Podłączenie baterii czerpalnych

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Podłączenie baterii czerpalnych

Baterie czerpalne łączy się z instalacją zależnie od ich konstrukcji i przeznaczenia. Ze względów montażowych najistotniejsze jest to, czy jest ona przeznaczona do montażu ściennego czy do osadzenia na urządzeniu sanitarnym - tzw. bateria stojąca.

aktualizacja: 2024-05-15 11:58:05
Streszczenie artykułu
Baterie czerpalne można montować na dwa sposoby: naściennie lub jako baterie stojące. Baterie naścienne wymagają precyzyjnego rozmieszczenia końcówek przyłączeniowych, zwykle na wysokości 150 mm, oraz możliwości korekty rozstawu za pomocą złączek mimośrodkowych. Montowane są zazwyczaj jako baterie wannowe lub prysznicowe. Nad wanną wylewka powinna być umieszczona około jednej trzeciej długości wanny od otworu spustowego, na wysokości 20-30 cm nad brzegiem. W kabinie prysznicowej wylewka umieszczana jest na wysokości około 110 cm od dna. Baterie stojące, mniej wymagające w montażu, łączy się za pomocą elastycznych wężyków, zwracając uwagę na wygodę podłączenia oraz estetyczne ukrycie instalacji. Rury ciepłej i zimnej wody przy bateriach naściennych powinny być odpowiednio rozmieszczone: ciepła z lewej, zimna z prawej strony patrząc na ścianę. Montaż rur prowadzony jest z zastosowaniem obejm sprężystych, które zapewniają stabilność instalacji oraz chronią przed uszkodzeniami podczas użytkowania.

Podłączenie baterii czerpalnych

Baterie naścienne, najczęściej dwuotworowe, wymagają precyzyjnego rozmieszczenia końcówek przyłączeniowych, ich rozstawienia (standardowo 150 mm) i wypoziomowania. Pewną korektę rozstawu umożliwiają złączki mimośrodowe, jednak większe odchylenia od normy wymuszają zmianę prowadzenia rur. Baterie te montuje się głównie jako wannowe lub prysznicowe.

Przy montażu nad wanną:

 • Wylewka powinna znajdować się w odległości ok. 1/3 długości wanny, licząc od otworu spustowego do kanalizacji.
 • Jej wysokość nad górną krawędzią wanny to 20-30 cm.

W kabinie prysznicowej:

 • Baterię montuje się na wysokości ok. 110 cm od dna brodzika.

Dostępne są również baterie prysznicowe podtynkowe, przystosowane do montażu naściennego. Do ich instalacji wykorzystuje się puszki przyłączeniowe osadzane w murze. Dopiero po wykończeniu ściany podłącza się do nich zewnętrzną część baterii.

Przy doprowadzaniu rur do baterii naściennych należy pamiętać o prawidłowej kolejności:

 • Z lewej strony (patrząc od frontu ściany) powinna znajdować się rura z ciepłą wodą.
 • Z prawej strony - rura z zimną wodą.
Złączka mimośrodowa
Złączka mimośrodowa. Dzięki przesunięciu osiowemu wylotów można uzyskać żądany rozstaw końcówek aby zamontować baterię, jak również można ją wypoziomować. (fot. OBI)

Baterie stojące, w odróżnieniu od naściennych, wymagają mniejszej precyzji w ulokowaniu końcówek zasilających. Wynika to z faktu, że podłączane są one do instalacji za pomocą elastycznych wężyków. Przy ustalaniu miejsca wyprowadzenia końcówek należy zwrócić uwagę jedynie na:

 • Wygodę podłączenia i brak kolizji z innymi elementami instalacji.
 • Możliwość estetycznego zakrycia przyłączenia.

Standardowe umiejscowienie wyprowadzeń do umywalki czy zlewozmywaka to:

 • Symetryczne rozstawienie względem osi odpływu do kanalizacji.
 • Odległość między końcówkami ok. 10 cm.
 • Wysokość ok. 50 cm od wykończonej podłogi.

Podłączenie baterii osłania szafka, postument lub półpostument, co dodatkowo poprawia estetykę wystroju łazienki.

Elastyczna rurka umożliwia podłączenie baterii oraz pralki i zmywarki
Elastyczna rurka umożliwia podłączenie baterii oraz pralki i zmywarki. (fot. © BILLIONPHOTOS.COM / Fotolia)

Lokalizacja połączenia baterii nawannowej powinna uwzględniać możliwość dostępu do niej w razie potrzeby. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • Otwór rewizyjny w obudowie wanny: To najprostsze rozwiązanie, jednak w razie awarii baterii może wymagać rozebrania całej obudowy, jeśli nie jest ona zdejmowalna.
 • Dostęp z sąsiedniego pomieszczenia: W przypadku baterii wielootworowej dobrym rozwiązaniem może być umożliwienie dostępu do przestrzeni podwannowej z sąsiedniego pomieszczenia. Wystarczy wykonać duży otwór w ścianie, do której przylega wanna.

Bateria stojąca. Niekiedy baterie stojące podłącza się za pomocą rurek miedzianych. Takie rozwiązanie stosuje się głównie przy montażu "otwartym", gdy widoczne są elementy przyłączeniowe. W połączeniu z chromowanym syfonem, zaworami odcinającymi i rurkami przyłączeniowymi, takie rozwiązanie może być estetyczne. W takim przypadku zakończenie rur należy wyprowadzić symetrycznie względem osi otworu do zamontowania baterii, na wysokości nie większej niż 30 cm od wierzchu umywalki. Ważne jest, aby rury ciepłej i zimnej wody znajdowały się po właściwych stronach - ciepła z lewej, zimna z prawej.

Może cię zainteresować
ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Wszystko o rurach spustowych MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda?
Zobacz więcej Zwiń
Podłączenie baterii do instalacji wodnej za pomocą rurek miedzianych
Podłączenie baterii do instalacji wodnej za pomocą rurek miedzianych. (fot. J. Antkiewicz)

Wymagania dotyczące umiejscowienia i przygotowania podłączeń do innych urządzeń zasilanych wodą są stosunkowo liberalne, ponieważ większość z nich łączy się za pomocą węży elastycznych. Kierujemy się jedynie zasadą uzyskania możliwie krótkich podłączeń i wygodnego dostępu do zaworu odcinającego.

Wyjątkiem jest doprowadzenie wody do spłuczki sedesu podwieszanego, gdzie konieczne jest wyprowadzenie przyłącza w ściśle określonym miejscu. Dlatego z reguły końcowy odcinek instalacji prowadzimy po wierzchu ściany i dopasowujemy wyjście po zamontowaniu stelaża, którego obudowa osłoni całe podłączenie.

Należy również zwrócić uwagę na sposób podłączania panelu prysznicowego w kabinie natryskowej. W zależności od konstrukcji, może on wymagać wyprowadzenia przyłączy na jednej ze ścian lub - w przypadku kabin czterostronnie zabudowanych - ułożenia podłączenia w narożniku.

Podłączenie baterii czerpalnych - mocowanie rur

Prowadzenie rur: Rury prowadzone w kanałach instalacyjnych lub po powierzchni ściany mocujemy do niej sprężystymi obejmami rozmieszczonymi co około 1 metr. Zaleca się stosowanie obejm podwójnych, umożliwiających równoległe prowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą. W przypadku ukrycia rur w ścianie, przed montażem należy zabezpieczyć je koszulkami ochronnymi (karbowane rury typu peszel), zapewniającymi swobodę wydłużania się instalacji pod wpływem zmian temperatury.

Przyłącza do baterii: Niezależnie od rodzaju rur, wyprowadzenia do podłączenia baterii czerpalnych muszą być zawsze zakończone kolanem ustalonym i przytwierdzonym do podłoża. Zapobiega to przenoszeniu obciążeń na połączenia rurowe podczas montażu zaworu lub baterii, co mogłoby doprowadzić do ich rozszczelnienia.

Montaż przy baterii: Przy wyprowadzaniu podejść do baterii ważne jest zachowanie wymaganego rozstawu rur ciepłej i zimnej wody, a także ich umieszczenie na jednym poziomie i odpowiedniej głębokości względem lica ściany. Taki montaż znacznie ułatwia zastosowanie konsoli (płytki) przyłączeniowej mocowanej do ściany. Zapewnia ona stabilne zamocowanie rur i utrzymanie prawidłowego ich rozstawu.

Obejmy stalowe z gumową okładziną tłumiącą
Obejmy stalowe z gumową okładziną tłumiącą, połączone płytą wsporczą, przeznaczone do mocowania dwóch rur. Zestaw w komplecie ze śrubą dwugwintową oraz kołkiem rozporowym. (fot. Walraven)

Redaktor: Redakcja BudujemyDom

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są dwa główne typy montażu baterii czerpalnych?

  Baterie czerpalne mogą być montowane naściennie (na ścianie) lub jako bateria stojąca, czyli osadzona na urządzeniu sanitarnym.
 • Jakie są wymagania przy montażu baterii naściennej?

  Montaż naścienny wymaga dokładnego rozmieszczenia i wypoziomowania końcówek przyłączeniowych, przy standardowym rozstawie 150 mm. Do korekty rozstawu służą złączki mimośrodowe. Rury ciepłej i zimnej wody powinny być odpowiednio położone względem strony (ciepła z lewej, zimna z prawej).
 • Jakie są specyficzne wymagania dla baterii stojących?

  Baterie stojące wymagają mniejszej precyzji w ulokowaniu końcówek zasilających, gdyż podłącza się je za pomocą elastycznych wężyków. Ważne jest wygodne podłączenie, unikanie kolizji z innymi elementami instalacji oraz estetyczne zakrycie przyłącza.
 • Jakie są specjalne uwagi dotyczące umiejscowienia baterii nad wanną i w kabinie prysznicowej?

  Nad wanną wylewka powinna być umieszczona około 1/3 długości wanny od strony otworu spustowego do kanalizacji i na wysokości 20-30 cm nad brzegiem wanny. W kabinie prysznicowej wylewka powinna znajdować się na wysokości około 110 cm od dna brodzika.
 • Jakie są ogólne zasady montażu rur i zabezpieczeń przy montażu baterii?

  Rury powinny być prowadzone równolegle i mocowane do ściany za pomocą sprężystych obejm. Ważne jest, aby przy wyprowadzeniu podejść do baterii zachować odpowiedni rozstaw oraz umiejscowienie rur na właściwym poziomie i głębokości względem lica ściany. Stosowanie konsoli przyłączeniowej umożliwia stabilne zamocowanie rur i utrzymanie ich w wymaganym rozstawie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!