Jak wykonać uziom fundamentowy i co zrobić, jeśli o nim zapomniano?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wykonać uziom fundamentowy i co zrobić, jeśli o nim zapomniano?

Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczających instalację elektryczną i odgromową jest uziom. Niestety, często zdarza się, że podczas budowy domu nie przewidziano go lub po prostu o nim zapomniano. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rolą uziomu jest odprowadzenie do gruntu niebezpiecznego napięcia, jakie może się pojawiać np. na metalowej obudowie urządzeń elektrycznych, takich jak pralka czy lodówka itp. Poza tym stanowi on ochronę przeciwporażeniową w razie uszkodzeń instalacji. Uziom zapewnia więc bezpieczeństwo mieszkańcom, ale zapobiega także zniszczeniu domowych urządzeń elektrycznych.

O jego wadze niech świadczy fakt, że wielu elektryków radzi rozpoczęcie planowania instalacji elektrycznej właśnie od uziomu.

Uziom fundamentowy - na etapie budowy domu

Podczas budowy domu najlepiej zdecydować się na uziom fundamentowy. To rozwiązanie najprostsze, najtrwalsze, najtańsze i najmniej pracochłonne. Koszty nie są wysokie, ponieważ nie trzeba prowadzić dodatkowych prac ziemnych - uziom układa się w wykopach przygotowanych pod wylanie fundamentów. Ma on postać płaskownika o przekroju minimum 30×3 mm lub stalowego pręta o średnicy co najmniej 10 mm. Do tego celu wykorzystuje się stal nieocynkowaną, stal ocynkowaną ogniowo, stal pomiedziowaną elektrolitycznie bądź czystą miedź.

Uziom fundamentowy powinien tworzyć pierścień - elementy spawa się lub łączy zaciskami. Musi być też połączony z główną szyną wyrównawczą oraz z przewodami odprowadzającymi piorunochronu. W przypadku budynku posadowionego na płycie fundamentowej lub takiego, którego wymiary w rzucie przekraczają 20×20 m, uziom wymaga indywidualnego zaprojektowania przez elektryka.

Schemat: Uziom fundamentowy
Uziom fundamentowy

Uziom otokowy i pionowy - w istniejącym budynku

Jeżeli podczas budowy nie wykonano uziomu, można to zrobić później, choć wybór opcji jest ograniczony - odpada wariant fundamentowy, pozostają dwa inne: otokowy i pionowy. Oba są niestety bardziej kłopotliwe i kosztowne.

Uziom otokowy wykonuje się zazwyczaj taśmą (bednarką) ze stali ocynkowanej ogniowo, zakopaną na głębokości co najmniej 0,5 metra. Wykop powinien być oddalony od fundamentu o około 1 m, ponieważ kopanie w mniejszej odległości mogłoby negatywnie wpłynąć na stateczność budynku. Podobnie jak w przypadku uziomu fundamentowego, również w otokowym taśma powinna stanowić układ zamknięty.

Jeżeli ma ona być dodatkowo elementem ochrony przeciwprzepięciowej, wykop powinien być głębszy i znajdować się poniżej strefy przemarzania gruntu, ponieważ rezystywność gruntu zamarzniętego jest znacznie większa niż normalnego.

Schemat uziomu otokowego
Schemat uziomu otokowego

Jak widać, uziom otokowy wymaga wykonania wokół budynku wykopu. To dość kłopotliwe w sytuacji, gdy teren jest zagospodarowany - urządzono tam trawnik, ułożono chodnik, itp. Aby tego uniknąć, można zdecydować się na uziom pionowy, który nie wymaga dużej ingerencji w otoczenie domu. Polega na wbiciu pionowo w grunt specjalnie przygotowanych prętów lub ocynkowanych metalowych rur. Ich górne końce muszą znajdować się poniżej poziomu terenu, a rozstaw powinien być nie mniejszy niż ich długość (zazwyczaj uziomy mają od 2 do 7 m).

Rozwiązanie to jest prostsze, ale mniej skuteczne niż w przypadku uziomu otokowego, ponieważ łączna długość prętów jest zazwyczaj dużo mniejsza niż obwód budynku. Ponadto pręty są droższe od bednarki. Ze znacznie wyższymi kosztami muszą się liczyć szczególnie właściciele działek, na których dominuje źle przewodzący piaszczysty lub kamienisty grunt, w którym trzeba umieścić nawet kilkadziesiąt metrów prętów, by uziom był skuteczny.

Schemat: Uziom pionowy
Uziom pionowy

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: archiwum BD

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Sie 2019, 09:04

Dnia 29.08.2019 o 07:19, Gość Janusz napisał: Po pierwsze do ziemi nie można wkopywac bednarki ocynkowanej tylko miedziowaną albo nierdzewną (korozja).   A czemu nie złotą?

time image

Gość mhtyl

29 Sie 2019, 07:53

2 godziny temu, Gość Janusz napisał: Po pierwsze do ziemi nie można wkopywac bednarki ocynkowanej  Przez lata tak się robiło i robi się nadal.

time image

Gość Janusz

29 Sie 2019, 05:19

Po pierwsze do ziemi nie można wkopywac bednarki ocynkowanej tylko miedziowaną albo nierdzewną (korozja). Po drugie 1m odległości od budynku wynika nie z obawy o budynek tylko w tym miejscu grunt jest już w miarę wilgotny

time image

23 Sty 2019, 18:16

Z opinii wynika, że dobreWysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

time image

Gość mhtyl

23 Sty 2019, 16:35

7 minut temu, ravhtc napisał: No wstępnie z elektrykiem mam ustalone, że wbija w ziemię uziom składany i wbije go tyle ile trzeba aby osiągnąć wymagane parametry. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka   Nie zawsze wystarczy wbić w jedno miejsce ...

time image

23 Sty 2019, 16:24

No wstępnie z elektrykiem mam ustalone, że wbija w ziemię uziom składany i wbije go tyle ile trzeba aby osiągnąć wymagane parametry. Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

time image

23 Sty 2019, 16:20

3 godziny temu, ravhtc napisał: Kierownik twierdzi, że pod betonem została rozłożona folia, a wokół płyta jest zaizolowana. W takim razie pozostaje zrobić uziom otokowy, lub uziom promieniowy. Połączenia najlepsze na zgrzewy egzotermiczne.  

time image

23 Sty 2019, 13:24

Dziękuję za odpowiedzi i rady Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Może być i uziom pionowy. Po prostu dobry otokowy jest taszy. W przypadku płyty zrobienie uziomu fundamentowego traci sens jeżeli pod płytą jest izolacja cieplna.

time image

23 Sty 2019, 12:47

Kierownik twierdzi, że przy moim budynku i posadowieniu go na płycie, która jest na poziomie gruntu ( bo nie było dużo kopane pod nią), nie trzeba było robić uziomu fundamentowego. Dodatkowo mówi, że też dlatego bo pod betonem została rozłożona folia, a wokół płyta jest zaizolowana. ...

Prawdopodobnie rozsądniej będzie zrobić uziom otokowy. Wykop wokół budynku, bednarka. Nie wiadomo czy sposób zbrojenia płyty i jej wykonania jest odpowiedni.

Pewnie prościej będzie zrobić uziom otokowy w gruncie.

time image

22 Sty 2019, 23:55

Można  odkuć w 4 rogach, dospawać wąsy z bednarki, zalać miejsca łączeń ponownie betonem, ale uzgodnić to najpierw z KierBudem i z wykonawcą płyty.

time image

22 Sty 2019, 23:19

Panowie w przypadku gdy dom mam na płycie, a jest obecnie na etapie SSZ to warto i można zrobić nawiert w płycie by dostać się do zbrojenia na potrzeby wykonania uziomu?Wiem, że nie dopilnowałem tego na etapie budowy i pytanie czy jakoś to teraz można jeszcze sensownie połączyć ...

time image

Gość mhtyl

20 Sty 2019, 14:34

10 minut temu, animus napisał: Ocynk niestety rozpuści się zanim beton zwiąże. Spawanie też wypala ocynk, zresztą wiercenie otworu na śrubę,  też miejscowo uszkadza powłokę, ale w mniejszym stopniu. Nie trzeba nic wiercić bo zapewne jak wiesz ...

time image

20 Sty 2019, 14:18

Dnia 2.01.2019 o 21:43, retrofood napisał: Na uziom fundamentowy nie ma sensu stosować bednarki z ocynkiem, bo cynk rozpuści się z czasem i tak. Dość szybko zresztą. Dlatego szkoda kasy. Ocynk niestety rozpuści się zanim beton zwiąże. Spawanie też wypala ...

time image

Gość mhtyl

20 Sty 2019, 08:54

10 godzin temu, Gość Kris napisał: Bednarkę zawsze się sprawa tylko trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed korozją A tych którzy wątpią w spawanie niech sprawdzą sobie bednarkę która leży w ziemi rok i zobaczą skuteczność ocynku czyli kompletna korozja Sam ...

time image

Gość Kris

19 Sty 2019, 22:49

Bednarkę zawsze się sprawa tylko trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed korozją A tych którzy wątpią w spawanie niech sprawdzą sobie bednarkę która leży w ziemi rok i zobaczą skuteczność ocynku czyli kompletna korozja

time image

02 Sty 2019, 20:43

3 godziny temu, mhtyl napisał: Tylko, że po spawaniu materiał zostaje przegrzany i  bardziej podatny jest na korozję. Dodam tylko, że bednarka jest ocynkowana a spawanie spala ocynk. Na uziom fundamentowy nie ma sensu stosować bednarki z ocynkiem, ...

time image

Gość mhtyl

02 Sty 2019, 17:15

20 godzin temu, retrofood napisał: lepiej spawać Tylko, że po spawaniu materiał zostaje przegrzany i  bardziej podatny jest na korozję. Dodam tylko, że bednarka jest ocynkowana a spawanie spala ocynk.

time image

01 Sty 2019, 21:11

42 minuty temu, Gość Triam napisał: A kwestia spawania lub przykrecania uziomu do zbrojenia fundanentu? Można, czy jest to zabronione? Nie ma przeciwwskazań pod warunkiem, że nie zmniejszy to wymiarów minimalnej wymaganej grubości otuliny betonowej. Przy czym ...

time image

Gość mhtyl

01 Sty 2019, 20:44

14 minut temu, Gość Triam napisał: Można, czy jest to zabronione? Nikt Ci nie zabroni spawać. Jest po prostu niewskazane i nie zalecane spawanie uziomu do zbrojenia.

time image

Gość Triam

01 Sty 2019, 20:27

A kwestia spawania lub przykrecania uziomu do zbrojenia fundanentu? Można, czy jest to zabronione?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!