Dach płaski z fotowoltaiką i świetlikami tunelowymi

Dach płaski z fotowoltaiką i świetlikami tunelowymi

Zbudowaliśmy z żoną dom w stylu modernistycznym i z tego powodu ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy rodzaje płaskiego pokrycia - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał w 2018 r.

Dom:

  • Parterowy, o powierzchni 161 m2 plus garaż 125 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką, kąt nachylenia 3°, łącznie 125 m2.
  • Materiał wierzchni - otoczaki.
  • Akcesoria - wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową, piorunochron, dwa świetliki tunelowe.

Decyzja: Zbudowaliśmy z żoną dom w stylu modernistycznym i z tego powodu ma rozrzeźbioną bryłę oraz trzy rodzaje płaskiego pokrycia. Pierwsze przykrywa garaż, drugie - piętrową część mieszkalną, trzecie stanowi taras nad fragmentem strefy wspólnej na parterze. Konstruktor budynku przewidział je w formie dachu odwróconego. W szczegółowym projekcie wykonawczym wskazał zastosowanie prefabrykowanych płyt spadkowych, lecz w fazie budowy zorientowałem się, że są bardzo drogie i nie jestem skłonny ich kupić.

Z pomocą przyszedł generalny wykonawca domu, który bez wahania podjął się wylania z żelbetu monolitycznego stropodachu i nadania mu zaplanowanego spadku 3°. Na płytach nad garażem i częścią parteru ukształtował spadek jednokierunkowy, nad piętrem dwukierunkowy. Wokół wszystkich wymurował attyki, przygotował w nich otwory do odprowadzania deszczówki do rur spustowych ukrytych w elewacji (w warstwie styropianu).

W fazie projektowania domu kusił mnie dach zielony, lecz od tego zamysłu odwiódł mnie kolega, który jest administratorem budynków biurowych z tego rodzaju pokryciem. Przestrzegł przed skomplikowaną technologią i wysokimi kosztami inwestycyjnymi, częstą usterkowością.

Świetliki tunelowe przeznaczone na dachy płaskie
Świetliki tunelowe przeznaczone na dachy płaskie
Na dachu garażu zamontowano 12 ogniw fotowoltaicznych
Na dachu garażu zamontowano 12 ogniw fotowoltaicznych. Z dachu przeznaczonego na taras można łatwo przejść na garaż (przez furtkę w balustradzie).
Dach nad bryłą piętrową - obróbki blacharskie attyki i kominów, świetliki tunelowe, piorunochron, wierzchnia warstwa z otoczaków
Dach nad bryłą piętrową - obróbki blacharskie attyki i kominów, świetliki tunelowe, piorunochron, wierzchnia warstwa z otoczaków.

Wykonanie dachu płaskiego - rady i przestrogi:

  • Najpierw na wyschniętych betonowych stropodachach ekipa ułożyła izolację przeciwwodną z masy asfaltowo-kauczukowej (Dysperbitu), papy termozgrzewalnej i membrany EPDM. Potem uformowała izolację termiczną z płyt styroduru o grubości 10 cm. W kolejnym kroku - hydroizolację z folii kubełkowej i membrany EPDM. Na końcu wszystkie te powłoki wykonawcy docisnęli otoczakami - grubość warstwy to 3 cm. Wcześniej założyli wpusty dachowe i wyposażyli je w instalację przeciwoblodzeniową z termostatem. Działa ona w zakresie temperatury od +3°C do -3°C i dzięki niej rzeczywiście woda opadowa nie zamarza. Warto mieć taki sprzęt.

    Jednak po ostatniej intensywnej ulewie obawiam się, że wpustów jest zbyt mało. Architekt obliczył ich przekrój i dobrał ilość do powierzchni konkretnych połaci (po dwa na każdą). Dziś poprosiłbym, mimo dodatkowych kosztów, o trzeci zapasowy odpływ do odbioru nadmiarowych ilości deszczówki. Oczyszczam koszyczki wpustów kilka razy w roku, bo ptaki przynoszą różne śmieci i nasiona, na wpuście nawet wyrosła paproć. Kiedy chcę wejść na dach najwyżej położony, muszę korzystać z drabiny. Natomiast do tego nad garażem mam łatwy dostęp - z tarasu, przez furtkę w balustradzie. Dlatego mogę często kontrolować (np. odśnieżać) ogniwa fotowoltaiczne. Powiadomiłem projektanta budynku, że zamierzam je tutaj założyć, więc wzmocnił konstrukcję garażu i dach. Przed montażem 12 solarów uzgodniłem z instalatorami, że przytwierdzą je do 4 stelaży balastowanych pustakami i nie będą przewiercać warstw stropu. Polecam tego rodzaju rozwiązanie.

  • Niedawno zmartwiłem się przeciekiem, który pojawił się w jednym miejscu. Wezwany dekarz stwierdził punktowe niestaranne zgrzanie papy termozgrzewalnej na wywinięciu przy kominie (trzeba bardzo starannie wykończyć takie trudne strefy, podobne znajdują się np. wzdłuż attyki). Fachowo naprawił usterkę, polegało to na zdjęciu wierzchnich warstw pokrycia, następnie wysuszeniu miejsca przecieku przez 3 dni słonecznej pogody, potem zgrzaniu papy i ponownym ułożeniu wszystkich warstw pokrycia. Odbyło się to w ciągu kilku godzin, nie ma oznak ingerencji dekarza (to zaleta odwróconej konstrukcji). Przeciek już się nie powtórzył, choć wciąż zdarzają się ulewne deszcze.

    Kilka miesięcy wcześniej też potrzebna była naprawa, tyle że związana z wadliwym uszczelnieniem przejścia przez strop przewodów elektrycznych instalacji przeciwoblodzeniowej (elektrycy wywiercili otwór w stropie). Na szczęście wygląda na to, że dekarze prawidłowo (czyli hermetycznie) osadzili piorunochron, dwa tunelowe świetliki przeznaczone na stropodachy (doświetlają klatkę schodową i łazienkę na piętrze) oraz wykonali na attykach obróbki blacharskie z płaskiej blachy na rąbek stojący. Przy wielu elementach wyposażenia, niestety, wzrasta zagrożenie związane ze szczelnością pokrycia.

Koszty wykonania dachu płaskiego:

  • W kwocie za budowę domu (systemem generalnego wykonawcy).
  • Tegoroczna naprawa przecieku przy kominie 1500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz