Jak wygląda obsługa nowoczesnych kotłów na paliwo stałe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wygląda obsługa nowoczesnych kotłów na paliwo stałe?

Kotły na paliwa stałe pozostają najpopularniejszym sposobem ogrzewania wśród klientów indywidualnych. Jednocześnie producenci dokładają starań by ich obsługa była coraz prostsza i mniej czasochłonna.

Oczywiście rodzaj stosowanego paliwa warunkuje pewne czynności, których nie da się uniknąć, jak choćby załadunek opału do zasobnika oraz usuwanie pozostałości procesu spalania (sadza, pyły, popiół). Jednak sama kontrola nad procesem spalania i przekazywaniem ciepła do instalacji grzewczej jest coraz bardziej zautomatyzowana.

Dawno minęły już czasy gdy trzeba było poświęcić dzień lub dwa na ustawianie ilości paliwa, przerwy w podawaniu czy ilości powietrza tak by kocioł w ogóle pracował. Cała zasługa w stosowanych, nowoczesnych sterownikach adaptacyjnych np. z algorytmem PID, które sterując także dodatkowymi urządzeniami, typu zawory mieszające i pompy obiegowe, dbają o to by proces spalania był jak najbardziej stabilny.

W przypadku kotłów na pelet dodatkowo znajduje się na wyposażeniu zapalarka dzięki czemu mamy do czynienia z samoczynnym rozpalaniem i wygaszaniem, więc kocioł pracuje tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkownika to już nie musimy się martwić, że załadujemy za dużo opału i woda w instalacji się nam "zagotuje". Sterownik sam dobierze odpowiednią ilość paliwa i powietrza potrzebną do uzyskania żądanej temperatury, skontroluje także na bieżąco temperaturę podajnika aby nie dopuścić do zapalenia opału w zasobniku.

Artur Kopaczewski
koordynator produkcji i sprzedaży kotłow c.o. KOMIZ

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje