Rekuperacja powietrza w domu to po prostu system wentylacji mechanicznej budynku, w którym dochodzi do odzyskiwania ciepła z powietrza. System, którego najistotniejszym elementem jest centrala wentylacyjna, zapewnia wymianę powietrza w sposób kontrolowany. Oznacza to, że dzięki rekuperacji w budynku jest zawsze wymieniana odpowiednia ilość powietrza - centrala wentylacyjna usuwa z domu zużyte powietrze, natomiast w jego miejsce zapewnia napływ świeżego powietrza. Podczas wymiany z powietrza usuwanego (zużytego) wymiennik odbiera ciepło i przekazuje je do powietrza świeżego. W ten sposób do domu, niezależnie od pory roku, trafia powietrze już o określonej temperaturze, które w okresie jesienno-zimowy wystarczy dogrzać do wymaganej indywidualnymi upodobaniami, temperatury.
Jakie są podstawowe zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Najważniejszą zaletą system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zapewnienie świeżego, oczyszczonego, a co się z tym wiąże zdrowego powietrza w domu. System wentylacji z rekuperacją dzięki zastosowanym filtrom wentylacyjnym, gwarantuje, że powietrze czerpane z zewnątrz zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków roślin, zarodników grzybów. Dzięki rekuperacji nie trzeba szukać zastępczych sposobów na czyste powietrze w domu.
Czyste powietrze w domu nawet w obliczu smogu?
Wysokiej jakości, dokładne filtry do central wentylacyjnych Östberg, klasy F7, zatrzymują cząsteczki o wielkości PM10, które są składnikiem smogu. Jest to informacja szczególnie istotna dla mieszkańców kilkunastu dużych miast w wybranych miejscach w Polsce, gdzie w styczniu 2021 r. normy smogowe zostały przekroczone o ponad 1000%, a jakość powietrza uległa drastycznemu pogorszeniu. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce stało się istotnym problemem ekologicznym.
Rekuperacja sposobem na wilgoć w domu?
Wybrane centrale wentylacyjne, np. te z obrotowym wymiennikiem ciepła, zapewniają także odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dzieję się tak ponieważ gwarantują oprócz odzysku ciepła, jeszcze odzysk wilgoci. Eliminuje to problemy tzw. suchego powietrza, doskwierającego nam szczególnie zimą; problemów ze spojówkami czy wysuszoną śluzówką nosa. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu sprawi, że pranie na suszarce szybciej nam wyschnie, a lustra w łazience nigdy nie będą zaparowane.
Rekuperacja w starym domu - czy to możliwe?
Schemat rekuperacji pokazano na grafice poniżej. Rekuperacja domu polega na tym, że z pomieszczeń brudnych (takich jak toaleta, kuchnia, spiżarnia) system usuwa powietrza, natomiast oczyszczone świeże powietrze kierowane jest do pomieszczeń takich jak salon, jadalnia czy sypialnia.
Centrala wentylacyjna to tylko jeden z elementów rekuperacji. By mogła usuwać i czerpać powietrze z zewnątrz musi być połączona rurami przeznaczonymi do wentylacji mechanicznej. Wszystkie rury, drobne elementy takie jak czerpnie, wyrzutnie składają się na system dystrybucji powietrza, które razem z centralą wentylacyjną tworzą kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Błędem jest myślenie, że montaż rekuperacji jest możliwy wyłącznie w nowo budowanych budynkach. Faktycznie jest wtedy najprościej - projektant rozrysuje instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tak, by nie kolidowała w domu z innymi instalacjami; skutecznie ukryje rury wentylacyjne. Inwestor sporo zaoszczędzi - nie będzie musiał budować komina wentylacyjnego, zamontuje okna tańsze, bo nieotwierane. Zaoszczędzi też na zakupie grzejników, bo będzie mógł wybrać mniejsze. Jednak nie oznacza to, że w starym domu nie można zamontować rekuperacji - z pewnością będzie się to wiązało z remontem, kuciem w ścianach i stropach. Komin wentylacyjny pozostanie, jednak nie będzie wykorzystywany.
W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach:
- W budynku nie mogą działać dwa systemy wentylacji - jeżeli decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nie otwieramy okien po to by przewietrzyć. Rekuperacja działa przy zamkniętych oknach.
- Instalacja rekuperacji w domu powinna być zaprojektowana i zamontowana przez doświadczonego instalatora, dzięki czemu zyskamy pewność właściwego działania systemu. Trzeba wybrać ekipę sprawdzoną - polecaną przez wcześniejszych inwestorów, polecaną w internecie, na branżowych portalach, bądź z listy autoryzowanych firm polecanych przez producentów.
Systemy rekuperacji marki Östberg - co je wyróżnia?
Centrale wentylacyjne marki Östberg to wysoka klasa wykończenia, unikalny design urządzenia połączony z automatyką (dodatkowe czujniki, kolorowy dotykowy wyświetlacz z intuicyjną obsługą w języku polskim). Producenci prześcigają się w oferowanych możliwościach, jednak warto pamiętać, że Östberg to światowy lider w dziedzinie wentylacji. Pochodzący ze Szwecji producent w latach 70. stworzył pierwszy kanałowy wentylator, i przez 40 lat stworzył urządzenia wentylacyjne cechujące się niezwykle wysokimi parametrami energooszczędności.
W doborze centrali wentylacyjnej do domu ważnych jest kilka aspektów m.in. wielkość budynku, zastosowane materiały. Pamiętajmy także o podwyższonych standardach energooszczędności budynków, czyli o nowych Warunkach Technicznych 2021, które wymuszają na inwestorach budowę domu energooszczędnego.
Warunki Techniczne 2021 - Rekuperacja pozwala spełnić nowe standardy energooszczędności budynków.
Zdaniem naszych Czytelników
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
16 Lut 2021, 08:29
...
Gość www.recool.pl
16 Lut 2021, 06:04
W budynku nie mogą działać dwa systemy wentylacji - jeżeli decydujemy się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nie otwieramy okien po to by przewietrzyć. Rekuperacja działa przy zamkniętych oknach. Oczywiście że mogą istnieć dwa systemy wentylacji. Dla przykładu ...