Rekuperacja do domu marki Östberg

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperacja do domu marki Östberg

Pragniesz zapewnić sobie wysoki komfort powietrza we własnym domu? Zależy Ci na właściwym mikroklimacie, tak by nie męczyły Cię ani alergie, ani niewłaściwy poziom wilgotności powietrza? Rekuperacja do domu to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć podczas budowy domu lub modernizacji domu. Czy warto zamontować u siebie centralę wentylacyjną? O tym poniżej.

aktualizacja: 2021-02-09 06:50:21

Rekuperacja powietrza w domu to po prostu system wentylacji mechanicznej budynku, w którym dochodzi do odzyskiwania ciepła z powietrza. System, którego najistotniejszym elementem jest centrala wentylacyjna, zapewnia wymianę powietrza w sposób kontrolowany. Oznacza to, że dzięki rekuperacji w budynku jest zawsze wymieniana odpowiednia ilość powietrza - centrala wentylacyjna usuwa z domu zużyte powietrze, natomiast w jego miejsce zapewnia napływ świeżego powietrza. Podczas wymiany z powietrza usuwanego (zużytego) wymiennik odbiera ciepło i przekazuje je do powietrza świeżego. W ten sposób do domu, niezależnie od pory roku, trafia powietrze już o określonej temperaturze, które w okresie jesienno-zimowy wystarczy dogrzać do wymaganej indywidualnymi upodobaniami, temperatury.

Jakie są podstawowe zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Najważniejszą zaletą system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zapewnienie świeżego, oczyszczonego, a co się z tym wiąże zdrowego powietrza w domu. System wentylacji z rekuperacją dzięki zastosowanym filtrom wentylacyjnym, gwarantuje, że powietrze czerpane z zewnątrz zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków roślin, zarodników grzybów. Dzięki rekuperacji nie trzeba szukać zastępczych sposobów na czyste powietrze w domu.

Czyste powietrze w domu nawet w obliczu smogu?

Wysokiej jakości, dokładne filtry do central wentylacyjnych Östberg, klasy F7, zatrzymują cząsteczki o wielkości PM10, które są składnikiem smogu. Jest to informacja szczególnie istotna dla mieszkańców kilkunastu dużych miast w wybranych miejscach w Polsce, gdzie w styczniu 2021 r. normy smogowe zostały przekroczone o ponad 1000%, a jakość powietrza uległa drastycznemu pogorszeniu. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce stało się istotnym problemem ekologicznym.

Rekuperacja sposobem na wilgoć w domu?

Wybrane centrale wentylacyjne, np. te z obrotowym wymiennikiem ciepła, zapewniają także odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dzieję się tak ponieważ gwarantują oprócz odzysku ciepła, jeszcze odzysk wilgoci. Eliminuje to problemy tzw. suchego powietrza, doskwierającego nam szczególnie zimą; problemów ze spojówkami czy wysuszoną śluzówką nosa. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu sprawi, że pranie na suszarce szybciej nam wyschnie, a lustra w łazience nigdy nie będą zaparowane.

Rekuperacja w starym domu - czy to możliwe?

Schemat rekuperacji pokazano na grafice poniżej. Rekuperacja domu polega na tym, że z pomieszczeń brudnych (takich jak toaleta, kuchnia, spiżarnia) system usuwa powietrza, natomiast oczyszczone świeże powietrze kierowane jest do pomieszczeń takich jak salon, jadalnia czy sypialnia.

Schemat działania wentylacji mechanicznej
Schemat działania wentylacji mechanicznej

Centrala wentylacyjna to tylko jeden z elementów rekuperacji. By mogła usuwać i czerpać powietrze z zewnątrz musi być połączona rurami przeznaczonymi do wentylacji mechanicznej. Wszystkie rury, drobne elementy takie jak czerpnie, wyrzutnie składają się na system dystrybucji powietrza, które razem z centralą wentylacyjną tworzą kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Błędem jest myślenie, że montaż rekuperacji jest możliwy wyłącznie w nowo budowanych budynkach. Faktycznie jest wtedy najprościej - projektant rozrysuje instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tak, by nie kolidowała w domu z innymi instalacjami; skutecznie ukryje rury wentylacyjne. Inwestor sporo zaoszczędzi - nie będzie musiał budować komina wentylacyjnego, zamontuje okna tańsze, bo nieotwierane. Zaoszczędzi też na zakupie grzejników, bo będzie mógł wybrać mniejsze. Jednak nie oznacza to, że w starym domu nie można zamontować rekuperacji - z pewnością będzie się to wiązało z remontem, kuciem w ścianach i stropach. Komin wentylacyjny pozostanie, jednak nie będzie wykorzystywany.

W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach:

  1. W budynku nie mogą działać dwa systemy wentylacji - jeżeli decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nie otwieramy okien po to by przewietrzyć. Rekuperacja działa przy zamkniętych oknach.
  2. Instalacja rekuperacji w domu powinna być zaprojektowana i zamontowana przez doświadczonego instalatora, dzięki czemu zyskamy pewność właściwego działania systemu. Trzeba wybrać ekipę sprawdzoną - polecaną przez wcześniejszych inwestorów, polecaną w internecie, na branżowych portalach, bądź z listy autoryzowanych firm polecanych przez producentów.

Systemy rekuperacji marki Östberg - co je wyróżnia?

Centrale wentylacyjne marki Östberg to wysoka klasa wykończenia, unikalny design urządzenia połączony z automatyką (dodatkowe czujniki, kolorowy dotykowy wyświetlacz z intuicyjną obsługą w języku polskim). Producenci prześcigają się w oferowanych możliwościach, jednak warto pamiętać, że Östberg to światowy lider w dziedzinie wentylacji. Pochodzący ze Szwecji producent w latach 70. stworzył pierwszy kanałowy wentylator, i przez 40 lat stworzył urządzenia wentylacyjne cechujące się niezwykle wysokimi parametrami energooszczędności.

W doborze centrali wentylacyjnej do domu ważnych jest kilka aspektów m.in. wielkość budynku, zastosowane materiały. Pamiętajmy także o podwyższonych standardach energooszczędności budynków, czyli o nowych Warunkach Technicznych 2021, które wymuszają na inwestorach budowę domu energooszczędnego.

Warunki Techniczne 2021 - Rekuperacja pozwala spełnić nowe standardy energooszczędności budynków.

Generalnym Dystrybutorem produktów marki Östberg w Polsce jest Neovent Sp. z o.o. Sp. k.
neovent.pl

Zdaniem naszych Czytelników

...

time image

Gość www.recool.pl

16 Lut 2021, 06:04

W budynku nie mogą działać dwa systemy wentylacji - jeżeli decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nie otwieramy okien po to by przewietrzyć. Rekuperacja działa przy zamkniętych oknach. Oczywiście że mogą istnieć dwa systemy wentylacji. Dla przykładu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje