Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Różne urządzenia grzewcze mają specyficzne wymagania – co do miejsca instalacji, sposobu odprowadzenia produktów spalania oraz wentylacji.

1. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace pompy ciepła i kotłów elektrycznych

Pompy ciepła i kotły elektryczne teoretycznie można zamontować w dowolnym pomieszczeniu. W praktyce, ze względu na hałas związany z pracą sprężarki pompy ciepła oraz pomp obiegowych, umieszcza się je w pomieszczeniu technicznym, korytarzu itp. Niektóre modele pomp ciepła są zaś przystosowane do ustawienia na zewnątrz budynku.

Jako urządzenia elektryczne nie wymagają przyłączenia do komina ani doprowadzenia powietrza.

2. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe wymagają w praktyce wydzielonej kotłowni. Teoretycznie urządzenia o mocy do 10 kW wolno zainstalować w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w kuchni. Jednak to mało wygodne, a wybór tak małych kotłów jest znikomy.

fot. Liliana Jampolska

Kotłownia musi być na tyle duża, by dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 m od przeciwległej ściany. W praktyce trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo wszystkie kotły na paliwo stałe są tzw. jednofunkcyjne – potrzebują zasobnika.

Typowa pojemność zasobnika to 50 l/osobę, dla czteroosobowej rodziny będzie on miał więc 200 l.

Jeśli kocioł jest wyposażony w zasobnik paliwa lub zbiornik akumulacyjny gromadzący wodę grzewczą, to miejsce na nie także trzeba przewidzieć.

Wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna, komin trzeba wyprowadzić ponad dach, a w podłodze wykonać wpust kanalizacyjny.

Nie jest to wymagane przepisami, ale dobrze, jeśli z kotłowni możemy wyjść albo bezpośrednio na zewnątrz, albo np. do garażu – wnosząc opał lub wynosząc popiół, nie zabrudzimy pomieszczeń mieszkalnych.

Czy warto wymienić kocioł Turbo na kondensacyjny?
Ogrzewanie gazowe słabo grzeje? Co sprawdzić przed wezwaniem serwisu?!
Pierwsze uruchomienie kotła - kiedy wezwać serwis?

3. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła gazowego

Kotły gazowe o mocy do 30 kW można zainstalować w kotłowni lub pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi (kuchnia, łazienka, korytarz itp.). Kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż:

  • 8 m3, jeśli kocioł ma otwartą komorę spalania (pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym w jest zainstalowany);
  • 6,5 m3, jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz a nie z pomieszczenia, gdzie został zamontowany).

Pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m. Przepisy nie określają przy tym jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu).

W pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania wentylacja może być dowolnego rodzaju (w tym mechaniczna wyciągowa). Kocioł z komorą otwartą wymaga zaś wentylacji grawitacyjnej. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania nie musi być przyłączony do komina. O ile budynek jest wolno stojący, a moc kotła nie przekracza 21 kW, komin można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, np. spaliny niszczą elewację.

Uwaga! Kotłów zasilanych gazem płynnym (ze zbiornika) nie wolno instalować w pomieszczeniach, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu. W kotłowni nie może też być podłogowych wpustów kanalizacyjnych, bo gaz ten jest cięższy od powietrza i mógłby się tam gromadzić.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Żadnych kotłów gazowych nie wolno zaś instalować w garażu.

4. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła olejowego

Kotły olejowe wymagają wydzielonej kotłowni i komina wyprowadzonego ponad dach. W kotłowni można gromadzić do 1 m3 oleju opałowego. 

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa Ariston

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Kwi 2016, 06:51

Cytat zgodnie z przepisami WT, KAŻDY piec na paliwo stałe (węglowy, ale też kominek na drewno) wymaga pomieszczenia o kubaturze min. 30 m3 Bzdura - nie każdy, to tylko wyjątek (WT...... § 136.2a.)

time image

Gość projektant

05 Kwi 2016, 03:53

zgodnie z przepisami WT, KAŻDY piec na paliwo stałe (węglowy, ale też kominek na drewno) wymaga pomieszczenia o kubaturze min. 30 m3

time image

24 Sty 2014, 09:39

Zbiorniik dostaniesz praktycznie dowolnej pojemności, na 1000 litrów kończąc. 50 litrów na osobę to średnia. Jednym wystarcza na 4 osoby 100 litrów, a inni zużywają 300 l. Napełnienie wanny to 150-200 l. Bardzo dużo zależy od tego do jakiej temperatury podgrzewa się wodę. Grzejąc ...

time image

Gość piotrek

23 Sty 2014, 21:56

piszecie bzdury.. mam 4 osobową rodzinę i wymiennik o pojemności 140l spokojnie wystarcza.. skad taki przelicznik 50 litrow na osobe? jakiś madry inżynier po studiach bez praktyki to pisał?? w sklepach najczęsciej dostępne są od 100 do 140l , to oznacza , że wszyscy producenci robią ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje