Porady: Garaż
Jaki garaż wybudować: w bryle budynku czy wolno stojący?
Mam działkę o wymiarach mniej więcej 23 × 30 m. I dylemat, czy budować dom i osobno garaż wolno stojący na jej końcu, czy wybrać projekt z garażem w bryle? Ja wolę garaż w bryle domu, natomiast mąż chce taki z pomieszczeniem gospodarczym na końcu działki. Jakie jest Wasze zdanie?
Z czego szybko wykonać ściany działowe?
Wybór materiału na ściany działowe będzie miał istotny wpływ nie tylko na ich parametry użytkowe, ale też na tempo i stopień trudności prac. W Systemie Budowy H+H znaleźć można produkty z silikatów i betonu komórkowego, które pozwolą w szybki i prosty sposób wymurować "ciche" i wytrzymałe przegrody wewnętrzne.
Praca zdalna: jak urządzić domowe biuro w salonie?
Nie każdy ma odpowiedni metraż, by móc zaaranżować osobny pokój na gabinet. Dlatego najczęściej na biurową przestrzeń wybieramy salon. Jak go urządzić, by nie rezygnować z komfortu pracy, a jednocześnie pobudzić kreatywność - radzi ekspert marki Dekoral.
Bezpieczne zamawianie stolarki w czasie epidemii
Budowa to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Czas, kiedy stajemy w obliczu wielu decyzji - zaczynając od selekcji działek, projektów, ekip budowlanych, realizujących poszczególne etapy, na komponentach kończąc.
Układamy płyty tarasowe na wspornikach
Dla jednych przedłużenie salonu, dla innych początek ogrodu. Taras jest niezwykłym miejscem styku wpływów aranżacyjnych różnych części posesji. Planując stworzenie na nim wymarzonej strefy relaksu, zadbajmy o właściwe przygotowanie nawierzchni. Warto skorzystać przy tym z szybkiej i komfortowej metody jej montażu.
Jakie są zalety umywalki na zamówienie od Luxum® z powłoką antybakteryjną?
Rynek wyposażenia wnętrz ciągle się rozwija. W dobie nowoczesnych rozwiązań, budowy wielu nowych domów i mieszkań, poszukujemy rozwiązań, które nie tylko zapadają w pamięć ale także przyciągają swoim oryginalnym stylem. Szukamy czegoś, co sprawi, że nasze wnętrze stanie się wyjątkowe.
5 najczęstszych pytań o naprawdę duże przeszklenia
Duże przeszklenia to jeden z najbardziej charakterystycznych i... pożądanych elementów nowoczesnego budownictwa. Zajmujące niekiedy nawet całą ścianę okna i drzwi pozwalają doświetlić wnętrze, powiększyć je optycznie i otworzyć na ogród. Ich zastosowanie budzi jednak czasami wątpliwości dotyczące funkcjonalności i bezpieczeństwa. Czy słusznie?
Salon dobrze oświetlony - jak to zrobić?
Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Tu odpoczywamy, czytamy, przyjmujemy gości. Często pełni także rolę jadalni, a w dobie coraz bardziej popularnego home office również miejsca do pracy.
Jak walczyć z kamieniem osadzającym się w łazience i w kuchni?
Odpowiedź eksperta: Trudno usuwalne osady wodorowęglanowe stanowią znany problem w eksploatacji sanitariatów, wanien, umywalek, zlewozmywaków i armatury.
Jak dobrać drewno na taras i jego zadaszenie?
Dom i ogród to zazwyczaj dwa oddzielne światy. Możemy jednak połączyć je ze sobą. Wystarczy drewniany, zadaszony taras. Dowiedz się, jakiego drewna użyć na zadaszenie tarasu.
Jak działa oczyszczalnia ścieków?
Oczyszczalnia "neutralizuje" ścieki do postaci, w której można je bez szkody dla środowiska odprowadzić do odbiornika (gleby lub rzeki, czy jeziora).
Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?
W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem - na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?
Czym się kierować, wybierając styropian?
Styropian to najpopularniejszy materiał ociepleniowy w naszym kraju. Występuje w wielu odmianach różniących się szeregiem cech - do ocieplanie elewacji, do podłóg itd. Wybór nie jest więc łatwy. Jednak najważniejsze, żeby faktycznie miał deklarowane przez producenta cechy. Bo jeżeli kupimy bubel, to o dotrzymaniu jakichkolwiek parametrów możemy zapomnieć. Jak w takim razie sprawdzić jakość styropianu, który chcemy kupić?
Jak w łazience wyprowadzić podłączenia wody do panelu prysznicowego w kabinie?
Zamierzam w remontowanej łazience zamontować panel prysznicowy w kabinie. Ponieważ jestem na etapie wymiany instalacji chciałbym dowiedzieć się, jak należy wyprowadzić podłączenia wody do takiego panelu?
Co oznaczają terminy podłoga pływająca lub posadzka pływająca?
Kiedy mamy do czynienia z tzw. podłogą pływającą, a kiedy używamy terminy posadzka pływająca?
Czy bezprzewodowa instalacja alarmowa może być tańsza od przewodowej?
Odpowiedź eksperta: Chociaż koszt niektórych urządzeń tworzących bezprzewodowy system alarmowy może być wyższy, mają one pewną atrakcyjną właściwość - ich montaż nie wymaga kładzenia okablowania. Dzięki temu, ich instalacja jest dużo szybsza, co wpływa na optymalizację kosztów pracy instalatora.
Jakie możliwości daje zintegrowanie oświetlenia z instalacją alarmową?
Odpowiedź eksperta: Coraz więcej osób decyduje się na montaż inteligentnego systemu, który umożliwia sterowanie instalacjami takimi jak m.in. oświetlenie czy ogrzewanie.
Jak przygotować podłoże pod posadzkę z żywicy epoksydowej w garażu?
Chciałbym w garażu pokryć podłogę barwną, bezpoinową posadzką z żywicy. Jak przygotować podłoże pod taką powłokę, żeby nie pojawiły się pęknięcia czy złuszczenia?
Jakie dokumenty należy skompletować przed pozwoleniem na budowę?
Odpowiedź eksperta: Gromadzenie potrzebnych dokumentów należy rozpocząć w wydziale architektury urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Tam uzyskamy wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego nie ma - decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (działki).
Czym, poza kształtem i wielkością, różnią się syfony?
Czeka mnie remont instalacji wodno-kanalizacyjnej. W związku z tym zastanawiam się, czym poza kształtem i wielkością różnią się syfony? Czy jest np. jakaś istotna różnica w "skłonności" do zapychania się? Ponadto czy warto zastosować wyjmowany i czyszczony od góry syfon w wannie i brodziku oraz jaki syfon zrobić w kotłowni (wpust podłogowy), bo tam woda często mi wysycha.
Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?
Wybraliśmy gresowe płytki na pokrycie betonowych schodów zewnętrznych, ale glazurnik twierdzi, że to złe rozwiązanie i powinniśmy kupić specjalne płytki schodowe z kapinosem. Czy rzeczywiście są one konieczne?
Jak dobrze ocieplić strop drewniany?
W domu z nieużytkowym poddaszem mam strop drewniany, do którego przymocowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowych. Mocowanie wieszaków sufitu do konstrukcji stropu (po bokach belek) uniemożliwia dokładne ułożenie wełny na suficie podwieszanym (wieszaki w tym przeszkadzają). Poza tym, cieśla zagęścił belki stropowe - są chyba co 40 cm. To też utrudniało ocieplenie sufitu od góry. Czy jest sposób na dobre ocieplenie takiego stropu? Planuję budowę drugiego domu i chciałbym to zrobić lepiej.
Czym się różnią przewody dymowe od spalinowych?
Komin może stanowić zarówno obudowę kanałów dymowych oraz spalinowych, jak i przewodów wentylacyjnych. Może również osłaniać rurę odpowietrzającą instalację kanalizacyjną, a nawet doprowadzać powietrze do palenisk typu zamkniętego.
Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?
Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?
Dobór zbiornika hydroforowego i pompy
Jak dobrać rodzaj i moc pompy oraz pojemność zbiornika hydroforowego, tak by nie włączała się zbyt często i nie hałasowała (z wody korzystać będzie 5 osób)? Zależy mi na cichej pracy, bo nie mam w domu pomieszczenia gospodarczego.
Wymiana grzejników żeberkowych na płytowe. Jak dobrać ich moc?
Będę wymieniał stare grzejniki żeberkowe na płytowe, ale nie wiem, jak dobierać ich moc. W instalacji grzewczej nic się nie zmieni i nadal będę wykorzystywał kocioł gazowy. Dotychczasowe grzejniki zapewniały utrzymanie temperatury, nawet przy dużych mrozach. Jaki przelicznik przyjąć jako moc pojedynczego żeberka, żeby obliczyć moc każdego z grzejników?
Czy kabel ziemny pięciożyłowy może przechodzić przez szambo?
Czy kabel ziemny 5-żyłowy może przechodzić przez szambo? Jest to kabel zasilający do domu jednorodzinnego. Został wkopany wcześniej, a teraz wykonuję szambo, bo zmieniły się plany i nie mam możliwości podpięcia się do kolektora. Kabel byłby oczywiście w rurze osłonowej, a przejścia uszczelnione, czy jakieś przepisy to regulują?
W jaki sposób wykonuje się wieniec stropowy?
Wieniec stropowy pełni funkcję opaski spinającej ściany domu oraz jednocześnie kotwi i usztywnia konstrukcję stropową. Jest to belka żelbetowa wykonywana wzdłuż ścian zewnętrznych.
Czy obniżenie temperatury wody w gazowym kotle niekondensacyjnym ma sens?
Mam gazowy kocioł niekondensacyjny i zastanawiam się, jakie rozwiązanie jest korzystniejsze ze względu na zużycie paliwa i trwałość samego urządzenia. Ustawić niższą temperaturę np. 60°C na zasilaniu, tak by kocioł pracował dłużej w ciągu doby, czy też podnieść temperaturę do 70°C, a wtedy czas pracy się skróci. Dom ma dość ciężką konstrukcję, więc temperatura jest stabilna, nawet gdy kocioł nie pracuje kilka godzin. Rozumiem że w kotłach kondensacyjnych obniżenie temperatury wody ma sens, ale u mnie? Wydaje mi się przy tym, że kocioł, jak każde urządzenie może przepracować bez awarii określoną liczbę godzin, skrócenie dobowego czasu pracy powinno więc być korzystne.
Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego?
Jakie ilości kondensatu powstają w kominie kotła kondensacyjnego? Sam chcę kupić taki kocioł o mocy 24 kW. O ile dobrze rozumiem, w dobrze pracującym kotle kondensat powinien wypływać głównie przez kocioł, a nie wykraplać się w kominie.
Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?
Adaptujemy budynek gospodarczy na cele mieszkalne i w związku z tym musimy ocieplić strop żelbetowy. Nad nim znajduje się poddasze, wykorzystamy je jedynie jako skład na rzadko używane rzeczy. Jak tanim kosztem ocieplić taki strop?
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?
Współczesna architektura jest otwarta na przestrzeń. Coraz częściej w nowo projektowanych budynkach pojawiają się duże, często bardzo kosztowne przeszklenia, których użytkownicy nie chcą "chować" za roletami. Ograniczenie widoku na zewnątrz to tylko jeden z powodów. Innym jest ochrona przed chłodem i… ciepłem - zarówno w formie jego ucieczki, jak i nadmiernego nagrzewania latem. Zmiany klimatyczne powodują, że z roku na rok przybywa nam słonecznych dni. Z drugiej strony zimy stają się krótsze i cieplejsze.
Co to jest czopuch?
Czopuch to rura łącząca kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Czopuch wykonuje się z grubościennych rur ze stali zwykłej (tzw. czarnych), rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej (dla kotłów gazowych i olejowych) lub nawet z tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).
Jakie są wymagania techniczne przy projektowaniu sauny?
Decydując się na saunę, trzeba pamiętać o starannym zaprojektowaniu wentylacji w kabinie. W czasie kąpieli musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego. Brak wentylacji lub jej błędne wykonanie nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale może też doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub przegrzania jej wewnętrznych elementów, a nawet do pożaru.
Cofanie się zapachów z rury kanalizacyjnej w miejscu podłączenia rury odpływowej z pralki
Mam niedużą łazienkę, w której od pewnego czasu pojawia się trudny do zniesienia zapach. Przypuszczam, że jest on z kanalizacji. W łazience oprócz typowej armatury znajduje się pralka. Zlokalizowałam źródło wydobywania się tych przykrych zapachów. Jest nim otwór w ścianie na wąż odpływowy z pralki. Został on po prostu włożony do otworu w ścianie i owinięty zwykłą foliową torebką. Pralka stoi obok umywalki. Co zrobić, aby pozbyć się tego zapachu?
Z jakich rur powinno się wykonać przewody wentylacyjne i jak je poprowadzić?
Wiele firm oferuje swoim klientom tanie przewody wentylacyjne nieizolowane, często bardzo niewielkiej średnicy. Zastosowanie takich przewodów wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające je ścianki gipsowe, spowodują ich zawilgocenie i zniszczenie. Może to doprowadzić do konieczności wykonania remontu całego domu.