Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.

Koszt budowy domu energooszczędnego może być bardzo zróżnicowany i jest on zależny od kubatury, rodzaju użytych materiałów, kształtu dachu, systemów grzewczych, systemów wentylacyjnych. Jako punkt odniesienia przyjmiemy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej około 140 m2 wybudowany zgodnie z wymogami Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązującymi od 2017 roku (WT2017). Analizowany dom będzie typowym w warunkach polskich budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym, z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°, bez podpiwniczenia z garażem wbudowanym i wjazdem do niego od północy.

Następnie przeanalizujemy pod względem kosztów inwestycyjnych te sam budynek zaprojektowany zgodnie z przepisami jakie będą obowiązywać od 2021 roku (WT2021). W kolejnych etapach prześledzimy koszty niezbędne do dalszego podniesienia standardu energetycznego, aby wybudować budynek pasywny, wyposażony w instalacje OZE i różne innowacyjne systemy instalacyjne.

Budynek spełniający wymagania obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W tabeli 1 przedstawiono wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie.

Budynek wyposażony jest w system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), szczelność powietrza n50 < 3,0 1/h. Czyli przy różnicy ciśnienia wynoszącej 50 Pa następuje 3-krotna wymiana powietrza w całej kubaturze budynku w ciągu godziny. W rzeczywistych warunkach różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku i jego otoczeniem jest o wiele mniejsza, więc i wymiana powietrza jest znacznie mniej intensywna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dom jednorodzinny powinien osiągnąć wartość wskaźnika EP (energii pierwotnej) na ogrzewanie, podgrzewanie powietrza wentylacyjnego i przygotowywanie c.w.u. do 95 kWh/(m2·rok).

Koszt wybudowania takiego budynku pod klucz wynosi około 420 000 złotych.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny