Podłączenie baterii czerpalnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Podłączenie baterii czerpalnych

Baterie czerpalne łączy się z instalacją zależnie od ich konstrukcji i przeznaczenia. Ze względów montażowych najistotniejsze jest to, czy jest ona przeznaczona do montażu ściennego czy do osadzenia na urządzeniu sanitarnym - tzw. bateria stojąca.

Podłączenie baterii czerpalnych

Baterie naścienne - najczęściej dwuotworowe - wymagają dokładnego rozmieszczenia końcówek przyłączeniowych oraz ich rozstawienia (standardowo 150 mm) i wypoziomowania. Na pewną korektę rozstawu pozwalają złączki mimośrodowe, ale większych odchyleń nie da się poprawić bez zmiany prowadzenia rur. Instalowane są przeważnie jako wannowe lub prysznicowe.

Przy montażu nad wanną wylewka powinna znajdować się w odległości ok. 1/3 długości wanny od strony otworu spustowego do kanalizacji, i na wysokości 20-30 cm nad jej brzegiem. W kabinie prysznicowej montujemy ją na wysokości ok. 110 cm od dna brodzika. Do montażu naściennego przystosowane są też podtynkowe baterie prysznicowe. Do ich zamocowania wykorzystuje się puszki przyłączeniowe osadzone w murze, do których dopiero po wykończeniu ściany podłącza się zewnętrzną część baterii. Przy doprowadzeniu rur do baterii naściennych trzeba pamiętać o właściwym położeniu rur z ciepłą i zimną wodą - z lewej strony (patrząc na ścianę) powinna dochodzić rura ciepłej wody, a z prawej - zimnej.

Złączka mimośrodowa
Złączka mimośrodowa. Dzięki przesunięciu osiowemu wylotów można uzyskać żądany rozstaw końcówek aby zamontować baterię, jak również można ją wypoziomować. (fot. OBI)

Baterie stojące wymagają mniejszej precyzji w ulokowaniu końcówek zasilających, gdyż są podłączane do instalacji za pomocą elastycznych wężyków. Przy ustalaniu miejsca wyprowadzenia końcówek trzeba zwrócić uwagę jedynie na wygodę podłączenia i nie kolidowanie z innymi częściami instalacji oraz na możliwość estetycznego zakrycia przyłączenia. Standardowe umiejscowienie wyprowadzeń do umywalki czy zlewozmywaka to symetryczne ich rozstawienie względem osi odpływu do kanalizacji, w odległości między nimi ok. 10 cm i na wysokości ok. 50 cm od wykończonej podłogi. Podłączenie osłania szafka, postument bądź półpostument.

Elastyczna rurka umożliwia podłączenie baterii oraz pralki i zmywarki
Elastyczna rurka umożliwia podłączenie baterii oraz pralki i zmywarki. (fot. © BILLIONPHOTOS.COM / Fotolia)

Lokalizacja połączenia baterii nawannowej powinna uwzględniać możliwość dostępu do niej przez otwór rewizyjny w obudowie. Co prawda, obmurówkę wanny można wykonać po podłączeniu baterii, ale w razie konieczności jej wymiany będziemy musieli rozebrać obudowę, jeśli nie będzie to zdejmowalny panel. Dobrym rozwiązaniem - zwłaszcza przy baterii wielootworowej - będzie umożliwienie dostępu do przestrzeni podwannowej z sąsiedniego pomieszczenia, przez duży otwór w ścianie, do której przylega wanna.

Niekiedy baterie stojące podłączane są za pomocą rurek miedzianych. Takie wersje armatury wykorzystuje się głównie przy montażu "otwartym", gdy widoczne są elementy przyłączeniowe. W połączeniu z chromowanym syfonem, zaworami odcinającymi i rurkami przyłączeniowymi, rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu. W takim wariancie zakończenie rur należy wyprowadzić symetrycznie względem osi otworu do zamontowania baterii, na wysokości nie większej niż 30 cm od wierzchu umywalki. Rury ciepłej i zimnej wody muszą znajdować się po właściwych stronach - ciepła z lewej, zimna z prawej.

Podłączenie baterii do instalacji wodnej za pomocą rurek miedzianych
Podłączenie baterii do instalacji wodnej za pomocą rurek miedzianych. (fot. J. Antkiewicz)

Wymagania dotyczące umiejscowienia i przygotowania podłączeń do innych urządzeń zasilanych wodą są dość liberalne, gdyż większość z nich łączy się za pomocą węży elastycznych. Kierujemy się jedynie zasadą uzyskania możliwie krótkich podłączeń i wygodnym dostępem do zaworu odcinającego. Jedynie przy doprowadzeniu wody do spłuczki sedesu podwieszanego, musimy zapewnić wyprowadzenie przyłącza w konkretnym miejscu. Dlatego z reguły końcowy odcinek instalacji prowadzimy po wierzchu ściany i dopasowujemy wyjście po zamontowaniu stelaża, którego obudowa osłoni całe podłączenie.

Zwróćmy też uwagę na sposób podłączania panelu prysznicowego w kabinie natryskowej. Może on wymagać wyprowadzenia przyłączy na jednej ze ścian lub - w przypadku kabin czterostronnie zabudowanych - ułożenia podłączenia w narożniku.

Podłączenie baterii czerpalnych - mocowanie rur

Rury prowadzone w kanałach instalacyjnych bądź po wierzchu mocujemy do ściany sprężystymi obejmami, rozmieszczonymi co ok. 1 m. Najlepiej zastosować obejmy podwójne, co pozwoli na równoległe prowadzenie rur do ciepłej i zimnej wody. Jeśli rury będą ukryte w ścianie, to przed ich zamontowaniem należy nałożyć na nie koszulki ochronne (karbowane rury typu peszel), które umożliwią swobodne wydłużanie się instalacji przy zmianach temperatury.

Obejmy stalowe z gumową okładziną tłumiącą
Obejmy stalowe z gumową okładziną tłumiącą, połączone płytą wsporczą, przeznaczone do mocowania dwóch rur. Zestaw w komplecie ze śrubą dwugwintową oraz kołkiem rozporowym. (fot. Walraven)

Niezależnie od rodzaju rur instalacyjnych, wyprowadzenia do podłączenia baterii czerpalnych powinny być zawsze zakończone kolanem ustalonym, przytwierdzonym do podłoża. Zapobiegnie to przenoszeniu obciążeń na połączenia rurowe podczas montażu zaworu czy baterii, co mogłoby doprowadzić do rozszczelnienia połączeń.

Przy wyprowadzeniu podejść do baterii istotne jest też zachowanie wymaganego rozstawu rur ciepłej i zimnej wody, a także umieszczenie ich na jednym poziomie i odpowiedniej głębokości względem lica ściany. Montaż takiego podłączenia znacznie ułatwia zastosowanie konsoli (płytki) przyłączeniowej przytwierdzanej do ściany. Zapewnia ona stabilne zamocowanie rur i utrzymanie wymaganego ich rozstawu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Redaktor: Cezary Jankowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!