Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Łazienkowy odpływ liniowy

Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie – niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.

Jedynym elementem odpływu liniowego, widocznym w pomieszczeniu, jest listwa maskująca korytko odwodnieniowe, znajdująca się na poziomie posadzki. Zróżnicowane i modne wzornictwo listew (zwanych również maskownicami, rusztami) sprawia, że świetnie prezentują się praktycznie w każdej łazience, a inwestorzy chętnie sięgają po takie rozwiązanie. Producenci nadają im minimalistyczny charakter. Często mają one postać gładkich stalowych elementów z wąską szczeliną odpływową. Niektóre przystosowane są do zamaskowania płytkami podłogowymi, dzięki czemu całkowicie wtapiają się w płaszczyznę posadzki.

Prysznic pozbawiony brodzika, a niekiedy też kabiny, jest właściwie niewidoczny. Woda trafia bezpośrednio na posadzkę, nie zalewając łazienki - dzięki odpowiedniemu spadkowi szybko trafia do korytka odpływowego, wbudowanego w podłogę. Stamtąd kierowana jest do rury odprowadzającej.

RODZAJE I WZORY

Producenci odwodnień liniowych stale oferują nowości w zakresie wzornictwa, ciekawe elementy wyposażenia oraz nowatorskie rozwiązania, zapewniające funkcjonalność takich systemów. Listwy w postaci rusztów mają na całej długości otwory, które mogą mieć bardzo różny kształt. Z kolei modele szczelinowe nie są perforowane, a woda odpływa szczeliną znajdująca się na ogół między krawędziami pokrywy i brzegiem korytka.

Powierzchnia maskownicy (niezależnie od jej typu i rodzaju materiału) musi wykazywać właściwości antypoślizgowe. Zwolennicy niestandardowych rozwiązań mogą kupić ruszt efektownie podświetlany diodami LED. Włączają się one wtedy, gdy korytko wypełni się wodą. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów.

Małgorzata Kolmus
fot. Wiper

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny