Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Okna i okucia

Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.

Zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien, zastanówmy się jakich okien potrzebujemy. Wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika U oraz liczby szyb są zapisane w projekcie domu. Kolor profili również. Sami powinniśmy zdecydować o tym, jakiego rodzaju udogodnień potrzebujemy i które okna w nie wyposażyć. Za każde ponadstandardowe elementy zapłacimy dodatkowo – przy zamówieniu stolarki do całego budynku nie będzie to jednak duża kwota - a korzystanie z nich bardzo szybko docenimy.

Dobrym pomysłem jest wycieczka do punktu sprzedaży i poproszenie o zademonstrowanie możliwości otwierania okien, działania nawiewników, hamulca oraz pochwytu do skrzydła balkonowego, zaczepów antywyważeniowych, rolet i moskitier, a także innych oferowanych rozwiązań. Dopiero wówczas należy zlecić przygotowanie wyceny wybranych okien, najlepiej u 2 lub 3 dostawców i porównać koszty. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by dotyczyły one stolarki o takich samych parametrach, identycznym współczynniku U i liczbie szyb. Parametry te bowiem w największym stopniu wpływają na cenę okna.

Od razu dobierzmy też parapety i dopytajmy o montaż. Warstwowy z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową będzie droższy od standardowego, ale nie należy z niego z tego powodu rezygnować, bo tylko taki sposób gwarantuje szczelność połączenia ram z ościeżem.

Joanna Dąbrowska
fot. MS więcej niż OKNA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny