Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Taras na gruncie

Dom bez tarasu wydaje się niekompletny. Bowiem taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem relaksu łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd, charakter wpływają na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Trwała, równa nawierzchnia umożliwia stabilne ustawienie mebli, zaś antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo.

W przypadku domów niepodpiwniczonych, tarasy budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Wariantów ich wykończenia jest obecnie sporo. Nawierzchnia pokryta brukiem lub płytami może płynnie łączyć się z tą ogrodową. Z kolei tarasy z desek prezentują się naturalnie i ładnie komponują z zielenią. Znacznie mniej popularne warianty to płyty ze szkła hartowanego albo warstwa żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Odchodzi się też od powszechnych niegdyś płytek, bo zarówno okładzina ceramiczna, jak i płyta betonowa, stanowiąca podstawę takiej budowli, dość szybko ulegają niszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

Dziś inwestorzy najczęściej decydują się na konstrukcje wznoszone "na sucho", mniejszym nakładem pracy i pieniędzy. Wśród nich mamy tarasy ziemne (z warstw kruszywa), wykańczane kostką/płytami, oraz wsparte na legarach deski/panele. Wyroby z betonu i drewna krajowego są bardzo popularne i w przystępnej cenie. Klinkier, kamień, drewno egzotyczne, a także kompozytowe panele są droższe, ale i trwalsze. Dostępne dziś produkty - w różnym kolorze, fakturze, kształcie - umożliwiają nam wybudowanie tarasu, o jakim marzymy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć, jaka nawierzchnia będzie najlepiej pasować do naszego domu i ogrodu - w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, drewniana czy np. kamienna.

Planowaniem tarasu najlepiej zająć się już na etapie projektowania budynku, bo ukształtowanie jego bryły ma spory wpływ na lokalizację, metraż i kształt miejsca wypoczynku. Na ogół jest ono usytuowane niedaleko kuchni i salonu - tzw. pomieszczeń dziennych, które również planuje się od strony ogrodu. W cieplejszych porach roku taras często pełni rolę salonu i jadalni, więc jego powierzchnia powinna wynosić minimum 10 m2, tym samym umożliwiając domownikom swobodny wypoczynek, spożywanie posiłków czy przyjmowanie gości. Nawet przy małym domu (a może przede wszystkim przy małym) warto zaplanować duży taras. Choć standardowo jest konstrukcją połączoną z budynkiem, część inwestorów buduje go w głębi ogrodu, jako patio.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny