Dachówki cementowe i ceramiczne - wskazówki montażowe
Dachówki cementowe i ceramiczne układa na się na łatach przybitych do kontrłat. Poniżej kontrłat rozściela się membranę dachową lub pełne deskowanie (z desek, płyt drewnopochodnych) z papą lub folią wstępnego krycia. Dachówki układa się w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Elementy utrzymują się głównie pod własnym ciężarem, więc poza rejonami o silnych wiatach mocuje się np. tylko co piąty z nich (zgodnie z zaleceniami producenta). Wyjątkiem są dachówki skrajne, które przytwierdza się wszystkie.
Przy wykonywaniu pokrycia, w odpowiednich miejscach powinno się ułożyć dachówki przelotowe, przeznaczone do wyprowadzenia ponad dach anteny, rury wentylacyjnej czy wsporników ławy kominiarskiej. Dobrze jest również wyposażyć dach w płotki przeciwśnieżne i stopnie kominiarskie.
Mimo że zalecany kąt nachylenia połaci odnośnie dachówek wynosi 22-60°, to można je układać także na dachach o mniejszym spadku - min. 15°, lecz wówczas należy przygotować szczelne sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych z papą lub folią. Na bardzo stromych fragmentach (powyżej 75°) trzeba przytwierdzić każdą dachówkę.
Blachodachówki - wskazówki montażowe
Blachodachówki stosuje się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Układanie arkuszy zaczyna się od okapu do kalenicy, a do ich mocowania używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających, tzw. farmerskich z gumową podkładką, umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia, a wzdłuż okapu i kalenicy w każdym zagłębieniu fali. Po ułożeniu arkuszy, na całym dachu osadza się gąsiory kalenicowe. W kalenicy trzeba pozostawić 5-centymetrową szczelinę wentylacyjną między schodzącymi się arkuszami pokrycia.
Gonty bitumiczne - wskazówki montażowe
Gonty bitumiczne układa się na zakład (na każdym pasie gontów jego szerokość jest wskazana linią) i przybija za pomocą gwoździ papowych ocynkowanych poszczególne pasy w wyznaczonych miejscach. Gonty należy przyczepiać tak, aby główki gwoździ były przykrywane zakładkami następnych gontów. Rzadziej wybieranym sposobem montażu jest przytwierdzanie gontów lepikiem lub innym klejem bitumicznym - z reguły robi się tak przy naprawach starych pokryć.
Obecnie większość gontów jest samoprzylepna, ale i tak się je przybija. Warstwa samoprzylepna na spodniej części spaja gonty ze sobą, dzięki czemu uzyskuje się jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać.
Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Obróbki przy kominie trzeba szczególnie solidnie wykonać, bowiem w tych miejscach często pojawiają się przecieki. (fot. Röben)
- Ceramiczne dachówki matowe vs. błyszczące. Jakiego wyboru dokonać?
- Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych
- Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?
- Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu?