Kiedy warto słuchać rad instalatora?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2019-02-25 09:18:21
Kiedy warto słuchać rad instalatora?

Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak umieściliśmy go w holu. Lokalizacja okazała się fatalna, bo... - mówią Marta i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom.

Rozdzielacze w instalacji c.o.
Rozdzielacze w instalacji c.o.

Parametry domu:

 • murowany, parterowy; 
 • powierzchnia użytkowa 142 m2; 
 • ściany z gazobetonu 24 cm i styropianu 15 cm; 
 • instalacja c.o. z aluminiowymi grzejnikami naściennymi i ogrzewaniem podłogowym (na 30% powierzchni); 
 • komin z kształtek Schiedel o przekroju 200 x 200 mm.

Charakterystyka kotła: dwufunkcyjny, kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania, model Vitodens 100 W, producent Viessmann; modulowany palnik cylindryczny oraz wymiennik ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej; moc 10–24 kW; sprawność do 108%; współpracuje z oddzielnym zasobnikiem c.w.u. 120 l Vitocel 100 Viessmann.

Paliwo: gaz ziemny.

Gwarancja: 1 rok.

Automatyka, sterowanie: elektroniczny termostat na kotle, współpracujący z regulatorem pokojowym i automatyką pogodową. Na początku mieliśmy kłopoty z regulacją temperatury w pomieszczeniach, np. o 5 rano robiło się nagle gorąco. Dlatego ostatecznie ustawiliśmy regulator pokojowy na dwa cykle. Dzienny z temperaturą 21°C i nocny z 18°C. W zasobniku utrzymujemy temperaturę wody taką, która jest bezpieczna dla dzieci.

Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką” Termostat na kotle współdziała z regulatorem pokojowym i „pogodówką”

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

Decyzja: budując dom, planowaliśmy ogrzewanie kotłem na groszek węglowy. Okazało się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabroniono używania kotłów na paliwa stałe w nowo budowanych domach. Sieć gazu ziemnego mieliśmy 12 m od domu, więc wybór padł na to paliwo. Mimo bliskości, koszt przyłącza gazowego do budynku wyniósł 11 000 zł razem z prowizją instalatora, który załatwiał formalności.

Za jego poradą kupiliśmy kocioł kondensacyjny, bo zapewniał, że warto zapłacić więcej za kocioł, który da wydajniejsze spalanie gazu. Kupiliśmy markowy kocioł, bo to najważniejsze urządzenie w domu! Powinno mieć wysoką jakość i trwałość, gdyż ogrzewanie generuje największe koszty. Sprawniejszy kocioł pozwala na oszczędności. O wyborze marki zdecydowała także okresowa promocja tego modelu kotła.

Kupujesz kocioł? Jak dobrze wybrać serwis i instalatora?
Pierwsze uruchomienie kotła - kiedy wezwać serwis?
Ogrzewanie gazowe słabo grzeje? Co sprawdzić przed wezwaniem serwisu?!
Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym
Wiszący kocioł kondensacyjny zajmuje mało miejsca Regulator pokojowy nie powinien znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym

Rady i przestrogi:

 • W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  W kotłowni o powierzchni 7,3 m2 umieszczono kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o pojemności 120 l
  Decyzję o wykorzystaniu kotła kondensacyjnego powinno się podjąć na etapie projektowania lub przed rozpoczęciem budowy domu. Skropliny odprowadza się do kanalizacji, więc podłączenie najlepiej przygotować, tak jak my, we wstępnej fazie budowy.

  Zakup kotła kondensacyjnego opłacił się. Zaoszczędzamy w ten sposób około 300 zł rocznie, w odniesieniu do tradycyjnego kotła gazowego. Tak wskazują porównania kosztów ze znajomymi.
   
 • W projekcie proponowano jedynie elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Wiedząc, że chcemy mieć kocioł kondensacyjny, hydraulik namówił nas na wodne ogrzewanie podłogowe na większą skalę – w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, holu i korytarzu. Super się sprawdza z takim kotłem.

 • Instalator radził, żebyśmy zamontowali regulator pokojowy w najchłodniejszej, północnej sypialni. My jednak chcieliśmy go mieć pod ręką i umieściliśmy go w holu, w dodatku nad ogrzewaniem podłogowym.

  Lokalizacja okazała się fatalna, bo łapał ciepło od podłogówki. Znajduje się również niedaleko kominka, więc odłącza kocioł, kiedy w nim palimy, a w sypialniach jest wtedy za zimno.

  Musiałem rozdzielaczem unieruchomić ogrzewanie podłogowe na odcinku pod regulatorem. Pomogło, ale radzimy rozważniej instalować regulator pokojowy albo kupić regulator radiowy, który można przenosić.

 • Zamiast komina Schiedel o przekroju 130 x 130 mm (w projekcie), zastosowałem przekrój 200 x 200 mm. Chciałem mieć komin, do którego bez przeróbek można podłączyć kotły na różne paliwa. Tak na wszelki wypadek. Zasobnik 120 l wystarcza dla czteroosobowej rodziny, bo kocioł ma tzw. priorytet ciepłej wody. Z każdego kranu od razu płynie ciepła woda, bo zamontowaliśmy pompę obiegową.

Koszty: kocioł z zasobnikiem 6500 zł po rabacie;

Koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u. rocznie: 4500 zł; przegląd kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość góral

10 Sty 2014, 22:48

a jakby wyłączyć wpływ pomieszczenia, dobrać odpowiednią krzywą grzewczą, a na kaloryferach założyć termostaty.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny