Dach płaski z fotowoltaiką i świetlikami tunelowymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach płaski z fotowoltaiką i świetlikami tunelowymi

Zbudowaliśmy z żoną dom w stylu modernistycznym i z tego powodu ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy rodzaje płaskiego pokrycia - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał w 2018 r.

Dom:

 • Parterowy, o powierzchni 161 m2 plus garaż 125 m2.
 • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

 • Niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką, kąt nachylenia 3°, łącznie 125 m2.
 • Materiał wierzchni - otoczaki.
 • Akcesoria - wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową, piorunochron, dwa świetliki tunelowe.

Decyzja: Zbudowaliśmy z żoną dom w stylu modernistycznym i z tego powodu ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy rodzaje płaskiego pokrycia. Pierwsze przykrywa garaż, drugie - piętrową część mieszkalną, trzecie stanowi taras nad fragmentem strefy wspólnej na parterze. Konstruktor budynku przewidział je w formie dachu odwróconego. W szczegółowym projekcie wykonawczym wskazał zastosowanie prefabrykowanych płyt spadkowych, lecz w fazie budowy zorientowałem się, że są bardzo drogie i nie jestem skłonny ich kupić.

Z pomocą przyszedł generalny wykonawca domu, który bez wahania podjął się wylania z żelbetu monolitycznego stropodachu i nadania mu zaplanowanego spadku 3°. Na płytach nad garażem i częścią parteru ukształtował spadek jednokierunkowy, nad piętrem dwukierunkowy. Wokół wszystkich wymurował attyki, przygotował w nich otwory do odprowadzania deszczówki do rur spustowych ukrytych w elewacji (w warstwie styropianu).

W fazie projektowania domu kusił mnie dach zielony, lecz od tego zamysłu odwiódł mnie kolega, który jest administratorem budynków biurowych z tego rodzaju pokryciem. Przestrzegł przed skomplikowaną technologią i wysokimi kosztami inwestycyjnymi, częstą usterkowością.

Świetliki tunelowe przeznaczone na dachy płaskie
Świetliki tunelowe przeznaczone na dachy płaskie
Na dachu garażu zamontowano 12 ogniw fotowoltaicznych
Na dachu garażu zamontowano 12 ogniw fotowoltaicznych. Z dachu przeznaczonego na taras można łatwo przejść na garaż (przez furtkę w balustradzie).
Dach nad bryłą piętrową - obróbki blacharskie attyki i kominów, świetliki tunelowe, piorunochron, wierzchnia warstwa z otoczaków
Dach nad bryłą piętrową - obróbki blacharskie attyki i kominów, świetliki tunelowe, piorunochron, wierzchnia warstwa z otoczaków.

Wykonanie dachu płaskiego - rady i przestrogi:

 • Najpierw na wyschniętych betonowych stropodachach ekipa ułożyła izolację przeciwwodną z masy asfaltowo-kauczukowej (Dysperbitu), papy termozgrzewalnej i membrany EPDM. Potem uformowała izolację termiczną z płyt styroduru o grubości 10 cm. W kolejnym kroku - hydroizolację z folii kubełkowej i membrany EPDM. Na końcu wszystkie te powłoki wykonawcy docisnęli otoczakami - grubość warstwy to 3 cm. Wcześniej założyli wpusty dachowe i wyposażyli je w instalację przeciwoblodzeniową z termostatem. Działa ona w zakresie temperatury od +3°C do -3°C i dzięki niej rzeczywiście woda opadowa nie zamarza. Warto mieć taki sprzęt.

  Jednak po ostatniej intensywnej ulewie obawiam się, że wpustów jest zbyt mało. Architekt obliczył ich przekrój i dobrał ilość do powierzchni konkretnych połaci (po dwa na każdą). Dziś poprosiłbym, mimo dodatkowych kosztów, o trzeci zapasowy odpływ do odbioru nadmiarowych ilości deszczówki. Oczyszczam koszyczki wpustów kilka razy w roku, bo ptaki przynoszą różne śmieci i nasiona, na wpuście nawet wyrosła paproć. Kiedy chcę wejść na dach najwyżej położony, muszę korzystać z drabiny. Natomiast do tego nad garażem mam łatwy dostęp - z tarasu, przez furtkę w balustradzie. Dlatego mogę często kontrolować (np. odśnieżać) ogniwa fotowoltaiczne. Powiadomiłem projektanta budynku, że zamierzam je tutaj założyć, więc wzmocnił konstrukcję garażu i dach. Przed montażem 12 solarów uzgodniłem z instalatorami, że przytwierdzą je do 4 stelaży balastowanych pustakami i nie będą przewiercać warstw stropu. Polecam tego rodzaju rozwiązanie.

 • Niedawno zmartwiłem się przeciekiem, który pojawił się w jednym miejscu. Wezwany dekarz stwierdził punktowe niestaranne zgrzanie papy termozgrzewalnej na wywinięciu przy kominie (trzeba bardzo starannie wykończyć takie trudne strefy, podobne znajdują się np. wzdłuż attyki). Fachowo naprawił usterkę, polegało to na zdjęciu wierzchnich warstw pokrycia, następnie wysuszeniu miejsca przecieku przez 3 dni słonecznej pogody, potem zgrzaniu papy i ponownym ułożeniu wszystkich warstw pokrycia. Odbyło się to w ciągu kilku godzin, nie ma oznak ingerencji dekarza (to zaleta odwróconej konstrukcji). Przeciek już się nie powtórzył, choć wciąż zdarzają się ulewne deszcze.

  Kilka miesięcy wcześniej też potrzebna była naprawa, tyle że związana z wadliwym uszczelnieniem przejścia przez strop przewodów elektrycznych instalacji przeciwoblodzeniowej (elektrycy wywiercili otwór w stropie). Na szczęście wygląda na to, że dekarze prawidłowo (czyli hermetycznie) osadzili piorunochron, dwa tunelowe świetliki przeznaczone na stropodachy (doświetlają klatkę schodową i łazienkę na piętrze) oraz wykonali na attykach obróbki blacharskie z płaskiej blachy na rąbek stojący. Przy wielu elementach wyposażenia, niestety, wzrasta zagrożenie związane ze szczelnością pokrycia.

Koszty wykonania dachu płaskiego:

 • W kwocie za budowę domu (systemem generalnego wykonawcy).
 • Tegoroczna naprawa przecieku przy kominie 1500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje