Instalacja odgromowa - bezpiecznie w czasie burzy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja odgromowa - bezpiecznie w czasie burzy

Prawie każdy budujący dom zastanawia się, czy instalacja odgromowa jest mu niezbędna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Bo przecież piorun "strzela" w najwyższy obiekt znajdujący się w pobliżu. Czy to prawda?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego warto zainstalować system odgromowy?
  • Z czego składa się instalacja odgromowa?
  • Jak dbać o instalację odgromową?

Jeśli wokół naszego domu rosną wysokie drzewa lub stoją wyższe budynki, zakładanie instalacji odgromowej wydaje się inwestycją trochę na wyrost.

I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już znacznie trudniej. I choć Prawo budowlane nie nakazuje wykonywania takiej instalacji w domach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić losu.

Naprawdę wydatek 1,5 tys-3 tys. zł to niewielki procent łącznych kosztów budowy domu, a gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, szczególnie gdy na dworze szaleje burza i błyska, jak w dyskotece ze stroboskopami. Pamiętajmy też, że możemy odczuwać skutki wyładowań powstałych nawet 1,5 km od naszego domu.

Instalacja odgromowa a piorun

Instalacja odgromowa ma proste zadanie - musi przejąć na siebie energię wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpiecznie odprowadzić ją do ziemi. Wyładowania atmosferyczne wyzwalają energię o ogromnej sile (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500°C).

Jeżeli energia ta nie zostanie odprowadzona do ziemi, poprzez metalowy przewód połączony z instalacją odgromową, możemy spodziewać się zniszczenia budynku, urządzeń podłączonych do prądu, a nawet pożaru domu. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej, że nie możemy mieć pewności, że piorun nie trafi w nasz dom lub jego okolice. Na takie ”niespodzianki” najbardziej jesteśmy narażeni w czasie wiosennych burz, i wówczas, gdy dom stoi na wzgórzu czy w "szczerym polu".

Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza dom prawie w 100%. O jej wykonaniu należy pomyśleć już na początku budowy, ponieważ niektóre elementy, np. uziom fundamentowy, trzeba wykonać w trakcie budowy. Decydując się na zabezpieczenia odgromowe trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Instalacja odgromowa powinna zabezpieczać nie tylko szczyt dachu, ale całą jego konstrukcję (musi być zamontowana wzdłuż kalenicy i na bocznych krawędziach połaci dachowej

  • Należy z nią połączyć wszystkie elementy znajdujące się na dachu i wystające ponad jego powierzchnię, tj. maszty antenowe, wierzchy i nasady kominowe, wywietrzniki

  • Przewody odprowadzające (dwa to absolutne minimum) - w przypadku uderzenia piorunem zapewniające przepływ prądu z dachu do ziemi - należy montować po przekątnej w narożnikach budynku.

Z czego składa się system odgromowy?

System odgromowy składa się ze zwodów, przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających oraz uziomu.

Zwody
 - to linki ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali nierdzewnej, ułożone na dachu. Ich zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych.

Przewody odprowadzające
 - łączą zwody z przewodami uziemiającym. Układa się je na zewnętrznych ścianach budynku - z daleka od okien, drzwi, bez załamań i z zachowaniem między nimi odległości 20 cm (muszą być min. dwa).

Przewody uziemiające
 - łączą przewody odprowadzające z uziomami.

Układa się je w linii prostej, najkrótszą drogą do uziomu - zwykle wzdłuż naroży domu lub rynien i rur spustowych. Poprzez zacisk pobierczy umieszczony w puszcze ochronnej (na elewacji budynku) przewód ochronny łączy się z przewodem uziemiającym, prowadzącym do uziomu.

Uziomy
 - natomiast to metalowe elementy, które umieszcza się w gruncie. Najczęściej wykonuje się je na dwa sposoby: jako uziomy fundamentowe lub otokowe.

Te pierwsze stanowi stopa lub ława fundamentowa ze zbrojeniem przystosowanym do połączenia z przewodem odprowadzającym. Uziom otokowy to metalowa taśma, tzw. bednarka, ułożona poziomo wokół domu i zakopana w ziemi na głębokości min. 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od ścian zewnętrznych budynku.

Wykonanie oziomu otokowego po zakończeniu prac budowlanych może być trudne, szczególnie gdy wokół domu wykończymy ścieżki i tereny zielone. Zwody montuje się na najwyższych punktach dachu - kalenicy, kominie.

Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej
Schemat tradycyjnej instalacji odgromowej

Ponieważ przejmują uderzenie pioruna, dlatego trzeba do nich podłączyć wszystkie wystające elementy dachu, a szczególnie maszty antenowe. Na płaskim dachu trzeba zastosować elementy dystansowe utrzymujące linkę w wymaganej odległości od pokrycia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Na skomplikowanych połaciach zastosowanie naciągu jest utrudnione i często trzeba pozostać przy tradycyjnym mocowaniu przewodów - za pomocą, dobranych do pokrycia, uchwytów dystansowych. Minusem tego rozwiązania jest dziurawienie dachu w miejscu montażu uchwytu oraz konieczność uszczelnienia go. W przypadku pokrycia z blachy lub papy można zastosować klejenie uchwytów, np. na lepik lub silikon.

Montaż instalacji odgromowej najlepiej zlecić wykonawcy pokrycia - nieznacznie zwiększy to koszt inwestycji, a będziemy mieli pewność, że została ona przeprowadzona zgodnie ze specyfiką dachu.

 

Jak dbać o instalację odgromową?

Tak jak każdą inną instalację, tak i instalację odgromową powinien zaprojektować, dobrać i wykonać fachowiec. Kontrolę instalacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku - koniecznie na wiosnę i na jesieni, kiedy w naszym klimacie jest najwięcej burz. Przegląd powinien polegać na sprawdzeniu miejsc połączeń zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających.

Najczęściej spotykane, ale na szczęście łatwe do usunięcia uszkodzenia, to rozłączenie przewodów czy też korozja zamocowań uchwytów dystansowych i śrub. Raz w roku elektryk powinien zmierzyć poziom rezystancji uziomów, a wynik zapisać w protokole pomiarów i przechowywać razem z metryką instalacji. Podwyższona wartość rezystancji wskazuje na niesprawną instalację.

By czuć się bezpiecznie

Do pełni poczucia bezpieczeństwa, oprócz instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej, konieczne jest ubezpieczenie domu. Warto bardzo uważnie przeczytać warunki umowy, a ze szczególną uwagą działy "zakres ubezpieczenia" i "wyłączenia", by upewnić się, czy umowa obejmuje również uszkodzenia lub pożar wywołany przez pioruny.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Photo by Scott Osborn on Unsplash

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Maj 2019, 15:41

Dnia 11.10.2016 o 14:16, Gość Zielony napisał: Ten kto to pisał powinien sobie trochę poczytać na temat instalacji odgromowych. A szczególnie na temat piorunochronów aktywnych albo jak to Pani Joanna określiła "masztów z ostrzem". Jest nawet stanowisko Polskiego ...

time image

Gość Blestarion

04 Maj 2019, 19:43

Uziemienie anteny brzmi kusząco.

time image

Gość Zielony

11 Paź 2016, 12:16

Ten kto to pisał powinien sobie trochę poczytać na temat instalacji odgromowych.A szczególnie na temat piorunochronów aktywnych albo jak to Pani Joanna określiła "masztów z ostrzem". Jest nawet stanowisko Polskiego Komitetu Odgromowego w sprawie owej "cudownej" ochrony. Ludzie nadal ...

time image

17 Lip 2016, 17:48

Polecam nieco teorii. https://forum.budujemydom.pl/O-instalacji-o...wej-t28630.html

time image

Gość Marcin

17 Lip 2016, 10:14

"Naprawdę wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to niewielki procent łącznych kosztów budowy domu" jak mnie wcurvia takie stwierdzenie tylko , że takich "niewielkich" wydatków są dziesiątki .

time image

Gość ekspert 2

09 Sty 2012, 12:30

instalacja aktywna nie jest zgodna z normami UE i Polskimi

time image

26 Lut 2011, 15:00

...

time image

24 Lut 2011, 09:01

Cytat Stosowanie norm jest dobrowolne, zagadnienia dotyczące instalacjii odgromowej aktywnej stanowią treść normy francuskiej NFC 17-102 z 1995 r., a także treść wielu norm innych krajów europejskich. NFC 17-102 została w styczniu 2009 ...

time image

Gość ekspert

24 Lut 2011, 08:06

Stosowanie norm jest dobrowolne, zagadnienia dotyczące instalacjii odgromowej aktywnej stanowią treść normy francuskiej NFC 17-102 z 1995 r., a także treść wielu norm innych krajów europejskich. NFC 17-102 została w styczniu 2009 roku zharmonizowana z obowiązującą w Polsce normą ...

time image

Gość integrator knx

06 Maj 2010, 18:52

instalacjie z "piorunochronem aktywnym" nie spełniają obowiązujących norm w naszym kraju..

time image

Gość piorunochron

29 Wrz 2009, 14:10

Uwaga wykonujemy piorunochrony prawidlowo drutem 8mm!!! Nasza firma z wieloletnią tradycja najdłuzej istniejąca na rynku wykonuje instalacje odgromowe zgodnie z najnowszymi wymogami Uni Europejskiej drutem o średnicy 8 mm,Uwaga!! wykonywanie instalacji przez niektórych wykonawców za ...

time image

Gość SlwoKRK

16 Sie 2009, 12:32

"Niewielki procent kosztów" - nienawidzę takich tekstów, bo z tych wielu niewielkich procentów można kupić średniej klasy samochód

time image

Gość yanka

07 Sie 2009, 10:39

instalacja odgromowa aktywna ma dwa minusy 1. cena 2. najważniejszy - nie spełnia żadnych norm

time image

Gość michcio

24 Lip 2009, 15:03

O co co chodziło z tymi 5 mm? Co do piorunochronów aktywnych to zgadzam się. Skuteczność taka jak gromnicy - a gromnica tańsza. Poza tym po wyrzuceniu taki wynalazek jest szalenie niebezpieczny - w środku trochę materiału radioaktywnego, jak ktoś znajdzie na złomie i zacznie się ...

time image

Gość piorunochron

30 Maj 2009, 05:24

o ochroni odgromowej polecam stronę prof. Sowy www.ochrona.net.pl nawet dach z blachodachówki wymaga ochrony dopiero powyżej 5mm grubości blachy a piorunochrony aktywne to mit rozwiązanie dla skąpców ustawić gromnicę w oknie :))

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu odgromowego - uziom
Montaż systemu odgromowego - uziom
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje