Zanim kupisz falownik fotowoltaiczny zwróć uwagę na...

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zanim kupisz falownik fotowoltaiczny zwróć uwagę na...

Falownik to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaiczej. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez 20–25 lat, w związku z tym ważne jest, abyśmy świadomie wybrali producenta falownika.

Powinna być to firma, która ma historię i doświadczenie, taka, która nie zniknie z rynku za parę lat. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji, gdy mając w ręce 20-letnią gwarancję nie będziemy mieli jej od kogo wyegzekwować. Poświęćmy parę chwil, aby zapoznać się z jej warunkami. Upewnijmy się, czy wszystkie uszkodzenia są nią objęte, w jaki sposób jest realizowana obsługa gwarancyjna, czy nie będziemy zmuszeni zgłaszać uszkodzenia w jakimś egzotycznym kraju, w języku nam obcym. Sprawdźmy kto jest gwarantem, czy jest to na pewno przedstawiciel producenta.

Ostatnie problemy epidemiologiczne uświadomiły nam, jak ważne może być lokalne usytuowanie producenta. Jeżeli jest to firma europejska, mająca dodatkowo siedzibę w Polsce oraz zapewniająca wsparcie techniczne w języku polskim, to daje nam to pewność, że się nie zawiedziemy, wybierając produkt tego producenta. Niezmiernie ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jakie będziemy mieli możliwości monitorowania naszej instalacji.

Sprawdźmy, czy razem z falownikiem dostajemy dostęp do polskojęzycznej platformy internetowej, na której w sposób przejrzysty będą prezentowane dane o produkcji aktualnej oraz dane historyczne. Zwróćmy uwagę, czy system ten powiadomi nas automatycznie o awarii, bądź niewłaściwej pracy instalacji, co zawsze może się zdarzyć i to niekoniecznie z winy samego falownika. Dobrym przykładem takiej platformy jest propozycja firmy Fronius – platforma Solar.web.

Na co dzień większość z nas przegląda Internet na smartfonie, dlatego zwróciłbym także uwagę, czy producent dostarcza stosowne aplikacje do monitoringu. Poza tym, należy się upewnić, czy falownik ma w pełni polskie menu, a także czy wszystkie karty katalogowe, instrukcje obsługi i instalacji falownika oraz certyfikaty są dostarczane w naszym ojczystym języku.

Coraz większą uwagę właściciele instalacji fotowoltaicznych przywiązują do tego, aby zwiększyć autokonsumpcję, czyli, aby jak najwięcej energii zużyć w momencie jej produkcji, a jak najmniej oddać do sieci Operatora.

Sprawdźmy więc, czy falownik w łatwy sposób można połączyć z pompą ciepła lub też skonfigurować go do zasilania grzałki podgrzewającej wodę użytkową w domu, czy łatwo będzie w przyszłości doposażyć instalację w baterię do gromadzenia energii lub ładowarkę do ładowania samochodu elektrycznego.

mgr inż. Piotr Wowra
Technical Support National Fronius Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje