Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Cieczowe kolektory słoneczne przekazują ciepło pozyskane od słońca wodzie użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, więc w gospodarstwie domowym znajdują szersze zastosowanie.

Powszechnie wiadomo, że cieczowe kolektory słoneczne (płaskie i rurowe próżniowe) oraz panele fotowoltaiczne przechwytują i przetwarzają energię słońca. Robią to jednak w różny sposób i efekt ich działania jest inny.

KIEDY INSTALACJA CIECZOWA, A KIEDY FOTOWOLTAICZNA?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej (z panelami PV) zaleca się tym, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej, albo chcą ją zamieniać na ciepło do ogrzewania budynku. Takie instalacje można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania budynku i wody użytkowej, lecz również do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, oświetlenia itd. Wytworzony przez nie prąd daje się znacznie bardziej uniwersalnie spożytkować, niż sama woda, podgrzana przez energię słońca.

Instalację solarną z tanimi płaskimi kolektorami cieczowymi o prostej konstrukcji zazwyczaj montuje się, gdy ma ona służyć jedynie do przygotowywania c.w.u. (do mycia, kąpieli, sprzątania, ewentualnie do podgrzewania wody w basenie) w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem na paliwa stałe, elektrycznym, gazowym. Taka instalacja jest bowiem najwydajniejsza w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Latem zapewnia pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę, natomiast w pozostałych porach roku - częściowe.

W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli planuje się przygotowywać c.w.u. przez cały rok oraz wspomagać system grzewczy.

Lilianna Jampolska
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje