Po czym poznać dobrej jakości falowniki fotowoltaiczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Po czym poznać dobrej jakości falowniki fotowoltaiczne?

Falownik jest elementem, który jest bezpośrednio połączony z siecią Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), a co za tym idzie, musi spełniać szereg wymagań Operatora jak i być certyfi kowany na zgodność z normami europejskimi. Wymagania te stale się zmieniają, dlatego wybierając falownik zwróćmy uwagę, czy te wymagania są spełnione.

aktualizacja: 2020-07-22 12:26:17

Dobry falownik będzie miał zaawansowane algorytmy wyszukiwania Punktu Maksymalnej Mocy, dzięki któremu będzie sobie dobrze radził z zacienieniami i lepiej działał w pochmurne dni. Przykładem tutaj może być funkcja Dynamic Peak Manager zastosowana w falownikach Fronius Symo, Primo, Eco i Hybrid.

Jeśli chodzi o same parametry techniczne to karty katalogowe niewiele nam pomogą przy wyborze falownika, parametry, jakie możemy z nich odczytać są de facto bardzo do siebie zbliżone u większości producentów.

Czasem nieświadomy klient daje się złapać na "lepsze" parametry, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Aby nie być gołosłownym, przykładem może być napięcie rozpoczęcia pracy, które błędnie interpretowane jest jako parametr decydujący o wcześniejszym rozpoczęciu produkcji energii do sieci.

Cechą dobrego falownika będzie także szeroki zakres napięć wejściowych, co daje nam większą elastyczność połączeń łańcuchów modułów fotowoltaicznych. Kolejną rzeczą, o jakiej należy wspomnieć to aktywne chłodzenie, które daje lepsze rezultaty niż chłodzenie pasywne. W konsekwencji falowniki z zastosowanym systemem aktywnego chłodzenia mają lepsze uzyski, ich żywotność jest wyższa i praktycznie nie wymagają czynności serwisowych.

mgr inż. Piotr Wowra
Technical Support National Fronius Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje