Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Wentylacja z rekuperatorem

Wentylacja z rekuperacją to niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego. Ale nawet w budynkach spełniających mniej wyśrubowane normy termoizolacyjności warto rozważyć takie rozwiązanie. Wiąże się ono, co prawda, ze sporymi nakładami finansowymi, ale inwestycja z pewnością się zwróci.

Szacuje się, że w budynkach spełniających obecne normy termoizolacyjności wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 30% strat ciepła. W domach energooszczędnych, w których przegrody są ocieplone jeszcze skuteczniej, straty wynoszą aż 50%. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Wraz z upowszechnianiem się tego rozwiązania, spadają też ceny urządzeń wentylacyjnych, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za rekuperacją.

CENTRALA, CZYLI...

Za kontrolowany wyciąg i nawiew powietrza połączony z wymianą ciepła odpowiada centrala wentylacyjna. Urządzenie to składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest wymiennik ciepła, czyli właściwy rekuperator. To dzięki niemu powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego. Drugim ważnym elementem są wentylatory: nawiewny i wywiewny, które wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji. W centrali mieszczą się też filtry oczyszczające powietrze oraz sterownik, umożliwiający regulowanie intensywności wymiany powietrza. Wszystkie te podzespoły mieszczą się w obudowie, która zapewnia izolację cieplną i tłumi hałas towarzyszący pracy wentylatorów.

Centrala może być wyposażona w różne urządzenia zwiększające jej możliwości i wpływające na komfort obsługi, np.:

  • nagrzewnice - wstępna umożliwia odszranianie wymiennika (jako zabezpieczenie przed zamarzaniem może służyć także gruntowy wymiennik ciepła - GWC); wtórna dogrzewa powietrze w pomieszczeniach - może być uzupełnieniem tradycyjnej instalacji grzewczej (a w domach pasywnych nawet ją zastąpić);
  • bypass - ręczny lub automatyczny; pozwala na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza, co pozwala obniżyć zużycie prądu przez wentylatory w sytuacji, gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona;
  • nowoczesny sterownik, np. współpracujący z czujnikami stężenia tlenku węgla, wilgotności itp.

Norbert Skupiński
fot. Pro-vent

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!