Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Żaneta i Kazimierz)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Żaneta i Kazimierz)

Ochrona instalacji elektrycznej w domu Żanety i Kazimierza, członków Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem oraz garażem i zadaszoną wiatą; powierzchnia budynku: 248 m2 + 18 m2 + 18 m2; wymiary budynku 22 x 10,5 m; dach pokryty dachówką betonową Braas.

Instalacja: na zewnątrz budynku instalacja odgromowa o IV poziomie ochrony odgromowej; wewnątrz budynku, w rozdzielnicy – ochronniki przeciwprzepięciowe klasy C.

Decyzja: Na zamontowanie instalacji odgromowej naciskała Żaneta. Ja natomiast wstrzymywałem się z tą decyzją mając na uwadze lokalizację naszego domu – mieszkamy w zabudowie osiedlowej, a na dodatek w granicy działki rośnie kilka drzew o wysokości około 10 m. Generalny wykonawca, prowadzący naszą budowę „pod klucz”, nieoczekiwanie nagrodził nas „premią” za zamówienie dodatkowych prac. Zaproponował nam darmowe wykonanie instalacji odgromowej.

Nie miałem natomiast żadnych wątpliwości co do konieczności zamontowania ograniczników przeciwprzepięciowych.

Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach
Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach

Porady i przestrogi:

Instalację odgromową zamontowaliśmy dopiero gdy dom już stał, na etapie pokrywania dachu dachówką betonową. Z tego powodu wykonawca zastosował uziom otokowy. W wykopie dookoła budynku umieszczona została bednarka, którą połączono z czterema przewodami odprowadzającymi (na każdym narożniku budynku). Na kalenicy dachu, na wspornikach umocowano natomiast zwody poziome i pionowe.

– Od projektanta i wykonawców otrzymaliśmy metrykę urządzenia piorunochronnego ze schematem instalacji oraz protokół z pomiaru oporności uziemień odgromowych. Daje mi to poczucie, że instalacja została wykonana fachowo i dobrze.

– Jak groźne bywają przepięcia w sieci elektrycznej, wcale nie związane z burzami tylko z kilkusekundowymi skokami napięcia w sieci energetycznej, przekonaliśmy się podczas wykańczania budynku. Podczas nagłego skoku napięcia straciliśmy sterownik kotła grzewczego. Teraz mamy już profesjonalnie zaprojektowaną i wykonaną instalację elektryczną z ogranicznikami przeciwprzepięciowymi.

– Dobrze się stało, że mamy aż dwa rodzaje zabezpieczeń przed uderzeniem pioruna. Obecnie oboje prawie nie zwracamy na nie uwagi. Warto zapewnić sobie takie poczucie bezpieczeństwa, bo w Polsce burze bywają dość często.

Tablica rozdzielcza  Zaciski probiercze: złącza kontrolne Tablica rozdzielcza i zaciski probiercze: złącza kontrolne

Materiały: zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, na wspornikach; przewody odprowadzające drut Fe Zn o średnicy 8 mm; zaciski probiercze: złącza kontrolne; przewody uziemiające: bednarka Fe Zn 25/4; uziom: otokowy z bednarki Fe Zn 25/4; 4 ograniczniki przeciwprzepięciowe o napięciu przeciwprzepięciowym klasy C.

Koszty: aktualna cena tego typu instalacji odgromowej dla tego konkretnego budynku około 3500 zł.

Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Spostrzegawczy

07 Lis 2019, 11:02

Zdjęcie tablicy rozdzielczej ukazujące "mostek" łączący drzwiczki tablicy z jej obudową dowodzi że tablica rozdzielcza w mieszkaniu jest metalowa - moim zdaniem, to tablica z tworzywa sztucznego byłaby ładniejsza, bezpieczniejsza i praktyczniejsza. Jakość wykonania instalacji ...

time image

Gość hydraulik

31 Paź 2018, 15:26

drut Fe(ferrum) Zn o średnicy 8 mm czy drut stalowy ocynkowany (stal./Zn) Ø 8 mm

time image

Gość odgrominstal

01 Sie 2013, 12:08

To, że instalacja wygląda byle jak to sprawa użytkownika - była za darmo. Jeżeli chodzi o moduł przepięciowy, to fachowiec powinien wiedzieć, że dla budynku z instalacją odgromową zalecane jest instalowanie modułów B+C.C jest standardem wszędzie tam gdzie nie ma piorunochronu ...

time image

Gość elektryk

19 Maj 2013, 21:48

jak by mi tak mieli zrobić to lepiej żeby wcale nie zaczynali... szkoda materiału i nerwów.

time image

Gość instalator

06 Lut 2012, 10:43

wstyd dla wykonawcy, brak estetyki wykonania -krzywe zwody poziome , kiepskie wsporniki i uchwyty- taka instalacja szpeci budynek po prostu brak profesjonalizmu. dachówka kosztuje 40 000,00 zł a dach zeszpecony instalacją za 3 500,00 zł.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu odgromowego - uziom
Montaż systemu odgromowego - uziom
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje