Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Wentylacja z rekuperatorem

Wentylacja z rekuperacją to niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego. Ale nawet w budynkach spełniających mniej wyśrubowane normy termoizolacyjności warto rozważyć takie rozwiązanie. Wiąże się ono, co prawda, ze sporymi nakładami finansowymi, ale inwestycja z pewnością się zwróci.

Szacuje się, że w budynkach spełniających obecne normy termoizolacyjności wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 30% strat ciepła. W domach energooszczędnych, w których przegrody są ocieplone jeszcze skuteczniej, straty wynoszą aż 50%. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Wraz z upowszechnianiem się tego rozwiązania, spadają też ceny urządzeń wentylacyjnych, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za rekuperacją.

CENTRALA, CZYLI...

Za kontrolowany wyciąg i nawiew powietrza połączony z wymianą ciepła odpowiada centrala wentylacyjna. Urządzenie to składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest wymiennik ciepła, czyli właściwy rekuperator. To dzięki niemu powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego. Drugim ważnym elementem są wentylatory: nawiewny i wywiewny, które wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji. W centrali mieszczą się też filtry oczyszczające powietrze oraz sterownik, umożliwiający regulowanie intensywności wymiany powietrza. Wszystkie te podzespoły mieszczą się w obudowie, która zapewnia izolację cieplną i tłumi hałas towarzyszący pracy wentylatorów.

Centrala może być wyposażona w różne urządzenia zwiększające jej możliwości i wpływające na komfort obsługi, np.:

  • nagrzewnice - wstępna umożliwia odszranianie wymiennika (jako zabezpieczenie przed zamarzaniem może służyć także gruntowy wymiennik ciepła - GWC); wtórna dogrzewa powietrze w pomieszczeniach - może być uzupełnieniem tradycyjnej instalacji grzewczej (a w domach pasywnych nawet ją zastąpić);
  • bypass - ręczny lub automatyczny; pozwala na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza, co pozwala obniżyć zużycie prądu przez wentylatory w sytuacji, gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona;
  • nowoczesny sterownik, np. współpracujący z czujnikami stężenia tlenku węgla, wilgotności itp.

Norbert Skupiński
fot. Pro-vent

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny