Jakie jest ciśnienie gazu ziemnego w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie jest ciśnienie gazu ziemnego w domu?

Gaz należy do konwencjonalnych paliw energetycznych, cieszących się stosunkowo dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Najczęściej wykorzystują oni gaz do ogrzewania budynku oraz c.w.u., a przede wszystkim - w kuchennych płytach grzewczych.

aktualizacja: 2023-10-05 09:01:21
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje gazów w domowej instalacji gazowej?
  • Jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia gazu ziemnego w domu?
  • Jak dbać o bezpieczeństwo instalacji gazowej w domu?

Rodzaje gazów w domowej instalacji gazowej

Do ogrzewania może być dostarczany zarówno gaz płynny - LPG, jak i gaz ziemny. LPG magazynowany jest w zbiorniku znajdującym się na zewnątrz budynku. Jednak jest to dość drogie paliwo, dlatego większą popularnością cieszy się gaz ziemny. Oczywiście ten sposób ogrzewania jest możliwy tylko wtedy, gdy w pobliżu budynku przebiega sieć instalacji gazowej.

Główne rodzaje gazu rozprowadzanego na terenie naszego kraju to:

  • E (dawna nazwa GZ-50) - gaz ziemny wysokometanowy. Zawiera około 97,8% metanu, a jego wartość opałowa wynosi minimum 31 MJ/m³,
  • Lw (dawna nazwa GZ-41.5) - gaz ziemny zaazotowany. Zawiera około 79% metanu oraz 19,5% azotu. Jego wartość opałowa jest nie mniejsza niż 27 MJ/m,
  • Ls (dawna nazwa GZ-35) - gaz ziemny zaazotowany. Zawiera około 71% metanu i 27% azotu. Wartość opałowa jest w tym przypadku nie mniejsza niż 24 MJ/m³.

Odbiorniki gazu ziemnego

Gaz ziemny najczęściej wykorzystywany jest do zasilania kotłów gazowych (centralne ogrzewanie z funkcją podgrzewu wody użytkowej), podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej, kuchni gazowych oraz kominków gazowych.

Prawidłowa wartość ciśnienia gazu ziemnego w domu

Standardowo ciśnienie dla gazów E i Lw wynosi 20 mbar, a dla gazu Ls 13 mbar. Jeden z popularniejszych odbiorników - płyty (kuchnie) gazowe mogą być przystosowane fabrycznie do różnych mieszanek gazu ziemnego, jednak bez wątpienia najpopularniejszą mieszanką jest gaz 2E - 20 mbar. W przypadku niektórych płyt istnieje możliwość podłączenia innej mieszanki lub rodzaju gazu, lecz wymaga to zmiany dysz oraz montażu przez wykwalifikowanego instalatora. Dlatego też przed zakupem płyty warto dowiedzieć się jaki rodzaj gazu znajduje się w domowej sieci i czy wybrana płyta jest lub może być do niego przystosowana. W przypadku zmiany gazu na propan-butan, zawsze istnieje konieczność zmiany dysz.

Jeśli chodzi o kotły grzewcze, obsługiwaną wartość ciśnienia znaleźć można w instrukcji urządzenia. Zwykle dla gazu Lw jest to 5 17,5 - 23 mbar, a dla gazu E 16 - 25 mbar - te wartości uznaje się za normalne.

Może cię zainteresować
Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Czym można palić w kotle 5. klasy? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Ile prądu zużywa piec na pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa sterowanie EOS 6? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego?
Zobacz więcej Zwiń

Bezpieczeństwo domowej instalacji gazowej

Należy przyjąć, że każda poprawnie wykonana i użytkowana oraz regularnie sprawdzana instalacja zapewnia bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, jakimi są zabezpieczenie przewodów przed korozją oraz staranne wykonanie połączeń między rurami, tak aby zagwarantować szczelność instalacji. Niezwykle istotnym elementem jest sprawna wentylacja w budynku. Fakt prawidłowego poprowadzenia instalacji oraz jej technicznych warunków powinien być zagwarantowany przez odbiór wykonany przez zakład gazowy.

Odbiór instalacji jest obowiązkowy. W jego ramach pracownik zakładu gazowego sprawdza zgodność wykonania instalacji z założeniami projektowymi, w tym protokoły kominiarskie dotyczące kanałów wentylacyjnych i spalinowych, kontroluje jakość wykonanych prac instalacyjnych oraz atestów użytych materiałów i poddane próbie szczelności poszczególne elementy instalacji. Procedura ta zakończona jest podpisaniem umowy z dostawcą gazu umożliwiającej użytkowanie instalacji. Należy jednak pamiętać, aby w trakcie korzystania z instalacji gazowej zadbać o coroczną okresową kontrolę. Wynika to bezpośrednio z Prawa Budowlanego (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm. - art. 62 ust. 1 pkt. 1c ustawy z dnia 7 lipca 1994r.).

Redaktor: Damian Żabicki
Fot. Steve Buissinne / Pixabay

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły