Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Osprzęt elektroinstalacyjny

W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.

W wielu współczesnych domach normą jest rozbudowany system oświetlenia, elektryczne sterowanie roletami bądź żaluzjami, ponadto wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, system alarmowy. Mieszkańcy korzystają z wielu urządzeń elektrycznych, multimedialnych itd. Do tego wszystkiego niezbędna jest właściwa instalacja elektryczna i teletechniczna, a także osprzęt.

W odpowiedzi na te potrzeby, producenci oferują bardzo zróżnicowany, funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny, umożliwiający sterowanie intensywnością oświetlenia, symulowanie obecności domowników czy automatyczne wyłączanie światła (po określonym czasie lub w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nikt się nie znajduje). Różnego typu naścienne przyciski/panele (do montażu podtynkowego - na powierzchni ściany widoczny jest tylko panel zewnętrzny) pozwalają na sterowanie wieloma systemami niezwiązanymi z oświetleniem (jak dystrybucja dźwięku, ogrzewanie, zacienienie okien).

W sprzedaży znajdziemy również gniazda przeznaczone do nowoczesnych urządzeń - np. do ładowania smartfona i tableta - czy systemów - jak instalacja centralnego odkurzania (można je zatem zgrać wizualnie z kontaktami wewnątrz domu). Pomyślano także o osprzęcie do montażu np. na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych (specjalne ramki zapewniają idealne przyleganie do ścianki) oraz w wersji mini (niezastąpiony tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca). Niektóre gniazda mają mocniejsze zaczepy, co zwiększa odporność na wyrwanie. Ciekawym rozwiązaniem jest też osprzęt z drewna albo o właściwościach antybakteryjnych.

Małgorzata Kolmus
fot. Schneider Electric

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny