Ogrzewanie gazem płynnym wyniosło 3680 zł za rok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Ogrzewanie gazem płynnym wyniosło 3680 zł za rok

Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł - mówią Monika i Łukasz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują system grzewczy od 4 lat.

aktualizacja: 2022-01-18 07:23:41

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, murowany.
 • Powierzchnia 143 m2.
 • Dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i styropianu o gr. 15-20 cm.
 • Wentylacja grawitacyjna.
 • Kominy prefabrykowane.

Źródła ciepła: gaz płynny, drewno, energia słoneczna.

Instalacja c.o.: wodna, pompowa, z podłogówką w całym budynku i dwoma grzejnikami drabinkowymi w łazienkach i grzejnikiem płytowym w garażu.

Urządzenia grzewcze:

 1. Kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł gazowy o mocy 6,7-18,0 kW.
 2. Płaskie kolektory słoneczne 2 × 2,5 m2. Urządzenia współpracują z buforem c.w.u. z dwoma wężownicami o poj. 250 l.
 3. Żeliwny wkład kominkowy bez DGP o mocy 16 kW.
Kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł na gaz płynny
Kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł na gaz płynny współpracuje z instalacją solarną, dlatego do instalacji c.o. włączono płytowy wymiennik ciepła

Sterowanie: używamy regulatorów na kotle i buforze c.w.u., które współpracują z regulatorem pogodowym i pokojowym. Drabinki w łazienkach i grzejnik w garażu zaopatrzyliśmy w głowice termostatyczne. Dla pomieszczeń na regulatorze pokojowym ustawiliśmy na stałe temperaturę maksymalną 20°C, a minimalną 18°C.

Regulator pokojowy automatycznie wzbudza pracę kotła gazowego w godzinach: 5:00-6:00 i 16:00-18:00. Takie ustawienia dają wnętrzom temperaturę 21°C. Podczas weekendów trochę przesunęliśmy godziny pracy kotła, zapewniając sobie ciepło, kiedy później wstajemy i dłużej jesteśmy w domu. W buforze c.w.u. ustawiliśmy stałą temperaturę 70°C.

Kiedy kolektory działają mniej wydajnie, korzystamy z funkcji jednorazowego doładowania, czyli przed wieczornym myciem ogrzewamy kotłem gazowym wodę do zadanej temperatury. Taki system okazał się bardziej ekonomiczny, niż wielokrotne dogrzewanie wody gazem.

Regulator pokojowy
Regulator pokojowy umieszczono w holu

Decyzja: Monika - mieszkałam już w domu opalanym węglem i wiem, że wtedy system grzewczy wymaga uciążliwej obsługi. Absolutnie nie chciałam stosować kotła na paliwa stałe, nawet modelu z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Ponieważ na razie w okolicy nie ma sieci gazu ziemnego, ale planuje się jej budowę, jako główne źródło energii wybraliśmy z mężem gaz płynny.

Startowaliśmy od planów zamontowania pompy ciepła, ale na działce o pow. 1000 m2 jest za mało miejsca na ułożenie poziomego dolnego źródła ciepła, a odwiert pionowy był zbyt drogi. Według kosztorysu, sama pompa ciepła i wymiennik miały kosztować tyle, ile ostatecznie zapłaciliśmy za całą instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną. Fachowcy, którzy wygrali nasz prywatny przetarg na wykonawców, zaprojektowali dla naszego domu instalację z podłogówką i płaskimi kolektorami, które mają za zadanie, przez 8-10 miesięcy, tanio przygotować c.w.u. Instalacja solarna nie ma znaczącego wpływu na ogrzewanie domu.

Z całej instalacji grzewczej jesteśmy bardzo zadowoleni. Żałujemy tylko, że od kominka nie ułożyliśmy rur DGP. Dzięki nim, podczas awarii sieci elektrycznej, na której opiera się działanie reszty urządzeń grzewczych, moglibyśmy ogrzewać również poddasze. Obecnie kominek daje ciepło tylko na parterze.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej
Instalacja zbiornika na gaz płynny

Przedstawiliśmy proces instalacji zbiornika na gaz płynny BAŁTYKGAZ przy domu jednorodzinnym.

System grzewczy - rady i przestrogi:

Łukasz - Drabinki na ścianach w łazienkach mogłem zaopatrzyć w grzałki elektryczne, ale tego nie zrobiłem, bo w razie potrzeby taniej jest po prostu włączyć, na regulatorze pokojowym, obieg grzewczy, do którego zostały podpięte i ogrzać je szybko kotłem na gaz.

Dobrze sprawdzają się kolektory słoneczne. Od kwietnia do połowy października praktycznie nie musimy ogrzewać wody użytkowej gazem płynnym. Dzięki kondensacyjnemu kotłowi, podłogówce i dopracowanym ustawieniom na regulatorach, ogrzewanie domu gazem płynnym nie jest drogie. Kiedy jednak powstanie u nas sieć gazu ziemnego, przejdziemy na to paliwo, bo jego cena jest niższa. Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł.

Obecnie za gaz co miesiąc płacimy 280 zł i nie spodziewamy się dużej dopłaty. Zbiornik o poj. 2700 l ma elektroniczny czujnik poziomu napełnienia gazem i funkcję automatycznego powiadamiania dostawcy o konieczności uzupełnienia, dlatego jego obsługa nie jest dla nas kłopotliwa. W ciągu czterech lat napełnialiśmy go 2 razy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z podłogówki, bo we wnętrzach nie ma skoków temperatury - wszędzie jest jednakowa. Jej duża bezwładność sprawia, że temperatura wewnątrz nie spada szybko, kiedy nie ma prądu. Na wypadek takich awarii mamy kominek, ale korzystamy z niego okazyjne.

Wkład kominkowy bez DGP
Wkład kominkowy bez DGP, o mocy 16 kW, został podłączony do prefabrykowanego komina, podobnie jak kocioł gazowy

Ekipa wykonawców sprawdziła się - instalacja działa bezawaryjnie. Podłogówkę układała 3 dni, instalację w kotłowni i solarną - 2 dni. Ta druga raz wymagała dolania glikolu. Kotłownia ma 8 m2, ale biegnie przez nią ciąg komunikacyjny z garażu, dlatego koniecznie chcieliśmy wykorzystać wnękę w ścianie i właśnie w niej ustawić bufor c.w.u. Specjalnie zamówiliśmy wąski i wysoki i urządzenia grzewcze zajęły mało miejsca. Resztę kotłowni przeznaczyliśmy na pralnię i suszarnię, bo zastosowane urządzenia grzewcze nie brudzą.

Koszty instalacji systemu grzewczego:

 • Instalacja c.o. - 45 000 zł.
 • Kominek z obudową - 10 000 zł.
 • Eksploatacja - gaz płynny 3680 zł, drewno 200 zł, serwis kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

11 Jul 2023, 21:47

Komentarz dodany przez Rene: Nie polecam AmeriGas . Ceny mają z kosmosu . Gaz bardzo drogi 18,20 za metr. Uważajcie na tę firmę.

Gość Beniu

03 Feb 2023, 20:33

Jack a jakie ocieplenie domu bo ja mam stary ale będzie ocieplony i też zamierzam mieć gaz z tej firmy

Gość Anonimowy

25 Jan 2023, 22:39

U mnie cena gazu propan od Amerigas to 15,40 netto za m3, prawie 19 zł złotych brutto za m3, po okresie promocyjnym jest bardzo drogo, narzucają wysoką cenę, jak się nie zgadzasz to musisz wypowiedzieć umowę zapłacić karę za nieodebraną minimalną ilość gazu, zbiornika nie odsprzedają,

Gość Max

21 Jan 2023, 09:16

Korzystam z Amerigas u mnie przy podobnym domu rachunek 1360 zł w styczniu spodziewam się więcej

Gość jack

15 Sep 2022, 19:14

gosć pasta , 1200zl miesiecznie ? co za bzdury dom chyba bez dachu...

Gość Pasta

25 May 2022, 12:57

Bajki bajki i jeszcze raz bajki. W domu parterowym 138m2 ocieplenie 20cm grafit 0.3 okna 3 szybowe, zimą miesiecznie +/-1200zł rachunki za gaz

Gość Grzegorz

31 Mar 2022, 19:21

Przy obecnej cenie gazu w Gaspoolu kuchenka i cwu to koszt około 300 zł miesięcznie a to co zawarte w artykule to bajki.

18 godzin temu, Gość Zenek napisał: A mi wychodzi zero zł. Fotowoltaika + pomocą ciepła. Propan miałem i wiem że przy dzierżawionym zbiorniku taniej wychodzi prądem. Przy własnym zbiorniku wychodzi podobnie jak na gazie ziemnym. Bez podania konkretów można ...

27 Oct 2021, 20:10

28 minut temu, Gość Zenek napisał: A mi wychodzi zero zł. Fotowoltaika + pomocą ciepła.     A ciepło skąd? I fotowoltaika w zimie wystarcza? A ile masz mocy na dachu?

Gość Zenek

27 Oct 2021, 19:41

A mi wychodzi zero zł. Fotowoltaika + pomocą ciepła. Propan miałem i wiem że przy dzierżawionym zbiorniku taniej wychodzi prądem. Przy własnym zbiorniku wychodzi podobnie jak na gazie ziemnym.

Gość Piotr

25 Sep 2021, 19:21

No to w tym roku się zdziwi kosztem ogrzewania

Podaj zużycie gazu w m3, ile dni grzałeś i jaka temperatura w pomieszczeniach. Jaki rodzaj ogrzewania - poza kominkiem oczywiście - grzejniki czy podłogówka. Jak ocieplony jest dom?

Gość realne koszty

22 Jun 2021, 12:13

Mój przykład: Zbiornik i dostawy gazu z Amerigas, rozliczane z licznika. Dom 180 m2, w tym 150 m2 pow. mieszkalnej, średnia wys. kondygnacji 2,7 m, trzy dorosłe osoby. Gaz do kuchni, c.o. i c.w.u. koszt za miniony rok 8 800 zł plus 5 m3 drewna kominkowego.

Przecież zmiennych jet o wiele więcej niż dobre ocieplenie, powierzchnia domu i super zoptymalizowana instalacja grzewcza. Wystarczy kilka dni wietrznej pogody i dom się wychładza szybciej niż zwykle przy wentylacji grawitacyjnej. Tutaj też by się przydał ciepły/szczelny montaż ...

Gość @enas

14 Jun 2021, 22:29

tego nie mogę zrozumieć mam 80 parę metrów kwadratowych dom wycieplony z Ytongu jeszcze Szwedzkiego okna trzyszybowe z gazem ,a gaz używam tylko do gospodarstwa domowego , woda kąpiel i wypalam ok.10-12 m sześciennych gaz plus wat to daje ok 250 zł miesięcznie , a co by było gdybym ...

Gość Aga

18 May 2021, 12:14

czy ktoś ma doświadczenia z Bałtyk Gaz umowa przy dzierżawie zbiornika i tankowanie? jak wygląda cena?

Gość Pfheeee

02 Feb 2021, 10:54

To bardzo dużo. Ja przy 23 stopniach grzeje gazem z własnej butli i za cały rok ogrzewania płacę 1500zł. Dom 80m2, porterówka.

29 Jan 2021, 09:54

Dnia 13.01.2021 o 09:06, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: . Na samo przygotowanie CWU poza sezonem grzewczym zużyjemy pewno tyle gazu, co na ogrzanie domu 143 m2 podczas normalnej zimy z temperaturami ujemnymi. Jest sposób na to by odwrócić te proporcje ...

Przecież jest pełno portali o tematyce LPG, na których sa kalkulatory i tabelaryczne zestawienia cen od różnych dostawców. Ja bym tu raczej chciał poczytać o "studium przypadku", z którego dowiem się o różnicach: zbiornik na własność i zbiornik wypożyczony. O samych formalnościach ...

Gość Wiktor

12 Jan 2021, 20:32

Czy w kwotę 45000 zł zaliczą się wszystko co jest zawarte w artykule? wszystkie urządzenia grzewcze, podłogówka, robocizna, itp?

Gość Zibi

03 Dec 2020, 13:09

Nigdy więcej Amerigas m.szescienny 22,48 netto to dopiero kosmos

20 Nov 2020, 17:14

Dnia 26.10.2020 o 07:38, Gość Wanda napisał: Gaz płynny z AmeriGas. Cena za metr 3 8,40 netto. "Gratuluję" ceny z kosmosu. Przy własnym zbiorniku miałbyś za 1,5 ...

Gość Wanda

26 Oct 2020, 07:38

Gaz płynny z AmeriGas. Cena za metr 3 8,40 netto. Ogrzewanie 67 m 2 + używanie gazu w łazience i kuchni. Zużycie w okresie grzewczym 100 m 3 miesięcznie , w okresie letnim około 2 m 3 miesięcznie. Dodatkowe opłaty to raz w roku 30 za obsługę. Piec łazienkowy , dwufunkcyjny ...

Gość Zbigniew

01 Apr 2020, 11:32

Witam 9 lat już ogrzewam dom 110m2 jednopoziomowy.sciany24cm superex+stropiam 15cm Gazem propan .mom swój zbiornik 2700l.kociol kondensacyjny Junkers ZWSB 24/28-3A DO instalacji podlaczona jest też kuchenka gazowa..temperatura w domu 24 stopnie.ciepla woda nonstop.80% domu odrzewanie ...

Dla Tych, którzy zdecydują się na ogrzewanie gazem płynnym, mam ciekawy materiał filmowy. Będziecie mieli okazję zobaczyć montaż zbiornika naziemnego na gaz płynny i cały proces podłączenia. Zapraszam.  

Gość Też to miałem

25 Jan 2020, 21:14

Tak to jest jak się dzierżawi zbiornik gazu i płaci podwójnie za gaz + opłaty. Miałem Gaspol więc wiem. za 1 kW wychodziło mi u nich 0,48gr/kW, gdzie przy własnym zbiorniku i dowolnego dostawcy max 0,23gr/kW. Na dodatek w umowie miałem wpłaconą kaucję zwrotną za zbiornik i bez ...

Gość Karasjozef12@gmail

09 Jan 2020, 13:41

A.gdzie.zaplata.za.niewykorzystany.gaz.umowa.np.5lat.jesli.nie.zuzyjesz.i.tak.za.niego.zaplacisz

02 Jan 2020, 21:00

Przecież w kominku pali się drewnem a nie węglem. 

Gość Gaz gaz i tylko gaz 🤣🤣🤣🤣

02 Jan 2020, 20:05

Nie ma to jak mieć gaz i palic w kominku. I max 20 stopni w domu to sa jaja jakies. Kotłownia w salonie ale pieca na wegiel absolutnie🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Gość POLAK

14 Nov 2019, 17:17

Co za wygoda jak muszę palić w kominku

Gość Ewa

18 Sep 2019, 11:20

To ja też się wypowiem: instalacja własna (zbiornik podziemny) zrobiona w 2014r., dom 130m2 z 2009r., bez podłogówki (tylko kaloryfery), ocieplony styropianem 15cm, piec dwufunkcyjny (ogrzewanie i ciepła woda, nie kondensat - z powodu braku podłogówki), tankowanie 1 raz w roku (najtaniej ...

Wychodzi na to, ze jednak trzeba się dogrzewać drewnem spalanym w kominku/kozie etc. Najlepszym sposobem będzie w okresie zimowym stosowanie rekuperacji a na lato otwieramy okna i przechodzimy na grawitację. W zimę i tak nie otwieramy okien czyli rekuperacja by się tu sprawdziła idealnie. ...

Gość Ewa

16 Aug 2019, 09:51

Witam, jestesmy bardzo zadowoleni z kupna domu z ogrzewaniem na propan, napelniamy raz w roku 1700 litrow, cena w zeszłym roku Petrol Gaz była 1.70, a w tym roku 1.51. Wystarcza na rok ogrzewania, ciepła woda do woli, koza w salonie, 4 metry drewna po 180 za metr. Dom 120 m. pietrowy. Pustak ...

Gość Krzys

03 Feb 2019, 09:28

Ogrzewam propanem dom o pow.uzytkowej 140mkw i już od 2 lat wystarcza nam 2300l na rok. Temp. Ustawiona w budynku 23.5 C , budynek jest z pustaków ceramicznych i ocieplony styropianem o gr.15cm oraz poddasza wełna 4x10cm. Bardzo ważne jest oczywiście ocieplenie które co rok wpływa na ...

Gość Darek

21 Mar 2017, 11:35

Bardzo śmieszne: "W ciągu czterech lat napełnialiśmy go 2 razy". Powinno być odwrotnie: "W ciągu 2 lat napełnialiśmy go 4 razy" - nie dajcie się nabrać. Zbiornik 2700L (rzeczywista pojemność 85% to 2300L) nie starczy na rok nawet dla bardzo małego domu. Zużycie roczne to minimum ...

12 Oct 2016, 13:18

Zużycie gazu w Polsce ciągle rośnie, warto przeliczyć ile przypada na jeden dom, przy pomocy kalkulatora łatwo to policzyć. Dzięki zwiększeniu świadomości wśród Polaków w tym temacie, może poszukali by innych możliwości, a tym samym stopień wykorzystania tego surowca, przestał ...

Gość praktyk

19 Mar 2016, 14:16

Cztery lata i dwa razy tankowali zbiornik! Miszcze! Jeszcze nigdy nie znalazłem rzetelnych (prawdopodobnych)opisów faktycznych kosztów używania gazu propan - butan do ogrzewania. Mój dom to 160 mkw, ( 142 PU), kocioł zwykły dwufunkcyjny, z zasobnikiem wody 150 l. , Junkers, zbiornik ...

Gość Gość

25 Oct 2015, 22:54

"Ciekawe ile kosztuje "kWh" tak pozyskanego ciepła z gazu płynnego ?"Na dzień dzisiejszy uzyskanie 1kW gazu to koszt:Gaz ziemny 1kW = 0,223złPropan Butan od dostawcy z umową 1kW = 0,427 złPropan butan Własny zbiornik 1kW = 0,209 zł(gaz kupowany indywidualnie na wolnym rynku)"Coś mi ...

10 Jul 2015, 15:59

Coś mi się tutaj nie zgadza.Przy zbiorniku dzierżawionym opłata za zbiornik to minimum 70 zł/m-c za dzierżawę i telemetrię.Z deklarowanych kosztów 280 zł na propan zostaje 210 zl.Koszt propanu do takiego zbiornika /w dzierżawie/ to min. 9,5 zł/m3. Z prostego przeliczenia wychodzi ...

Gość mhtyl

10 Jul 2015, 15:23

Cytat Gaz nie jest dla chytrusów , wygoda, wygoda, bezobsługowy - a koszty za 500 m2 dom za sezon 0k. 7000 zł , w tym ciepła woda do woli . Jaki bezobsługowy? Co Cię opętało z tym wychwalaniem bezobsługowym przy gazie?Bezobsługowy ...

10 Jul 2015, 13:28

Gaz nie jest dla chytrusów , wygoda, wygoda, bezobsługowy - a koszty za 500 m2 dom za sezon 0k. 7000 zł , w tym ciepła woda do woli .

30 Jun 2015, 15:49

Ciekawe ile kosztuje "kWh" tak pozyskanego ciepła z gazu płynnego ?

28 Jun 2015, 12:42

Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły