Jak działa anoda magnezowa i dlaczego się zużywa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak działa anoda magnezowa i dlaczego się zużywa?

Niedawno musiałem wymienić przerdzewiały zbiornik ciepłej wody. Zdaniem hydraulika, korozja była w dużej mierze spowodowana zaniedbaniem - nie sprawdzałem stanu anody magnezowej, którą podobno powinno się kontrolować co roku. Jak właściwie działa taka anoda i dlaczego się zużywa?

aktualizacja: 2021-11-26 10:05:50
Streszczenie artykułu
Anoda magnezowa jest kluczowym elementem w systemie ochrony przeciwkorozji w bojlerach i zasobnikach ciepłej wody. Jej zadaniem jest ochrona zbiornika przed korozją elektrochemiczną, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Anoda działa na zasadzie tzw. ochrony katodowej, czyli poświęca się, aby chronić zbiornik. Zasada działania opiera się na różnicy potencjałów między metalem zbiornika a anodą. Magnez, z którego wykonana jest anoda, ma większą aktywność elektrochemiczną niż stal, z której wykonany jest zbiornik, dlatego to on ulega korozji, a zbiornik jest chroniony. Z czasem anoda się zużywa i wymaga wymiany, co jest normalnym procesem i świadczy o jej prawidłowym działaniu. Częstotliwość wymiany anody zależy od wielu czynników, takich jak twardość i jakość wody, temperatura pracy zbiornika, czy intensywność użytkowania. W przypadku zaniedbania wymiany anody, zbiornik może ulec korozji, co skutkuje uszkodzeniem bojlera lub zasobnika. Dlatego regularna kontrola i wymiana anody magnezowej jest kluczowa dla długotrwałego i bezproblemowego użytkowania urządzeń grzewczych.

Odpowiedź eksperta: Anody zabezpieczające w zasobnikach c.w.u. najczęściej zawierają magnez. To metal łatwo wchodzący w reakcje chemiczne, więc w pierwszej kolejności z tlenem i rozmaitymi substancjami zawartymi w wodzie reaguje on, a nie stal, z której wykonano zbiornik. Anoda magnezowa się przy tym zużywa - tym szybciej, im bardziej korozyjne są właściwości wody.

Najczęściej mamy do czynienia z tzw. korozją elektrochemiczną, będącą reakcją pomiędzy dwoma metalami połączonymi za pośrednictwem elektrolitu - płynu przewodzącego elektryczność. Elektrolitem jest zwykła woda, bo nigdy nie jest chemicznie czysta. W efekcie powstaje tzw. ogniwo galwaniczne. Atomy magnezu oddają elektrony i przechodzą jako dodatnio naładowane jony do roztworu. Ten mniej szlachetny metal wypiera z roztworu ten drugi, o mniejszej reaktywności - czyli żelazo.

Szereg elektrochemiczny - co to takiego?

Reaktywność można obrazowo przedstawić w postaci tzw. szereg elektrochemiczny. Im bardziej ujemny jest potencjał metalu względem wodoru, tym jest on mniej szlachetny i łatwiej rozpada się na elektrony i jony dodatnie. Z kolei dodatni potencjał charakteryzuje metale bardziej szlachetne, o mniejszej reaktywności.

Oto kilka przykładów z szeregu elektrochemicznego:

 • złoto +1,42 V;
 • srebro +0,80 V;
 • miedź +034 V;
 • ołów -0,12 V;
 • żelazo -0,44 V;
 • magnez -2,44 V.

Jak wynika z zestawienia, magnez ma potencjał aż o -2 V niższy niż żelazo, będące głównym składnikiem stali. Zbiornik c.w.u. jest zaś ogniwem galwanicznym, gdzie jednym biegunem (katodą) jest sam stalowy zbiornik, drugim anoda magnezowa, elektrolitem zaś woda wodociągowa. W tym układzie to bardziej reaktywny magnez rozpada się (oddaje elektrony i jony do roztworu), blokując tym samym reakcję wody ze stalą zbiornika.

Trzeba jednak od razu zastrzec, że prędkość tej reakcji może być bardzo różna. Zależy od składu wody, jej temperatury oraz tego, czy powłoka ochronna zbiornika i łączących się z nim rur została gdzieś uszkodzona. Przyspieszone zużycie anody jest najczęściej sygnałem przerwania ciągłości powłoki ochronnej zbiornika. Powłoki ochronne to bariery oddzielające stal od wody. Może je tworzyć np. emalia ceramiczna - bardzo skuteczna, o ile nie pojawią się w niej ubytki. Z kolei powłoka cynkowa, nadal bardzo często stosowana, działa w ten sposób, że w miejscu uszkodzenia tworzy się warstwa tlenku cynku o małej reaktywności.

Schemat: W miejscu uszkodzenia powłoki ochronnej, cynk się utlenia i tlenek cynku odgradza stal od wody
W miejscu uszkodzenia powłoki ochronnej, cynk się utlenia i tlenek cynku odgradza stal od wody

Przewaga anody tytanowej nad magnezową

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, alternatywą dla anody magnezowej jest anoda tytanowa. Główną zaletą tego rodzaju anod jest to, że ich wymiana nie odbywa się tak jak w przypadku anody magnezowej co 2-3 lata, lecz raz na 10-12 lat. Tak spektakularna różnica w wytrzymałości wiąże się z tym, że tytanowa alternatywa oparta jest na odmiennym działaniu - tutaj znaczenie ma potencjał elektryczny, której anoda jest przewodnikiem, przez co rozpuszczanie się samego tytanu jest praktycznie niezauważalne. Natomiast anoda magnezowa po upływie dwóch lat użytkowania ulega prawie całkowitemu rozpuszczeniu.

Nowa oraz zużyta (rozpuszczona) anoda magnezowa
Nowa oraz zużyta (rozpuszczona) anoda magnezowa (fot. Enersun)
Anoda tytanowa
Anoda tytanowa (fot. Enersun)

Znacznie większa trwałość anody tytanowej oznacza dla użytkownika szereg korzyści. Minimalizowane są koszty serwisu, zmniejsza się ryzyko przeterminowania anody, co za tym idzie ogólnego pogorszenia jakości wody i pojawienia się przykrego zapachu. W całości dostajemy oszczędność czasu i poczucie bezpieczeństwo. Koszt anody tytanowej waha się od 380 do 900 złotych. To kilkukrotność anody magnezowej, lecz jest to jeden z tych wydatków, który się zwyczajnie opłaca.

Anoda tytanowa Enersun
Anoda tytanowa Enersun 395 lub 545 mm długości (fot. Enersun)

Instalacja anody tytanowej w porównaniu z anodą magnezową jest zdecydowanie łatwiejsza. Skracanie anody tytanowej ze względu na jej gabaryty nie wymaga szlifierki kątowej, jest ona kompatybilna z różnymi zbiornikami. Wszystkie powyższe zalety powodują, że instalatorzy coraz częściej instalują anodę tytanową.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Ochronne działanie anody magnezowej polega na tym, że jony magnezu wypierają z roztworu jony żelaza i uniemożliwiają reakcję materiału zbiornika z wodą

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to jest anoda magnezowa?

  Anoda magnezowa to element instalowany w podgrzewaczach wody, który chroni stal nierdzewną i emaliowany pojemnik przed korozją.
 • Jak działa anoda magnezowa?

  Anoda magnezowa działa na zasadzie elektrochemicznej reakcji, w której magnez jest "poświęcany" poprzez utlenianie, chroniąc w ten sposób stal nierdzewną lub emaliowany pojemnik przed korozją.
 • Dlaczego anoda magnezowa się zużywa?

  Anoda magnezowa zużywa się, ponieważ jest "poświęcana" w procesie elektrochemicznym, w którym magnez jest utleniany, aby chronić stal nierdzewną lub emaliowany pojemnik przed korozją.
 • Czy anodę magnezową można wymienić?

  Tak, anodę magnezową można wymienić. Wymiana anody magnezowej jest konieczna, gdy jej zużycie jest zaawansowane.
 • Jakie są objawy zużycia anody magnezowej?

  Objawami zużycia anody magnezowej mogą być: zmniejszenie wydajności podgrzewacza, zmiana koloru wody na brązowy, pojawienie się osadu w wodzie oraz wyczuwalny zapach siarkowodoru.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Waldemar

06 Sep 2022, 16:38

Witam bardzo ciekawy rzeczowe podejście i opis anod pz Waldemar

Gość Katoda

20 Mar 2022, 19:43

Elektromet ma np takie warunki gwarancji ze wymiana co X czasu plus przez instalatora ($$$) plus trzeba zachowac ogryzki anody, te stare przechowywac. Galmet ma ZNACZNIE uczciwsze. Juz sam dowod zakupu nie wystarcza Elektometowi a jeszcze ogryzeki i z pieczatka firmy trzeciej gdzie za ta prosta ...

Gość on...

14 Dec 2021, 15:00

jakie koszty instalatora ? nie długo instalator będzie zapraszany do wl. tv ? światła? tak można samemu wymienić bez problemu

27 Oct 2021, 09:28

4 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:  Bez przesady, standard to gumowa uszczelka na korku anody.   Nie w każdym wariancie, czasem trzeba odkręcać cały dekielek. I ten dekielek też ma gumową uszczelkę. Ale ona była dotychczasowa ...

Można to zrobić samodzielnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wymiana przez instalatora jest warunkiem gwarancji. W instrukcji od podgrzewacza jest informacja jaka anoda jest potrzebna na wymianę. Oczywiście, trzeba zamknąć dopływ zimnej wody do podgrzewacza, a następnie spuścić ...

27 Oct 2021, 09:16

1 godzinę temu, Gość Marta napisał: A czy można ją zamontować samemu czy lepiej poprosić instalatora?   Jeśli potrafisz sama, to jaki problem? Tylko uprzedzam, ponowne uszczelnienie zbiornika jest nieco kłopotliwe. Dobrze jest mieć doświadczenie.

Gość Marta

27 Oct 2021, 07:31

A czy można ją zamontować samemu czy lepiej poprosić instalatora?

To zależy od składu wody. Może się z niej wytrącać na tyle dużo kamienia, że pokrywa wszystko. Taką anodę trzeba oczyścić, jeśli by chciało się jej ponownie użyć.

Gość Mateusz

21 Feb 2021, 15:44

Witam! Wymieniłem po 2 latach anody magnezowe w swoim zbiorniku. I to co teraz mnie zdziwiło to, to że nie są one zmniejszone, lecz po prostu „oblepione” sporą ilością osadu. Czy tak to tez powinno wyglądać?

Gość labu

20 Feb 2021, 20:34

z ciekawości poszedłem wykręcić sprawdzić jak wygląda ta anoda po pięciu latach i nie ma tragedii jakieś delikatne wżerki jak w tym tempie będzie się zużywała to myślę że jeszcze ze 30 lat potrzyma

Proponuję sprawdzić w instrukcji obsługi zbiornika czy wymagane jest zabezpieczenie go za pomocą anody. Ponadto w przypadku zbiorników ze stali nierdzewnej nie należy stosować grzałek wykonanych z miedzi. Miedź, jako bardziej reaktywna od stali szlachetnej, ulega korozji. 

Gość Monter

13 Dec 2020, 22:33

Czy anoda tytanowa ma wpływ na korozję w zbiorniku nierdzewnym cwu.

06 Oct 2019, 18:50

1 godzinę temu, mhtyl napisał: Zlokalizujesz ja w prosty sposób, od czoła bojlera tam gdzie wchodzi zasilanie i powrót widać czy jest anoda czy jej nie ma, No jest - OK. Jest nowy.

Gość mhtyl

06 Oct 2019, 17:25

44 minuty temu, zenek napisał: Zbiornik na wodę ciepłą mam osobny. I kocioł CO jednofunkcyjny. Nie wiem z czego jest zbiornik. Tu się nie przyłożyłęm wcześniej niestety.Muszę to sprawdzić.   Jeżeli zbiornik jest osobny to powinien posiadać ...

06 Oct 2019, 16:38

4 godziny temu, mhtyl napisał: Z czego masz zbiornik wykonany w kotle gazowym? Chodzi mi o rodzaj materiału. Zbiornik na wodę ciepłą mam osobny. I kocioł CO jednofunkcyjny. Nie wiem z czego jest zbiornik. Tu się nie przyłożyłęm wcześniej niestety.Muszę ...

Gość mhtyl

06 Oct 2019, 12:13

9 minut temu, zenek napisał:   1. Brakuje mi wyjaśnienia, do czego służy konkretnie ta anoda w zbiorniku.   Przecież pisze wyraźnie do czego służy, w skrócie służy do zmniejszenia korozji bojlera, a jak chroni przed korozją jest to ...

06 Oct 2019, 11:56

Dnia 17.04.2018 o 12:51, Pomocnik napisał: Jak właściwie działa taka anoda i dlaczego się zużywa?   Dnia 8.12.2018 o 10:38, mhtyl napisał: Bzdury piszesz gościu. 1. Brakuje mi wyjaśnienia, do czego służy konkretnie ta anoda w ...

Gość Robert

06 Oct 2019, 11:31

DO marek gorny. Co ty gadasz człowieku? Oczywiście, że elektryczne bojlery mają anody. Właśnie zdejmuje taki ze ściany i wymieniam anodę. Poczytaj instrukcje obsługi bojlera w zakładce konserwacja. Tam jest napisane co jaki czas trzeba kontrolować stan anody i kiedy wymienić

Gość Kuba serwis

29 May 2019, 23:12

Kolego Marek Górny, praktycznie w każdym „bojlerze elektrycznym” jest anoda, przy grzałce. No chyba że noname z LM.

Gość marek gorny

27 May 2019, 12:25

koledzy {fachowcy } mylicie pojęcia bojler a zbiornik ciepłej ciepłej wody. w bojlerach elektrycznych anody się nie spotyka natomiast w zbiornikach,które kosztują znacznie więcej jest to uzasadnione. Więcej wiedzy panowie hydraulicy

Gość Hydraulik

17 Jan 2019, 20:43

Anoda kosztuje 30 zl , jak za 30 kupisz 2 bojlery to gratuluje elokwencji dupku

Gość mhtyl

08 Dec 2018, 10:38

11 godzin temu, Gość stary użytkownik bojlera 30-toletniego napisał: Ppopieram P.''Gość lui'' i na 30 lat nie zmeniałem żadnego bojlera, a mam 3szt. Za cenę takiej anody mam dwa bojlery. Wymyślają głupoty, żeby ludzie wydawali kasę. Bzdury piszesz gościu. ...

Gość stary użytkownik bojlera 30-toletniego

07 Dec 2018, 23:03

Ppopieram P.''Gość lui'' i na 30 lat nie zmeniałem żadnego bojlera, a mam 3szt. Za cenę takiej anody mam dwa bojlery. Wymyślają głupoty, żeby ludzie wydawali kasę.

Gość lui

20 Oct 2018, 06:24

a to co powstanie w wyniku reakcji wcieramy sobie w skore .... dziekuje . bojler kupilam nierdzewny i

Gość mhtyl

18 Aug 2018, 10:31

Cena jest wysoka ale  za anodę tytanową, anoda magnezowa kosztuje od 25-40 zł.

Gość Ryszard

18 Aug 2018, 08:47

Cena poraża.

17 Apr 2018, 12:51

Niedawno musiałem wymienić przerdzewiały zbiornik ciepłej wody. Zdaniem hydraulika, korozja była w dużej mierze spowodowana zaniedbaniem – nie sprawdzałem stanu anody magnezowej, którą podobno powinno się kontrolować co roku. Jak właściwie działa taka anoda i dlaczego się zużywa? Pełna ...

Gość magnez

17 Apr 2018, 12:51

relacja cenowa anody Mg do Ti wygląda na dramatycznie wysoką więc raczej pomysł chyba nie jest trafiony.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!