Więźba z fabryki - oszczędność czasu i pieniędzy

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Więźba z fabryki - oszczędność czasu i pieniędzy

Tak

 w budownictwie jak i w życiu codziennym następują nieustanne zmiany. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. W coraz większym stopniu stosuje się specjalistyczne wydajne maszyny zastępujące drożejącą i coraz trudniej dostępną siłę roboczą. Z takim właśnie procesem mamy do czynienia także w przypadku więźby dachowej.

aktualizacja: 2020-07-02 12:14:05

Wykonywanie drewnianej konstrukcji dachu ręcznymi narzędziami, na placu budowy przez rzemieślników-cieśli odchodzi do przeszłości. Proces ten, który zaczął się wcześniej w krajach Europy Zachodniej i Północnej, teraz zaczyna szybko postępuje w Polsce. Nadeszła era przemysłu ciesielskiego.Przemysłowe wytwarzanie więźby dachowej daje inwestorowi cały szereg wymiernych korzyści.


Produkcja wiązarów dachowych w zakładzie produkcji

Szybki montaż

Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 2-3 dni pracy.

Szybki montaż - 2-3 dni pracy

Porządek na placu budowy

Eliminacja ryzyka kradzieży.
W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, wiązary są montowane niezwłocznie po dostarczeniu. Nieraz nie dotykają nawet ziemi gdyż są ładowane dźwigiem z naczepy wprost na dach.

Porządek na budowie

Duża oszczędność przez eliminację stropu betonowego

Prefabrykowane wiązary pozwalają, zwłaszcza w domach parterowych, na wyeliminowanie kosztownego stropu betonowego. Niejednokrotnie jego koszty i inne związane z tym wydatki (wewnętrzna ściana nośna, ława fundamentowa, podciągi) dają oszczędności przekraczające kilkanaście tysięcy złotych.

Brak stopu betonowego - oszczędność, mniejsze koszty budowy

Jednoznacznie określona gwarancja

Dostawca więźby to "projektant, tartak, hurtownia okuć, sprzedawca impregnatu oraz cieślą w jednym". Jest więc jednoznacznie określone kto odpowiada za ewentualne wady, kto udziela gwarancji. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z powierzonych przez inwestora materiału, często jest problematyczne kto gwarantuje prawidłowe wykonanie więźby.

Wiązary dachowe Eraga


Dokładna cena bez niespodzianek

Ponieważ inwestor kupuje gotowy produkt, zna jego dokładną cenę. Gdy oddzielnie wynajmujemy cieśli, kupujemy tarcicę i materiały pomocnicze, możemy lepiej lub gorzej oszacować koszty. Inwestor nie musi się troszczyć o zakup drewna, zwykle nie będąc w tej dziedzinie profesjonalistą.


Gwarancja jakości drewna

Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów lub jest tartakiem i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji. Z mocy prawa producenci wiązarów podlegają certyfikacji i są poddani okresowym kontrolom przez uprawnione organy.

Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości. Stosowanie zaś materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie itp.


Wiązary  wykonane  są z tarcicy  c-24, komorowo suszonej, 12-18% wilgotności, struganej 

Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe


Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.

Prefabrykacja zapewnia  równe połacie dachowe

Strych w poddaszu

Wiązary prefabrykowane pozwalają uzyskać w przestrzeni poddasza przestrzeń na pożyteczne pomieszczenie gospodarcze – strych. Wejście do tego składu można zapewnić z korytarza lub grażu za pomocą prefabrykowanych schodów (np. znanej polskiej firmy FAKRO).

Dodatkowe pomieszczenie "stryszek" w cenie więźby dachowej

Zgodność z obowiązującymi normami budowlanymi

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, fabryki więźby wykonują konstrukcje dachowe wyłącznie z materiału dopuszczonego do stosowania budownictwie tj. z tarcicy oznakowanej znakiem "CE". Również wszelkie używane łączniki metalowe w więźbie posiadają niezbędne certyfikaty.

Deklaracja właściwości użytkowych oraz Certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji

Cezary Koc

Eraga  - producent wiązarów dachowych
eraga.com.pl 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje