Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Wykończenie ścian wewnętrznych

Bez wątpienia można uznać, że to, co ogranicza nas podczas wykańczania ścian wewnętrznych, to tylko nasza wyobraźnia. Czerpanie inspiracji oraz kreatywne podejście do tematu mogą dać zdumiewające efekty, dzięki którym - poprzez oryginalne delikatne urozmaicenie wykończenia - możemy stworzyć zachwycającą aranżację.

1. TRADYCYJNE MALOWANIE

Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.

Często najprostsze rozwiązania okazują się być najlepszymi. Idąc tym tropem, aby uzyskać ciekawą stylizację wnętrza, nie musimy przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu wymyślnego wzoru na naszą ścianę. Wystarczy zestawić ze sobą dwa kolory - biel z brązem lub błękitem, delikatny fiolet z oliwkową zielenią, pastelowe kolory, takie jak róż i błękit. Malowania dwoma kolorami na przemian (dwie przeciwległe ściany w tym samym kolorze) jest klasycznym rozwiązaniem, jednak obecnie mocno już opatrzonym. Ciekawiej i szykowniej będzie wyglądała jedna ściana pomalowana na inny odcień bądź kolor - wybierzmy do tego główną ścianę pomieszczenia, jak ta, pod którą staną meble w salonie, lub łóżko w sypialni. Jeśli w aranżowanym pokoju, jest ściana wnękowa, czy jakakolwiek wydzielająca jakieś strefy, wtedy to ją wyróżnijmy odmienną barwą czy odcieniem.

Ponadto unikajmy przewagi ciemnych kolorów. Z uwagi na pory roku w naszym klimacie i zmieniającą się wraz z nimi (oraz w ciągu dnia) wysokość słońca, warto postawić na jasne pomieszczenia. W ciągu roku mamy sporo miesięcy, podczas których ilość światła słonecznego nie jest zbyt duża, dlatego najlepiej rozjaśnić pokoje odpowiednią kolorystyką.

Efektywne i trwałe malowanie wymaga przede wszystkim właściwie przygotowanego podłoża. Jeśli malujemy przegrody po raz pierwszy, prowadząc prace wykończeniowe, ściany w stanie surowym musimy zagruntować, co jest niezbędne do zmniejszenia chłonności malowanej powierzchni oraz wzmocnienia jej. Ponadto dzięki temu poprawimy przyczepność farby nawierzchniowej, a nawet zmniejszymy jej zużycie. Dopiero po nałożeniu gruntu i jego dokładnym wyschnięciu - możemy aplikować nową farbę.

Maja Wychowaniec
fot. Stegu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny