Błędy popełniane przy układaniu podłóg i wykańczaniu posadzek wcale nie są rzadkością. Choć na ogół prace nie są skomplikowane, to nie wszyscy wykonawcy traktują je z należytą starannością. Niestety, niedoróbki często wychodzą na jaw dopiero podczas użytkowania podłóg, kiedy to okazuje się że są źle ocieplone, nierówne, skrzypią, uginają się a nawet pękają.
NIEPRAWIDŁOWO ZAGĘSZCZONE WARSTWY POD CHUDZIAKIEM
W budynkach niepodpiwniczonych pierwszą warstwę na gruncie stanowi najczęściej tzw. chudziak, czyli płyta z chudego betonu. Dla stabilności i wytrzymałości całej podłogi ważne jest, aby podbudowa pod nim była wykonana z właściwie dobranego i zagęszczonego piasku. Nie wolno stosować tzw. wiślaka, czyli piasku rzecznego, którego nie da się odpowiednio zagęścić. Prace te należy prowadzić etapami, zagęszczając poszczególne warstwy. Utworzona w ten sposób płyta betonowa nie będzie się odkształcać ani pękać.
BRAK IZOLACJI AKUSTYCZNEJ I TERMICZNEJ
Strop (albo podłoga na gruncie), warstwy nastropowe, wykończenie – wszystkie te elementy tworzą podłogę. Błędy popełnione podczas wykonywania któregoś z nich mogą mieć poważne konsekwencje.
Jeżeli strop dzieli kondygnacje mieszkalne, musi zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną. Najczęściej układa się na nim tzw. podłogę pływającą, w postaci warstwy jastrychu na wełnie mineralnej lub specjalnej odmianie styropianu. Bardzo ważna jest odpowiednia grubość izolacji oraz jastrychu. Zbyt cienkie warstwy lub wybór niewłaściwego materiału spowoduje, że izolacyjność akustyczna nie będzie zapewniona. Ważne jest też, by oddylatować podłogę pływającą od przegród pionowych (ścian, słupów) - w przeciwnym razie będą się tworzyć mostki akustyczne.
Jeżeli strop oddziela pomieszczenie ogrzewane i nieogrzewane, istotna jest właściwa izolacyjność cieplna.
Wiele błędów zdarza się podczas wykonywania podłóg na gruncie. Najczęściej dotyczą one zastosowania nieodpowiedniej grubości termoizolacji i ułożenie jej w taki sposób, że powstają mostki termiczne. Kluczowe jest więc zwrócenie uwagi, aby ciągłość termoizolacji nie została naruszona. Najlepszym rozwiązaniem jest staranne ułożenie dwóch warstw ocieplenia na tzw. mijankę.
Często spotykanym błędem jest też niewłaściwe umiejscowienie nawiewu do kominka. Rury nie mogą przerywać termoizolacji. Jeżeli ich przebieg zaplanujemy w tej warstwie, powinny mieć taką średnicę, aby można je było otulić termoizolacją. Uchroni to przed powstawaniem mostków liniowych i punktowych.
Tomasz Rybarczyk fot. Finishparkiet
W światłocieniu i na glinie
Tworzenie tego ogrodu nie było bułką z masłem. Lila i Leszek zastali w nim liściasty starodrzew, zasłaniający innym roślinom światło, dający cień, wypijający z ziemi wilgoć i pożywienie. Gliniaste podłoże też nie "współpracuje" z roślinami i właścicielami, bo raz jest podmokłe, raz suche i twarde jak skała.
Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem
Taras nad salonem czy garażem to dość powszechny sposób na rekreacyjną przestrzeń na świeżym powietrzu. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania, nie tylko ze względu na ryzyko powstawania mostków termicznych, ale również z powodu dość częstych błędów w izolacji tarasu i wykończenia jego nawierzchni.
Odkurzacz centralny Hide A Hose
System Hide-A-Hose czyli węża chowanego w ścianie, uwalnia nas od noszenia, rozwijania, a po skończonej pracy zwijania i chowania standardowego węża systemu centralnego odkurzania.
Ocieplenie poddasza
Do ocieplenia dachów skośnych wykorzystuje się przeważnie wełnę mineralną. To materiał charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Montaż drzwi przesuwnych
W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać montaż drzwi przesuwnych.
Oświetlenie w ogrodzie
W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie.
Pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Przy tym ich ceny wyraźnie spadły w ostatnich latach, a doświadczonych instalatorów przybyło. Pokazujemy czym się kierować dobierając je do potrzeb budynku, warunków działki i własnych oczekiwań.
Rolety zewnętrzne i markizy
W upalne dni trudno czasami wytrzymać na tarasie i we wnętrzach domu, szczególnie w pomieszczeniach ulokowanych od najbardziej nasłonecznionej strony. Upragniony cień można uzyskać montując markizę lub rolety zewnętrzne.
Taras na gruncie
Dom bez tarasu wydaje się niekompletny. Bowiem taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem relaksu łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd, charakter wpływają na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Trwała, równa nawierzchnia umożliwia stabilne ustawienie mebli, zaś antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo.
Farby, lakiery, impregnaty
Drewno to materiał naturalny i uniwersalny. Wyrabia się z niego dziecięce krzesełka i przenoszące ogromne obciążenia więźby dachowe. Płoty, narażone na działanie deszczu i słońca oraz podłogi, którym zagraża nasze obuwie, ścierające je przez całe lata. Zważywszy na to, jak różne zadania stawiamy przed drewnem i w jak rozmaitych warunkach przychodzi mu funkcjonować, nie dziwi duży wybór środków przeznaczonych do jego zabezpieczania.
Osprzęt elektroinstalacyjny
W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.
Łazienkowy odpływ liniowy
Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie – niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.
Odkurzacz centralny
Centralny odkurzacz nie tylko pozwala na szybkie, dokładne i ciche wysprzątanie domu. Teraz, dzięki zyskującemu coraz większą popularność systemowi węża chowanego w ścianie jest też niezwykle wygodny w użyciu.
Hydromasaż
Mając w planach utworzenie łazienki, której częścią będzie domowe SPA, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wanna wyposażona w hydromasaż, drugą - kabina prysznicowa o podobnych funkcjach. Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku pozwala na dobór sprzętu dostosowanego do wielkości pokoju kąpielowego i zasobności naszego portfela.
Instalacja alarmowa
Ochrona posesji i domu przed wandalizmem lub włamaniem powinna być uwzględniona już przy projektowaniu i realizacji inwestycji. Stopień ochrony dostosowuje się do potencjalnego zagrożenia. Okna i drzwi o podwyższonej odporności na włamanie, to tylko część systemu ochrony, który warto rozszerzyć o instalację alarmową i monitoring służb interwencyjnych.
Bramy garażowe
Spośród wszystkich modeli bram garażowych, segmentowe cieszą się w tej chwili największą popularnością. Żeby ułatwić Państwu wybór, prezentujemy bramy segmentowe górne, polecane przez liderów tego rynku.
Okna i okucia
Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.
Kominy
W typowym polskim domu jest kilka kominów, bo potrzebują ich kotły, kominki, wentylacja grawitacyjna. Dobór ich rozmieszczenia, rodzaju i parametrów należy dobrze przemyśleć już na etapie projektu. Późniejsze przeróbki bywają nie tylko kosztowne, ale i dość kłopotliwe.
Wykończenie ścian wewnętrznych
Bez wątpienia można uznać, że to, co ogranicza nas podczas wykańczania ścian wewnętrznych, to tylko nasza wyobraźnia. Czerpanie inspiracji oraz kreatywne podejście do tematu mogą dać zdumiewające efekty, dzięki którym - poprzez oryginalne delikatne urozmaicenie wykończenia - możemy stworzyć zachwycającą aranżację.
Elewacje
Ładna elewacja zmienia dom-kopciuszka w prawdziwą królewnę. Dlatego każdy inwestor zastanawia się, w jakim kolorze dobrać tynk, czy dodatkowo zrobić bonie, czy może obramowanie wokół okien. Popularne jest obkładanie ścian drewnem, klinkierem, okładzinami z betonu i innych materiałów. Trzeba przy tym zauważyć, że ściany zewnętrzne mogą mieć różną konstrukcję i w związku z tym odmiennie się je wykańcza. I że w przypadku elewacji liczy się nie tylko atrakcyjny wygląd.
Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych
Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.
Przygotowanie c.w.u.
Ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u., jest po prostu niezbędna w każdym domu. W sezonie grzewczym z jej przygotowaniem nie ma problemu, bo zwykle robi to kocioł ogrzewający budynek. Jednak po sezonie jego dalsze używanie może być niewygodne lub po prostu drogie. Dlatego warto pomyśleć nad alternatywnymi rozwiązaniami na cieplejszą połowę roku.
Wentylacja z rekuperatorem
Wentylacja z rekuperacją to niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego. Ale nawet w budynkach spełniających mniej wyśrubowane normy termoizolacyjności warto rozważyć takie rozwiązanie. Wiąże się ono, co prawda, ze sporymi nakładami finansowymi, ale inwestycja z pewnością się zwróci.
Rynny
Systemowi rynnowemu inwestorzy zazwyczaj nie poświęcają zbyt wiele uwagi. Wydaje się on mało znaczącym dodatkiem do dachu. Tymczasem orynnowanie pełni istotną rolę - umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu. Rynny są niezbędne, bo bez nich elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu. Zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu.
Konstrukcja dachu i pokrycia
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni go przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni też istotną funkcję architektoniczną. Powinien być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.
Ogrzewanie domu
Właściwie w każdym domu da się uzyskać komfortową temperaturę. Jednak dobre ogrzewanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze i niezbyt drogie. Nie sposób przedstawić wszystkich możliwych rozwiązań. Omówimy te najpopularniejsze oraz pokażemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.
Ogrodzenia
Stawiając ogrodzenie, właściciele posesji dążą do tego, żeby było ono bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu. Obecnie najchętniej budują je z nowoczesnych trwałych materiałów, nie wymagających konserwacji.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Cieczowe kolektory słoneczne przekazują ciepło pozyskane od słońca wodzie użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, więc w gospodarstwie domowym znajdują szersze zastosowanie.
Zadowoleni z domu i generalnego wykonawcy
Justyna i Olgierd budowali pierwszy raz, lecz ich dom jest tak udany, że nie planują kolejnego. Współpraca z generalnym wykonawcą ich nie zmęczyła, bo okazał się bardzo fachowy i rzetelny.
Na trzech kondygnacjach
Budynkowi z rozrzeźbioną tradycyjną bryłą Bogusia i Norbert nadali efektowną nowoczesną elewację i oświetlenie, dzięki czemu stał się ozdobą ulicy. Dopracowali w szczegółach domowe instalacje i pomieszczenia. W nich również tradycja przenika się z nowoczesnością.
Na trzech kondygnacjach
Budynkowi z rozrzeźbioną tradycyjną bryłą Bogusia i Norbert nadali efektowną nowoczesną elewację i oświetlenie, dzięki czemu stał się ozdobą ulicy. Dopracowali w szczegółach domowe instalacje i pomieszczenia. W nich również tradycja przenika się z nowoczesnością.