Najbardziej skuteczny i najczęściej ostatnio stosowany jest filtr z odwróconą osmozą.
![]() |
System odwróconej osmozy jest na tyle mały, że można go zamontować w szafce pod zlewozmywakiem (fot. Pawo) |
Otrzymuje się wodę krystalicznie czystą, która w zestawie filtrującym jest dodatkowo mineralizowana. Jeżeli wodę czerpiemy ze studni, to robiąc studnię mamy zwykle psychologicznie zrozumiałe oczekiwania, że woda z "naszej" studni musi być super. Jednak koniecznie trzeba ustalić obiektywną prawdę, oddając wodę do analizy w stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Najczęściej okaże się, że woda jest mętna (zamulona), za twarda (za dużo wapnia i magnezu) oraz za dużo ma żelaza i manganu. Dlatego najbardziej typowy zestaw filtrów uzdatniających zawiera filtr mechaniczny (od zamulenia) oraz odżelaziacz-odmanganiacz, a także filtr zmiękczający wodę.
Jeżeli trzeba poprawić barwę, smak i zapach wody, stosuje się filtr węglowy, który również usuwa chlor (związki chloru) oraz fenole i pestycydy. Gorzej, jeśli analiza wykaże obecność zanieczyszczeń toksycznych, takich jak azotany, a najgorzej jeśli woda jest skażona biologicznie (bakterie).
Jedynym skutecznym na to ratunkiem może być filtr z odwróconą osmozą. Uzdatnianie złej wody to zarówno duży wydatek inwestycyjny jak też kłopot eksploatacyjny, bo w filtrach co jakiś czas coś trzeba wymienić lub uzupełnić (wkład, sól, złoże itp.).
Dodaj komentarz