Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz nie tylko pozwala na szybkie, dokładne i ciche wysprzątanie domu. Teraz, dzięki zyskującemu coraz większą popularność systemowi węża chowanego w ścianie jest też niezwykle wygodny w użyciu.

W nowo budowanych domach system centralnego odkurzania stał się już standardem. Tym bardziej, że jego cena - przy wszystkich zaletach - nie jest bardzo wygórowana (od około 3000 zł razem z jednostką centralną), a dodatkowo można jeszcze "rozłożyć" ją na raty, montując w pierwszej kolejności instalację, a dopiero później dokupując sam odkurzacz, gniazda ssące i akcesoria.

ALTERNATYWA DLA ZWYKŁEGO ODKURZACZA

Odkurzacz centralny jest cichy, bo wytwarzający podciśnienie w instalacji silnik znajduje się przeważnie w garażu, kotłowni, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Ma większą moc ssącą, co skraca czas sprzątania, a zasysane powietrze po przefiltrowaniu i odseparowaniu zanieczyszczeń jest usuwane na zewnątrz budynku. Elastyczne węże, podłączone do umieszczonych w ścianie gniazd, pozwalają szybko i łatwo dotrzeć do każdego zakątka domu. Odkurzacz z powodzeniem można wykorzystać także do posprzątania balkonu, tarasu, garażu czy samochodu.

Wygodę użytkowania urządzenia podnosi także coraz popularniejszy ostatnio system Hide-A-Hose, czyli węża chowanego w ścianie. Jeśli się na niego zdecydujemy, wyeliminujemy ostatnią niedogodność, polegającą na konieczności przechowywania, przenoszenia i przepinania długiego przewodu ssącego, co nie tylko wymaga użycia pewnej siły, ale wiąże się z ryzykiem zaplątania się w niego i potknięcia.

Z odkurzaczem centralnym ten tradycyjny przegrywa niemal na wszystkich polach - jest głośny, mniej wygodny w obsłudze, ma mniejszą siłę ssącą, nie jest w stanie dokładnie przefiltrować zasysanego powietrza, które wraca do pomieszczeń, wymaga częstej wymiany worków i filtrów, podczas sprzątania obija się o ściany i cokoły, oferuje niewiele szczotek i akcesoriów. Jedyną jego zaletą jest stosunkowo niska cena, bowiem najprostsze modele zwykłych odkurzaczy można kupić już nawet za około 200 zł.

Tomasz Wojciuk
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny