Przygotuj dom na suszę, czyli jak oszczędzać wodę

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przygotuj dom na suszę, czyli jak oszczędzać wodę

Skutki zmian klimatu coraz bardziej dają o sobie znać, co szczególnie widać było w ostatnich latach. Zasoby wodne naszego kraju generalnie są niskie - na jedną osobę w Polsce przypada zaledwie 1600 m3 wody rocznie (a w czasie suszy poniżej 1000 m3), czyli ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia europejska (4500 m3).

aktualizacja: 2020-07-23 12:15:06

Od kilku lat problem suszy w Polsce się pogłębia. Bezśnieżne zimy, wzrastające temperatury, niedobory opadów i gwałtowne zjawiska pogodowe przysparzają problemów wielu mieszkańcom Polski. Dlatego nie ma wątpliwości, że już teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy racjonalizować nasze podejście do użytkowania wody - mówi Anna Sawicka, ekspert ds. Rozwoju strategii ekologicznej Banku Ochrony Środowiska. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Rozwiązanie poniekąd przychodzi prosto z nieba - to deszczówka. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, jak i roztopowej możemy zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, przy niezmiennym stałym zapewnieniu dostaw wody dla naszego domu i ogrodu. Proekologiczność, ochrona wody, oszczędności w domowym budżecie oraz niezależność to tylko niektóre z korzyści, które wiążą się z przydomowymi instalacjami do gromadzenia wody opadowej.

Czy wiesz, że...
Tylko 3% codziennie wykorzystywanej wody przeznaczamy do przygotowania posiłków? Resztę przeznaczamy do kąpieli, podlewania, prania i innych celów gospodarczych, które nie wymagają stosowania wody pitnej.

Co mogę zrobić dla swojego domu?

Podobnie jak w przypadku pozyskiwania energii odnawialnej, rozwiązań adaptacyjnych dotyczących gospodarki wodnej jest kilka. Dlatego możemy wybrać to, które będzie najodpowiedniejsze dla naszego domu oraz przestrzeni wokół niego.

Pozyskiwanie i magazynowanie wody deszczowej

Jest to niemal bezwysiłkowy sposób na oszczędność wynikającą z braku konieczności pobierania wody z sieci, by np. podlać ogród. Woda spływająca bezpośrednio z dachu przez układ rynien trafia do specjalnego zbiornika naziemnego lub podziemnego. Ich bogaty wybór pozwala na estetyczne dopasowanie takiego zbiornika do przydomowej przestrzeni.

Zbiorniki na deszczówkę

Retencja wody

Zbiorniki umożliwiające retencjonowanie wody pozwalają na efektywne magazynowanie wody opadowej, a następnie jej stopniowe rozsączanie, tym samym zapewniając długotrwałe nawodnienie gleby. Podobną funkcję mają studzienki chłonne. Retencja glebowa wpływa też korzystnie na mikroklimat wokół naszego domu. Retencji wody służą także ogródki deszczowe oraz stawy i oczka wodne, które dodatkowo mogą stanowić walor wizualny naszego ogrodu i działki.

Warto także rozważyć zamianę powierzchni nieprzepuszczalnych (betonowych) na przepuszczalne. Wody opadowe przenikają do gleby lub studzienki, zamiast powodować miejscowe podtopienia czy spływać prosto do kanalizacji deszczowej. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów np. eko-krat, które są estetyczne i łatwe w montażu.

Eko-kraty

Własne ujęcia wody

Brak kosztów związanych z korzystaniem z wodociągów z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w domowych budżetach. Na taką oszczędność pozwoli przydomowe ujęcie wody studnia.

Wsparcie w finansowaniu naszych domowych projektów z obszaru racjonalnego gospodarowania wodą znaleźć możemy w Banku Ochrony Środowiska, korzystając z dedykowanej EKOpożyczki "Nasza Woda". Zakres oferty został opracowany przez Bank Ochrony Środowiska przy współpracy z ekspertami programu "Climate Leadership", zainicjowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Szczegóły oferty: https://www.bosbank.pl/klient-indywidualny/pozyczki-i-kredyty/pozyczka-nasza-woda 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje