Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu

Właściwie w każdym domu da się uzyskać komfortową temperaturę. Jednak dobre ogrzewanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze i niezbyt drogie. Nie sposób przedstawić wszystkich możliwych rozwiązań. Omówimy te najpopularniejsze oraz pokażemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Większość inwestorów za najważniejszą decyzję związaną z ogrzewaniem domu uważa wybór paliwa. Ale są w błędzie. Paliwo to rzecz ważna, jednak myślenie o ogrzewaniu domu powinniśmy zacząć od ustalenia ile ciepła będzie on potrzebował. Sami zaś musimy się dobrze zastanowić na ile mamy sił, chęci i czasu na obsługę instalacji grzewczej. Dopiero wtedy będziemy mogli decydować jakie paliwa wchodzą w grę, uwzględniając oczywiście ich dostępność i cenę.

Ile ciepła?

Punktem wyjścia przy sporządzaniu jakiegokolwiek projektu instalacji grzewczej, czy to w nowym, czy remontowanym budynku, powinno by policzenie, jakie są w nim straty ciepła. I to z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu można ustalić czy planowane rozwiązania są skuteczne. Może któryś grzejnik należałoby zastąpić modelem o większej mocy, zagęścić rurki ogrzewania podłogowego przy wyjściu na taras, a może w ogóle umieścić tam grzejnik kanałowy? Znając straty ciepła będziemy też wiedzieć jakiej mocy kotła lub innego źródła ciepła potrzebujemy.

Zapotrzebowanie na ciepło ma też zasadnicze znaczenie dla strony ekonomicznej. Ogrzewanie nowego domu - postawionego zgodnie z obowiązującymi standardami, nie mówiąc już o jeszcze bardziej energooszczędnych – może pochłonąć nawet dwa razy mniej ciepła niż w tej samej wielkości budynku sprzed 10-15 lat. Z jednej strony oznacza to, że używając dokładnie tego samego paliwa, możemy zapłacić dwukrotnie mniej, z drugiej jednak jest zachętą, aby przy wyborze opału nie kierować się tylko ceną. Warto pamiętać, że w energochłonnym domu ogrzewanie zawsze będzie nas kosztować dużo, choć byśmy używali niedrogiego paliwa. Dla odmiany przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, jego cena za 1 kWh staje się coraz mniej istotna. A wtedy zaczynamy zwracać baczną uwagę na inne cechy – wygodę, czystość itd.

Jarosław Antkiewicz
fot. Galmet

Pozostałe artykuły z tego numeru
W światłocieniu i na glinie
Tworzenie tego ogrodu nie było bułką z masłem. Lila i Leszek zastali w nim liściasty starodrzew, zasłaniający innym roślinom światło, dający cień, wypijający z ziemi wilgoć i pożywienie. Gliniaste podłoże też nie "współpracuje" z roślinami i właścicielami, bo raz jest podmokłe, raz suche i twarde jak skała.
W światłocieniu i na glinie
Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem
Taras nad salonem czy garażem to dość powszechny sposób na rekreacyjną przestrzeń na świeżym powietrzu. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania, nie tylko ze względu na ryzyko powstawania mostków termicznych, ale również z powodu dość częstych błędów w izolacji tarasu i wykończenia jego nawierzchni.
Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem
Odkurzacz centralny Hide A Hose
System Hide-A-Hose czyli węża chowanego w ścianie, uwalnia nas od noszenia, rozwijania, a po skończonej pracy zwijania i chowania standardowego węża systemu centralnego odkurzania.
Odkurzacz centralny Hide A Hose
Ocieplenie poddasza
Do ocieplenia dachów skośnych wykorzystuje się przeważnie wełnę mineralną. To materiał charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Ocieplenie poddasza
Montaż drzwi przesuwnych
W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać montaż drzwi przesuwnych.
Montaż drzwi przesuwnych
Oświetlenie w ogrodzie
W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie.
Oświetlenie w ogrodzie
Pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Przy tym ich ceny wyraźnie spadły w ostatnich latach, a doświadczonych instalatorów przybyło. Pokazujemy czym się kierować dobierając je do potrzeb budynku, warunków działki i własnych oczekiwań.
Pompy ciepła
Rolety zewnętrzne i markizy
W upalne dni trudno czasami wytrzymać na tarasie i we wnętrzach domu, szczególnie w pomieszczeniach ulokowanych od najbardziej nasłonecznionej strony. Upragniony cień można uzyskać montując markizę lub rolety zewnętrzne.
Rolety zewnętrzne i markizy
Taras na gruncie
Dom bez tarasu wydaje się niekompletny. Bowiem taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem relaksu łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd, charakter wpływają na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Trwała, równa nawierzchnia umożliwia stabilne ustawienie mebli, zaś antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo.
Taras na gruncie
Farby, lakiery, impregnaty
Drewno to materiał naturalny i uniwersalny. Wyrabia się z niego dziecięce krzesełka i przenoszące ogromne obciążenia więźby dachowe. Płoty, narażone na działanie deszczu i słońca oraz podłogi, którym zagraża nasze obuwie, ścierające je przez całe lata. Zważywszy na to, jak różne zadania stawiamy przed drewnem i w jak rozmaitych warunkach przychodzi mu funkcjonować, nie dziwi duży wybór środków przeznaczonych do jego zabezpieczania.
Farby, lakiery, impregnaty
Osprzęt elektroinstalacyjny
W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Łazienkowy odpływ liniowy
Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie – niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.
Łazienkowy odpływ liniowy
Odkurzacz centralny
Centralny odkurzacz nie tylko pozwala na szybkie, dokładne i ciche wysprzątanie domu. Teraz, dzięki zyskującemu coraz większą popularność systemowi węża chowanego w ścianie jest też niezwykle wygodny w użyciu.
Odkurzacz centralny
Hydromasaż
Mając w planach utworzenie łazienki, której częścią będzie domowe SPA, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wanna wyposażona w hydromasaż, drugą - kabina prysznicowa o podobnych funkcjach. Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku pozwala na dobór sprzętu dostosowanego do wielkości pokoju kąpielowego i zasobności naszego portfela.
Hydromasaż
Instalacja alarmowa
Ochrona posesji i domu przed wandalizmem lub włamaniem powinna być uwzględniona już przy projektowaniu i realizacji inwestycji. Stopień ochrony dostosowuje się do potencjalnego zagrożenia. Okna i drzwi o podwyższonej odporności na włamanie, to tylko część systemu ochrony, który warto rozszerzyć o instalację alarmową i monitoring służb interwencyjnych.
Instalacja alarmowa
Bramy garażowe
Spośród wszystkich modeli bram garażowych, segmentowe cieszą się w tej chwili największą popularnością. Żeby ułatwić Państwu wybór, prezentujemy bramy segmentowe górne, polecane przez liderów tego rynku.
Bramy garażowe
Okna i okucia
Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.
Okna i okucia
Kominy
W typowym polskim domu jest kilka kominów, bo potrzebują ich kotły, kominki, wentylacja grawitacyjna. Dobór ich rozmieszczenia, rodzaju i parametrów należy dobrze przemyśleć już na etapie projektu. Późniejsze przeróbki bywają nie tylko kosztowne, ale i dość kłopotliwe.
Kominy
Wykończenie ścian wewnętrznych
Bez wątpienia można uznać, że to, co ogranicza nas podczas wykańczania ścian wewnętrznych, to tylko nasza wyobraźnia. Czerpanie inspiracji oraz kreatywne podejście do tematu mogą dać zdumiewające efekty, dzięki którym - poprzez oryginalne delikatne urozmaicenie wykończenia - możemy stworzyć zachwycającą aranżację.
Wykończenie ścian wewnętrznych
Elewacje
Ładna elewacja zmienia dom-kopciuszka w prawdziwą królewnę. Dlatego każdy inwestor zastanawia się, w jakim kolorze dobrać tynk, czy dodatkowo zrobić bonie, czy może obramowanie wokół okien. Popularne jest obkładanie ścian drewnem, klinkierem, okładzinami z betonu i innych materiałów. Trzeba przy tym zauważyć, że ściany zewnętrzne mogą mieć różną konstrukcję i w związku z tym odmiennie się je wykańcza. I że w przypadku elewacji liczy się nie tylko atrakcyjny wygląd.
Elewacje
Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych
Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.
Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych
Przygotowanie c.w.u.
Ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u., jest po prostu niezbędna w każdym domu. W sezonie grzewczym z jej przygotowaniem nie ma problemu, bo zwykle robi to kocioł ogrzewający budynek. Jednak po sezonie jego dalsze używanie może być niewygodne lub po prostu drogie. Dlatego warto pomyśleć nad alternatywnymi rozwiązaniami na cieplejszą połowę roku.
Przygotowanie c.w.u.
Wentylacja z rekuperatorem
Wentylacja z rekuperacją to niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego. Ale nawet w budynkach spełniających mniej wyśrubowane normy termoizolacyjności warto rozważyć takie rozwiązanie. Wiąże się ono, co prawda, ze sporymi nakładami finansowymi, ale inwestycja z pewnością się zwróci.
Wentylacja z rekuperatorem
Podłogi i posadzki
Błędy popełniane przy układaniu podłóg i wykańczaniu posadzek wcale nie są rzadkością. Choć na ogół prace nie są skomplikowane, to nie wszyscy wykonawcy traktują je z należytą starannością. Niestety, niedoróbki często wychodzą na jaw dopiero podczas użytkowania podłóg, kiedy to okazuje się że są źle ocieplone, nierówne, skrzypią, uginają się a nawet pękają.
Podłogi i posadzki
Rynny
Systemowi rynnowemu inwestorzy zazwyczaj nie poświęcają zbyt wiele uwagi. Wydaje się on mało znaczącym dodatkiem do dachu. Tymczasem orynnowanie pełni istotną rolę - umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu. Rynny są niezbędne, bo bez nich elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu. Zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu.
Rynny
Konstrukcja dachu i pokrycia
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni go przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni też istotną funkcję architektoniczną. Powinien być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.
Konstrukcja dachu i pokrycia
Ogrodzenia
Stawiając ogrodzenie, właściciele posesji dążą do tego, żeby było ono bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu. Obecnie najchętniej budują je z nowoczesnych trwałych materiałów, nie wymagających konserwacji.
Ogrodzenia
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Cieczowe kolektory słoneczne przekazują ciepło pozyskane od słońca wodzie użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, więc w gospodarstwie domowym znajdują szersze zastosowanie.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Zadowoleni z domu i generalnego wykonawcy
Justyna i Olgierd budowali pierwszy raz, lecz ich dom jest tak udany, że nie planują kolejnego. Współpraca z generalnym wykonawcą ich nie zmęczyła, bo okazał się bardzo fachowy i rzetelny.
Zadowoleni z domu i generalnego wykonawcy
Na trzech kondygnacjach
Budynkowi z rozrzeźbioną tradycyjną bryłą Bogusia i Norbert nadali efektowną nowoczesną elewację i oświetlenie, dzięki czemu stał się ozdobą ulicy. Dopracowali w szczegółach domowe instalacje i pomieszczenia. W nich również tradycja przenika się z nowoczesnością.
Na trzech kondygnacjach
Na trzech kondygnacjach
Budynkowi z rozrzeźbioną tradycyjną bryłą Bogusia i Norbert nadali efektowną nowoczesną elewację i oświetlenie, dzięki czemu stał się ozdobą ulicy. Dopracowali w szczegółach domowe instalacje i pomieszczenia. W nich również tradycja przenika się z nowoczesnością.
Na trzech kondygnacjach
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz