Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Instalacja alarmowa

Ochrona posesji i domu przed wandalizmem lub włamaniem powinna być uwzględniona już przy projektowaniu i realizacji inwestycji. Stopień ochrony dostosowuje się do potencjalnego zagrożenia. Okna i drzwi o podwyższonej odporności na włamanie, to tylko część systemu ochrony, który warto rozszerzyć o instalację alarmową i monitoring służb interwencyjnych.

Zanim zdecydujemy, jakie rodzaje zabezpieczeń sprawdzą się w przypadku naszego domu, powinniśmy ocenić ryzyko włamań w okolicy oraz możliwości dostępnych systemów.

OCENA RYZYKA I KOMPLEKSOWE PLANOWANIE

Wprawdzie żaden system nie gwarantuje 100% ochrony domu, ale wydłuża czas potrzebny do sforsowania zabezpieczeń, co z kolei pozwala właściwym służbom skutecznie zainterweniować.

Przy doborze elementów antywłamaniowych, należy przeanalizować drogi umożliwiające wejście napastnikom do budynku i zamontować tam odpowiednie zabezpieczenia. Ponadto trzeba pamiętać, że o stopniu ochrony decyduje najsłabszy element ochrony - nie ma sensu zakładać w domu jednorodzinnym pancernych drzwi, jeśli w podobnym stopniu nie będą zabezpieczone okna, wyłazy dachowe, czy wejście do piwnicy bądź garażu.

Większość powszechnie stosowanych zabezpieczeń chroni przede wszystkim przed włamywaczami, działającymi bez wcześniejszego przygotowania, którzy mając trudności z otwarciem drzwi lub okna, na ogół rezygnują z napadu. Czasem wystarczy zamontować urządzenia odstraszające - głośna syrena, reflektor lub migające lampy mogą spłoszyć przestępców.

Istotne znaczenie ma lokalizacja budynku, nie tylko ze względu na gęstość zabudowy (możliwość wzbudzenia zainteresowania sąsiadów przyczyną wywołania alarmu), ale np. kryminogenny rejon, gdzie często dochodzi do takich zdarzeń.

Cezary Jankowski
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny