Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Ogrzewanie domu

Właściwie w każdym domu da się uzyskać komfortową temperaturę. Jednak dobre ogrzewanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze i niezbyt drogie. Nie sposób przedstawić wszystkich możliwych rozwiązań. Omówimy te najpopularniejsze oraz pokażemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Większość inwestorów za najważniejszą decyzję związaną z ogrzewaniem domu uważa wybór paliwa. Ale są w błędzie. Paliwo to rzecz ważna, jednak myślenie o ogrzewaniu domu powinniśmy zacząć od ustalenia ile ciepła będzie on potrzebował. Sami zaś musimy się dobrze zastanowić na ile mamy sił, chęci i czasu na obsługę instalacji grzewczej. Dopiero wtedy będziemy mogli decydować jakie paliwa wchodzą w grę, uwzględniając oczywiście ich dostępność i cenę.

Ile ciepła?

Punktem wyjścia przy sporządzaniu jakiegokolwiek projektu instalacji grzewczej, czy to w nowym, czy remontowanym budynku, powinno by policzenie, jakie są w nim straty ciepła. I to z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu można ustalić czy planowane rozwiązania są skuteczne. Może któryś grzejnik należałoby zastąpić modelem o większej mocy, zagęścić rurki ogrzewania podłogowego przy wyjściu na taras, a może w ogóle umieścić tam grzejnik kanałowy? Znając straty ciepła będziemy też wiedzieć jakiej mocy kotła lub innego źródła ciepła potrzebujemy.

Zapotrzebowanie na ciepło ma też zasadnicze znaczenie dla strony ekonomicznej. Ogrzewanie nowego domu - postawionego zgodnie z obowiązującymi standardami, nie mówiąc już o jeszcze bardziej energooszczędnych – może pochłonąć nawet dwa razy mniej ciepła niż w tej samej wielkości budynku sprzed 10-15 lat. Z jednej strony oznacza to, że używając dokładnie tego samego paliwa, możemy zapłacić dwukrotnie mniej, z drugiej jednak jest zachętą, aby przy wyborze opału nie kierować się tylko ceną. Warto pamiętać, że w energochłonnym domu ogrzewanie zawsze będzie nas kosztować dużo, choć byśmy używali niedrogiego paliwa. Dla odmiany przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, jego cena za 1 kWh staje się coraz mniej istotna. A wtedy zaczynamy zwracać baczną uwagę na inne cechy – wygodę, czystość itd.

Jarosław Antkiewicz
fot. Galmet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny