Jakie korzyści wynikają ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną?

Jakie korzyści wynikają ze współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną?

Pompy ciepła Logatherm Buderus wykorzystują do swojego działania energię elektryczną, ale robią to bardzo efektywnie. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego potrzebują do funkcjonowania około 4 do 5 razy mniej energii. Dzięki temu, nie jest potrzebna wysoka moc zainstalowanych paneli.

Kiedy sterowanie pompy ciepła zostanie połączone z inwerterem instalacji fotowoltaicznej, to istnieje możliwość wykrywania na bieżąco czy produkcja darmowej energii elektrycznej odbywa się z promieniowania słonecznego czy pobierana jest z sieci elektrycznej.

Pompa ciepła produkuje ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania, wytwarza chłód do chłodzenia oraz ogrzewa wodę użytkową. Kiedy otrzymuje sygnał o produkcji darmowej energii elektrycznej, może się uruchomić i wytworzyć większą ilość ciepła, którą można zakumulować np. w buforze lub w systemie ogrzewania podłogowego, podwyższyć temperaturę ciepłej wody w porównaniu do standardowych ustawień lub w okresie letnim działać na cele chłodzenia budynku. Dzięki temu, przy odpowiedniej ilości energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, pompa ciepła w 100% działa za darmo, bez opłat za energię elektryczną. Pompy ciepła Logatherm można połączyć zarówno z nową jak i istniejącą instalacją fotowoltaiczną.

Taki system grzewczy jest komfortowy w obsłudze i nie wymaga uzupełniania paliwa, a także przyjazny dla środowiska. Aktualnie dostępne są dofi nansowania zarówno paneli fotowoltaicznych jak i pomp ciepła, które ułatwiają inwestycję w obie technologie.

Warto dodać, że stawka podatku VAT na większość instalacji paneli i pomp ciepła wynosi nie 23%, ale 8%. Zatem mamy oszczędność zarówno w kosztach eksploatacji jak i inwestycji.

Grzegorz Łukasik
Product Manager BOSCH TERMOTECHNIK

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz