Artykuły: Instalacja odgromowa
Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
Jak inwestor może samodzielnie zorientować się, czy instalacja odgromowa jest w jego przypadku niezbędna? Czy prawdopodobieństwo bezpośredniego wyładowania w jego dom jest małe, czy wysokie? Czy jest jakaś możliwość wykonania takiej analizy?
Instalacja odgromowa - bezpiecznie w czasie burzy
Prawie każdy budujący dom zastanawia się, czy instalacja odgromowa jest mu niezbędna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Bo przecież piorun "strzela" w najwyższy obiekt znajdujący się w pobliżu. Czy to prawda?
Piorunochron aktywny. Wynalazek czy mit?
W ostatnich latach XX wieku pojawiło się w krajowej sprzedaży urządzenie zwane piorunochronem aktywnym. Owiane jakąś mgiełką tajemnicy, niewiele wiedziano o tym jak działa, dystrybutorzy zapewniali jednak, że to wynalazek na miarę nowych czasów.
Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe
Najlepszym, najtańszym i najmniej pracochłonnym do wykonania rodzajem uziomu jest uziom fundamentowy. Właściwie wykonany ma w zasadzie nieograniczoną trwałość, a jego rezystancja jest praktycznie niezależna od warunków pogodowych.
Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?
Podczas burzy, wskutek wyładowań atmosferycznych może dojść do zniszczenia kosztownych sprzętów domowych, naszych telewizorów, komputerów, a nawet pralek. Serwisy naprawcze po dniach z burzami są zasypane zleceniami, zaś koszty naprawy sięgają czasami zawrotnych kwot. Może więc warto pomyśleć wcześniej jak zabezpieczyć się przed niszczycielską mocą piorunu?
Skutki wyładowań atmosferycznych
Instalacja odgromowa jest w stanie uchronić nas przed niektórymi niebezpieczeństwami, które niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia niosą ze sobą wyładowania atmosferyczne?
Ograniczniki przepięć
Dzięki ogranicznikom przepięć prądy większe niż normalne prądy robocze trafiają nie do domowej instalacji elektrycznej, lecz do uziomu.
Ochrona odgromowa - ochrona przed piorunami
Uderzenie pioruna lub przepięcia w instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne szkody - od uszkodzenia urządzeń elektronicznych aż po pożar domu. Dlatego warto przemyśleć wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.
Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Żaneta i Kazimierz)
Na zamontowanie instalacji odgromowej naciskała Żaneta. Ja natomiast wstrzymywałem się z tą decyzją mając na uwadze lokalizację naszego domu - mówią Kazimierz, który wraz z Żanetą są członkami Klubu Budujących Dom.
Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Ewa i Bogdan)
W nocy obudził nas upiorny huk i odczuliśmy, jak cała chałupa zatrzęsła się w posadach. Oprócz tego poczuliśmy swąd palonego ebonitu i słyszeliśmy dziwne odgłosy - mówią Ewa i Bogdan, właściciele domu od 1995 r.
Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Barbara i Zdzisław)
Budowaliśmy szybko, zaledwie kilka miesięcy, dlatego na etapie projektu i budowy nie pomyśleliśmy o zabezpieczeniu budynku instalacją odgromową. To nie był dobry czas na dodatkowe wydatki - mówią Barbara i Zdzisław - czytelnicy Budujemy Dom. Posiadają oni dom od 2002 roku.
Czy warto zainstalować piorunochron?
Czy warto zainstalować piorunochron? Należy o tym pomyśleć gdyż w miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie może sięgać kilkuset milionów woltów, a natężenie 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów i potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar domu.