Wykorzystujemy uzdatnioną wodę tylko do podlewania ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykorzystujemy uzdatnioną wodę tylko do podlewania ogrodu

Do uzdatniania wody ze studni zastosowaliśmy wydajną kolumnę filtrującą i zmiękczacz. Obecnie system nadal uzdatnia wodę studzienną, lecz tę wykorzystujemy jedynie do podlewania roślin w ogrodzie - mówi Aneta, która wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2013 r.

Woda:

 • Przez kilka lat po zamieszkaniu czerpana z studni głębinowej (30 m), popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji.
 • Obecnie ta używana do picia i celów gospodarczych czerpana jest z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji, ta do podlewania ogrodu pochodzi ze studni i uzdatnia ją nasza stacja.

Uzdatnianie:

 • Kolumna filtrująca ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody.
 • Sterowanie - automatyczne.
 • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
 • Liczba stałych użytkowników - 3.
 • Liczba łazienek - 3 i WC.

Decyzja: Wydrążenie studni głębinowej zleciłam przed postawieniem domu. Ponieważ na naszym terenie planowano poprowadzenie sieci wodociągowej dopiero za kilka lat, wiedziałam, że po zamieszkaniu tutaj woda studzienna będzie nam potrzebna do picia, kąpieli, sprzątania. W końcowej fazie wyposażania domu, zawiozłam jej próbkę do Sanepidu. Badanie wykazało kilkukrotne przekroczenie norm manganu i żelaza, ponadto dużą twardość.

Ojciec mojej koleżanki prowadzi firmę zajmującą się konfigurowaniem stacji uzdatniania i filtrowania wody, więc właśnie jego poprosiłam o pomoc, zaznaczając, że mnie i mężowi zależy na wydajnych i trwałych urządzeniach, ale możliwie bezobsługowych. Specjalista założył dużą kolumnę z automatyczną głowicą sterującą, za nią - zmiękczacz. Taka stacja dość dobrze neutralizuje nadmiar manganu, żelaza i sprawia, że woda staje się miękka.

Stacja uzdatnia, filtruje i zmiękczacza wodę z studni głębinowej 30 m
Stacja uzdatnia, filtruje i zmiękczacza wodę z studni głębinowej 30 m.

Po czterech latach, kiedy dom został podłączony do sieci wodociągowej, ten sam fachowiec przeorganizował nieco jej funkcje i zmienił ustawienia na głowicach sterujących. Obecnie system nadal uzdatnia wodę studzienną, lecz tę wykorzystujemy jedynie do podlewania roślin w ogrodzie. Natomiast odciął ten obieg zaworem od nowego z wodą wodociągową, która obsługuje resztę gospodarstwa domowego. Dobre jest to, że jeżeli nastąpi długa awaria wodociągu, łatwo możemy skierować głębinówkę znowu do budynku (otwierając jeden zawór).

Głowica automatyczna ułatwia obsługę kolumny filtrującej
Głowica automatyczna ułatwia obsługę kolumny filtrującej.

Uzdatnianie wody ze studni - rady i przestrogi:

 • Przyłączyliśmy dom do wodociągu, ponieważ woda ze studni - po upływie kilkunastu miesięcy od montażu stacji - już nie była idealnie krystaliczna. Na sprzęcie kuchennym, łazienkowym pozostawiała brunatny kamień, choć badania wykazywały, że nadaje się do użytku domowego. Mając w perspektywie rychłe zbudowanie wodociągu, nie zmieniliśmy konfiguracji tego systemu. Później też nie ingerowaliśmy - parametry wody z wodociągu są tak dobre, że nawet nie trzeba jej zmiękczać.
 • Wydajna kolumna filtrująca i zmiękczacz produkują dużo popłuczyn, ale odprowadzanie nie przysparza trudności, bo instalator skierował je do kanalizacji zbiorczej. Przez pierwsze cztery lata dostarczał nam sól w tabletkach i aplikował ją do zbiornika zmiękczacza (było to wygodne, lecz droższe - około 70 zł za 25 kg). Od kiedy wodą ze studni podlewamy tylko ogród, sól kupujemy sami (jej zużycie jest znacznie mniejsze, zaledwie 1-2 worki rocznie, więc i ich dźwiganie nie jest już tak uciążliwe, jak wcześniej). Na początku fachowiec serwisował stację raz w roku, potem rzadziej.

Koszty uzdatniania wody:

 • Stacja z montażem - około 8000 zł.
 • Eksploatacja: najpierw zużycie soli 12 worków po 70 zł każdy, obecnie - 2 worki po 30 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Cze 2022, 12:31

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:  Właścicielka podkreśla, że chodzi też o to, żeby w sytuacji awarii w prosty sposób móc przełączyć instalację domową na tę ze studni. Wg mnie ocena ryzyka przeprowadzona jest niewłaściwie. ...

18 godzin temu, retrofood napisał:   Zdaje się, że Pani Redaktor polemizuje z innym stwierdzeniem niż to, które zamieścił Gość Grzegorz. Jemu chodzi o uzdatnianie wody do podlewania ogrodu, a nie o sam fakt jej wykorzystania. To, że pani Aneta użytkuje ...

time image

23 Cze 2022, 16:18

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał: Zdecydowanie z sensem, zwłaszcza w kontekście oszczędzania wody wodociągowej.     Zdaje się, że Pani Redaktor polemizuje z innym stwierdzeniem niż to, które zamieścił Gość Grzegorz. ...

5 godzin temu, Gość Grzegorz napisał: Bezsens. Woda bez żadnych minerałów i w dodatku uzdatniona solą. Lepsza by już była deszczówka.   Zdecydowanie z sensem, zwłaszcza w kontekście oszczędzania wody wodociągowej. Deficyt wody w Polsce się pogłębia. ...

time image

Gość Grzegorz

23 Cze 2022, 06:58

Bezsens. Woda bez żadnych minerałów i w dodatku uzdatniona solą. Lepsza by już była deszczówka.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje