Po czym poznać dobrej jakości falowniki fotowoltaiczne?

Po czym poznać dobrej jakości falowniki fotowoltaiczne?

Falownik jest elementem, który jest bezpośrednio połączony z siecią Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD), a co za tym idzie, musi spełniać szereg wymagań Operatora jak i być certyfi kowany na zgodność z normami europejskimi. Wymagania te stale się zmieniają, dlatego wybierając falownik zwróćmy uwagę, czy te wymagania są spełnione.

Dobry falownik będzie miał zaawansowane algorytmy wyszukiwania Punktu Maksymalnej Mocy, dzięki któremu będzie sobie dobrze radził z zacienieniami i lepiej działał w pochmurne dni. Przykładem tutaj może być funkcja Dynamic Peak Manager zastosowana w falownikach Fronius Symo, Primo, Eco i Hybrid.

Jeśli chodzi o same parametry techniczne to karty katalogowe niewiele nam pomogą przy wyborze falownika, parametry, jakie możemy z nich odczytać są de facto bardzo do siebie zbliżone u większości producentów.

Czasem nieświadomy klient daje się złapać na "lepsze" parametry, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Aby nie być gołosłownym, przykładem może być napięcie rozpoczęcia pracy, które błędnie interpretowane jest jako parametr decydujący o wcześniejszym rozpoczęciu produkcji energii do sieci.

Cechą dobrego falownika będzie także szeroki zakres napięć wejściowych, co daje nam większą elastyczność połączeń łańcuchów modułów fotowoltaicznych. Kolejną rzeczą, o jakiej należy wspomnieć to aktywne chłodzenie, które daje lepsze rezultaty niż chłodzenie pasywne. W konsekwencji falowniki z zastosowanym systemem aktywnego chłodzenia mają lepsze uzyski, ich żywotność jest wyższa i praktycznie nie wymagają czynności serwisowych.

mgr inż. Piotr Wowra
Technical Support National Fronius Polska Sp. z o.o.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz