Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Oświetlenie w ogrodzie

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie.

Krok 1. Dobór i rozmieszczenie oświetlenia

Oświetlenie nie tylko uatrakcyjni wygląd ogrodu, ale zapewni bezpieczną komunikację po zmroku oraz wygodne podłączenie do prądu elektronarzędzi. Oczywiście, sposób rozlokowania i rodzaj punków świetnych zależeć będą przede wszystkim od wielkości ogrodu i formy jego zagospodarowania. Jeśli postanowimy skorzystać z usług architekta krajobrazu, zaprojektuje on również oświetlenie i dobierze funkcjonalne i efektowne lampy. Jeżeli jednak sami zajmujemy się planowaniem oświetlenia posesji, w dodatku już zagospodarowanej, musimy skupić się najpierw na technicznych warunkach wykonania takiej instalacji. Najważniejsze będzie zdecydowanie o napięciu zasilania oświetlenia i umieszczeniu przewodów na powierzchni lub w podłożu, czy nawet w oczku wodnym.

Lampy stojące - najłatwiejsze do zamontowania, dzięki wyprowadzeniu przewodów ponad grunt - mogą być zasilane napięciem sieciowym 230 V (które umożliwia zasilanie z gniazdka sprzętu ogrodniczego).

Lampy osadzone w gruncie albo w utwardzonej nawierzchni, tzw. najazdowe, mogą być także zasilane w ten sposób, ale komplikuje to ich podłączenie i stwarza potencjalnie zagrożenie wystąpieniem przebicia. Lepiej zasilić je więc obniżonym napięciem 12 V, które jest niezbędne do zasilania oświetlenia w oczku wodnym. Oczywiście, można zdecydować się na układ mieszany o napięciu 230 i 12 V, zakładając w terenie - odpowiednio do potrzeb - transformatory obniżające napięcie w wybranych obwodach.

W rozbudowanej instalacji powinniśmy zaplanować również sposób sterowania nią, pozwalający na niezależne włączanie oświetlenia na wydzielonym obszarze. Znacznym udogodnieniem i obniżeniem kosztów eksploatacyjnych jest używanie LED-owych źródeł światła, które są przystosowane do obu napięć.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny