Jak sterować rekuperacją?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak sterować rekuperacją?

Coraz więcej procesów zachodzących w naszym najbliższym otoczeniu podlega automatyzacji co ogranicza w zdecydowanym stopniu wysiłek i ingerencję człowieka. Automatyzuje się też rekuperację, dla jeszcze większego komfortu i wygody można nią sterować przy pomocy inteligentnych urządzeń i czujników. Dzięki temu nie tylko dostosowujemy ją do naszych indywidualnych potrzeb, ale też wydłużamy jej żywotność i zwiększamy wydajność, efektywność i energooszczędność pracy systemu.

Wyróżnić możemy kilka sposobów sterowania (podział subiektywny):

 1. Ręczne
  Prosty kontroler, często zainstalowany bezpośrednio na jednostce. Przycisk ON/OFF, zmiana prędkości wentylatora oraz czasowy "boost". Użytkownik manualnie wybiera prędkość wentylatorów oraz moment włączenia/wyłączenia urządzenia.
 2. Półautomatyczne
  Rozbudowany sterownik z kalendarzem. Użytkownik programuje dzienne i tygodniowe interwały pracy rekuperatora. Np. możemy zaprogramować wyłączenie urządzenia podczas nieobecności użytkowników między 8:00 a 16:00 i włączenie wentylacji po 16:00.
 3. Automatyczna kontrola zdalna
  Opcje z pkt. 1 i 2 oraz możliwość kontroli pracy centrali poprzez sieć LAN oraz zdalny dostęp przez Internet. Aplikacja do smartfona lub logowanie do web serwera przez przeglądarkę. Wymaga trochę konfiguracji, ale pozwala na zdalne sterowanie np. gdy zapomnieliśmy zmniejszyć wydajność podczas dłużej nieobecności albo chcemy regulować centrale leżąc na kanapie.
 4. Pełna automatyzacja (tzw. wentylacja na żądanie - DCV)
  Przy użyciu zdalnych lub wbudowanych czujników CO2 lub wilgotności rozmieszczonych w kluczowych miejscach domu, które płynnie sterują pracą urządzeni zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. System jest konfigurowany raz, podczas instalacji i pracuje bez ingerencji użytkownika. Jest to najbardziej energetycznie efektywne podejście.

Artur Kołacz
Kierownik Produktu ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
fot. Schemat działania rekuperacji

Dodaj komentarz

time image
time image
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!