcienie, takie jak m.in. dąb. Co ważne, miłośnicy ciepłych kolorów natury nie muszą się zastanawiać jakie okna wybrać - drewniane czy PVC? Nie muszą wybierać pomiędzy akcentem natury a bezproblemowym użytkowaniem przez lata. Dzięki nowoczesnym okleinom o wyrazistej strukturze drewna (KALEIDO WOODEC), okna PVC mogą być zupełnie nie do odróżnienia od tych drewnianych, również w dotyku.

Jeśli chodzi o trendy kolorystyczne w stolarce można zaobserwować również znaczne zainteresowanie bielą. Białe okna wracają niezaprzeczalnie do łask za sprawą swojej uniwersalności, która ułatwia m.in. aranżację wnętrz. Stolarka przestaje być również monochromatyczna. Nowoczesne, duże okna oraz drzwi tarasowe mogą przybierać praktycznie dowolne kolory i faktury, w tym inne od strony elewacji i inne wewnątrz domu. Pozwala to realizować koncepcję budynku i wnętrz zgodnie z indywidualnymi upodobaniami inwestora.

Więcej nowoczesnych rozwiązań REHAU: https://bit.ly/3b31bNd.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły