Pokrycia dachowe - wskazówki montażowe

Pokrycia dachowe - wskazówki montażowe

Solidnie ułożone nowe pokrycie dachowe powinno wytrzymać bez znacznych napraw minimum kilkadziesiąt lat. Zapoznaj się ze wskazówkami montażowymi dla pokryć dachowych.

Dachówki cementowe i ceramiczne - wskazówki montażowe

Dachówki cementowe i ceramiczne układa na się na łatach przybitych do kontrłat. Poniżej kontrłat rozściela się membranę dachową lub pełne deskowanie (z desek, płyt drewnopochodnych) z papą lub folią wstępnego krycia. Dachówki układa się w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Elementy utrzymują się głównie pod własnym ciężarem, więc poza rejonami o silnych wiatach mocuje się np. tylko co piąty z nich (zgodnie z zaleceniami producenta). Wyjątkiem są dachówki skrajne, które przytwierdza się wszystkie.

Przy wykonywaniu pokrycia, w odpowiednich miejscach powinno się ułożyć dachówki przelotowe, przeznaczone do wyprowadzenia ponad dach anteny, rury wentylacyjnej czy wsporników ławy kominiarskiej. Dobrze jest również wyposażyć dach w płotki przeciwśnieżne i stopnie kominiarskie.

Mimo że zalecany kąt nachylenia połaci odnośnie dachówek wynosi 22-60°, to można je układać także na dachach o mniejszym spadku - min. 15°, lecz wówczas należy przygotować szczelne sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych z papą lub folią. Na bardzo stromych fragmentach (powyżej 75°) trzeba przytwierdzić każdą dachówkę.

Montaż elementów na kalenicy
Montaż elementów na kalenicy. (fot. BMI Braas)
Ułożenie taśmy podgąsiorowej
Ułożenie taśmy podgąsiorowej. (fot. CREATON Polska)
Malowanie farbą akrylową dociętych dachówek
Malowanie farbą akrylową dociętych dachówek. (fot. CREATON Polska)

Blachodachówki - wskazówki montażowe

Blachodachówki stosuje się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Układanie arkuszy zaczyna się od okapu do kalenicy, a do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających, tzw. farmerskich z gumową podkładką, umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia, a wzdłuż okapu i kalenicy w każdym zagłębieniu fali. Po ułożeniu arkuszy, na całym dachu osadza się gąsiory kalenicowe. W kalenicy trzeba pozostawić 5-centymetrową szczelinę wentylacyjną między schodzącymi się arkuszami pokrycia.

Przykręcanie arkuszy blachy do drewnianych łat
Przykręcanie arkuszy blachy do drewnianych łat. (fot. Blachy Pruszyński)

Gonty bitumiczne - wskazówki montażowe

Gonty bitumiczne układa się na zakład (na każdym pasie gontów jego szerokość jest wskazana linią) i przybija za pomocą gwoździ papowych ocynkowanych poszczególne pasy w wyznaczonych miejscach. Gonty należy przyczepiać tak, aby główki gwoździ były przykrywane zakładkami następnych gontów. Rzadziej wybieranym sposobem montażu jest przytwierdzanie gontów lepikiem lub innym klejem bitumicznym - z reguły robi się tak przy naprawach starych pokryć.

Obecnie większość gontów jest samoprzylepna, ale i tak się je przybija. Warstwa samoprzylepna na spodniej części spaja gonty ze sobą, dzięki czemu uzyskuje się jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać.

Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Obróbki przy kominie trzeba szczególnie solidnie wykonać, bowiem w tych miejscach często pojawiają się przecieki. (fot. Röben)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz