Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Ewa i Bogdan)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Ewa i Bogdan)

W nocy obudził nas upiorny huk i odczuliśmy, jak cała chałupa zatrzęsła się w posadach. Oprócz tego poczuliśmy swąd palonego ebonitu i słyszeliśmy dziwne odgłosy - mówią Ewa i Bogdan

Dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm
Dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm

Parametry domu: dom murowany, częściowo podpiwniczony, parterowy z garażem; powierzchnia użytkowa 240 m2; wymiary budynku 8 × 18 m; dach pokryty blachodachówką.

Instalacja: na zewnątrz instalacja odgromowa o III poziomie ochrony – 90%, z uziomem szpilkowym; wewnątrz ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B zamontowane w złączu kablowym przed rozdzielnicą.

Decyzja: Trzy lata temu na wiosnę w nasz dom uderzył piorun. Był to tak zwany „suchy piorun”, bo uderzenie było pojedyncze, bez burzy. W nocy obudził nas upiorny huk i odczuliśmy, jak cała chałupa zatrzęsła się w posadach. Oprócz tego poczuliśmy swąd palonego ebonitu i słyszeliśmy dziwne odgłosy.

Rano okazało się, że był to dźwięk wyrywanych ze ścian gniazdek i wyłączników oraz uderzania ich o ściany i sufit. Niestety, dookoła siebie widzieliśmy tylko czarną czeluść, bo okna były całkowicie zasłonięte roletami, w których, jak się później okazało, spaliły się automatyczne sterowniki.

Zacisk probierczy w puszce ochronnej
Zacisk probierczy w puszce ochronnej

Pierwsze oględziny wnętrz poraziły nas rozmiarami strat. W pomieszczeniach dziennych wyrwane zostały wszystkie gniazda ze ścian, w niektórych miejscach również kable. Z sufitu i ze ścian w salonie odpadły kawałki tynku. Na fragmentach podłóg popękały granitowe płyty.

Awarii lub całkowitemu zniszczeniu uległ sprzęt AGD (m.in. płyta indukcyjna, lodówka) i elektroniczny (komputer, telewizor, itd.), łącznie ze sterownikami kotła grzewczego, bramy wjazdowej oraz wszystkich żaluzji.

Łącznie straty obliczyliśmy na 15 000 zł! Okazało się, że piorun uderzył w antenę telewizyjną zamontowaną na dachu i po kablach wpadł w głąb domu. Skutki „naszego” pioruna odczuli również sąsiedzi, u których zniszczone zostały: komputer, sterownik bramy wjazdowej i telefon.

Dopiero po tym wypadku zainteresowaliśmy się instalacjami chroniącymi budynek przed piorunami, bo nie wyobrażamy sobie powtórki.

Porady i przestrogi:

– Po obejrzeniu domu fachowcy postanowili wykorzystać blaszane pokrycie dachuo powierzchni 400 m2 jako zwody naturalne. Blachodachówka ma bowiem odpowiednią do tego celu grubość (0,8 mm). Zastosowali dwa przewody odprowadzające i umieścili je na przeciwległych narożnikach budynku. Jako uziom służą szpile wbite w podłoże.

– Nie trzeba było wymieniać kabli w ścianach, jednak odbyły się prace murarskie we wnętrzach. Musieliśmy kupić 20 nowych gniazdek. Największą dla nas stratą jest brak sterownika, regulującego pracę rolet zewnętrznych. Nie mogliśmy go już naprawić (za duże koszty). Pracują natomiast sterowniki oddzielne dla każdej rolety, ale nie jest to wygodne w użytkowaniu.

– Na wykonanie instalacji odgromowej trzech pracowników potrzebowało zaledwie jeden dzień. Aż trudno uwierzyć, że zabezpieczenie budynku trwa tak krótko, a my musieliśmy stracić 15 000 zł i przeżyć potworny stres, żeby pomyśleć o zabezpieczeniach przed piorunami, za które zapłaciliśmy 3100 zł!

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Zwody naturalne – blachodachówka
Zwody naturalne – blachodachówka

– Uwaga na warunki ubezpieczenia domu! Od lat ubezpieczamy dom, jednak nigdy nie sprawdziliśmy szczegółów umowy. Uważaliśmy, że określenia typu „na wypadek uderzenia pioruna” chroni nasz dobytek. A jednak odmówiono nam odszkodowania, ponieważ nie wykupiliśmy dodatkowych opcji dotyczących urządzeń wewnątrz domu oraz na zewnątrz (np. dotyczącej sterowania bramą wjazdową).

Odszkodowanie należało się nam tylko w przypadku, kiedy spłonąłby dom, co na szczęście się nie stało. Okazuje się, że mieliśmy ubezpieczenie dotyczące tylko budynku, a nie sprzętu znajdującego się w nim. Od tamtej pory sprzęt ubezpieczamy dodatkowo, dopłacając do ubezpieczenia domu (1200 zł rocznie) około 120 zł. Wyszczególniamy w polisie wszystkie elementy, jakie chcemy ubezpieczyć, łącznie z bramą wjazdową.

Materiały:zwody naturalne – blachodachówka (400 m2), dwa przewody odprowadzające – drut o średnicy 8 mm, zacisk probierczy w puszce ochronnej, uziom szpilkowy – szpile długości 3 m zagłębione w podłożu – po 5 szt. przy zejściu przewodów odprowadzających; ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B.

Koszty: zewnętrzna instalacja odgromowa trzy lata temu kosztowała 2500 zł, ochronniki przeciwprzepięciowe – 600 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Janek

15 Lut 2020, 23:37

Bo piorun nie uderzył w antenę tylko w linie, świadczą o tym skutki. Gdyby uderzył w antenę uszkodzeniu uległ by telewizor i instalacja antenowa, wyrwanie puszek i spalenie wszystkich urządzeń ewidentnie wskazuje na uderzenie w linie.

time image

Gość Technogrom

02 Lip 2019, 09:27

Dwa zwody na taką powierzchnię i samo podłączenie do blachy malowanej brawo niech tylko skoroduje trochę i tragedia na nowo ale przynajmniej względnie tanio W takiej cenie zrobił bym to przynajmniej drutem po dachu cała instalację

time image

Gość elektryk

23 Lis 2017, 14:48

Pytanie: Ile tych szpilek wbito w grunt?

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 21:33

Czytam i widze, że tak zwani "fachowcy" odwalili klientom kichę, za którą skasowali "odpowiednio". Już sam fakt, że dwóch roboli wykonało to w jeden dzień, mówi sam za siebie, o jakości usługi.Poza tym, relacja nic nie wspomina o uziemieniu masztu anteny, w którą wcześniej walnął ...

time image

Gość WIDE

01 Wrz 2015, 07:58

O matko jakie brednie, zgadzam się z kol: eltech.Zwody nie występują w formie naturalnej :)Uziom szpilkowy ... buahahahaha :)Eh ... ale klient zapłacił i czuje się komfortowo ... jak to jest że przed zapłatą człowiek się boi a po zapłacie ulega oczyszczeniu niezależnie czy faktycznie ...

time image

Gość eltech

20 Kwi 2015, 22:25

Matko co za brednie: "blachodachówka jako zwód poziomy, uziom szpilkowy, ochronniki klasy B" błagam ludzie zdemontujcie to zanim zrobicie sobie krzywdę.1. Blachodachówka może stanowić zwód poziomy pod warunkiem, że jest spawana, lutowana lub inaczej trwale-galwanicznie połączona ...

time image

Gość Technogrom

07 Lut 2014, 14:09

taka instalacje nalezy prowadzic drutem po dachu inaczej blacha ulegnie wypaleniu.Mam zdjecia uziemnionej blachy gdzie została wypalona przez piorun.A taka instalacja powinna kosztowac w granicy 2000zł

time image

Gość jeremi

03 Sty 2014, 08:26

Blacha jako piorunochron to kit, jest za cienka, farba się stopi razem z blachą

time image

Gość lynx

13 Paź 2013, 20:33

..wyrwane zostały wszystkie gniazda ze ścian, w niektórych miejscach również kable. Z sufitu i ze ścian w salonie odpadły kawałki tynku....I nie trzeba było wymieniać instalacji po takim kataklizmie? To jakaś ściema...A instalatorzy odarli klientów skutecznie (i słusznie!).

time image

Gość odgrominstal

01 Sie 2013, 20:36

Ciekawe czy ubezpieczyłeś blachodachówkę? Jeżeli piorun przywali w tą "instalację odgromową" - pomimo, że zrobiona zgodnie z normą - to nic nie uchroni Cię przed wymianą tej blachy. Przynajmniej w punkcie w którym to wyładowanie nastąpi. Mogliby przynajmniej dać jeden maszt ...

time image

Gość degerka

04 Kwi 2012, 17:35

do Rat. zanim zaczniesz doradzać dowiedz się czegokolwiek w temacie. Fakt posiadania instalacji odgromowej nie ma żadnego wpływu na ewentualne uszkodzenia delikatnych urządzeń elektronicznych. Uszkodzenia powstają najczęściej na wskutek wyindukowania się w przewodach elektrycznych ...

time image

Gość szpila

11 Mar 2012, 00:01

To cię jednak narżneli "szpile ... po 5 szt. przy zejściu" i fachowcami nie są. Gdzie Oni pobierali nauki? Robić się nie chciało - wbić jedną, ale dobrą (długą). 5 szt. szpil w kupie to tyle samo co jedna z nich. Odległość między "szpilami" to min. 10 mb., wtedy ich ilość coś da..

time image

Gość Rat

15 Wrz 2011, 08:29

Sugeruję teraz szybko zrezygnować z ubezpieczenia. Mając odgrom prędzej wygracie w totka niż piorun uszkodzi wam ponownie sprzęt. Ubezpieczyciele to złodzieje. Wykorzystują to że nie czyta się dokładnie umowy. Ja chcąc ubezpieczyć okna od wybicia szyb usłyszałem że muszę zamontować ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu odgromowego - uziom
Montaż systemu odgromowego - uziom
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje