Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018
Ogrodzenia

Stawiając ogrodzenie, właściciele posesji dążą do tego, żeby było ono bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu. Obecnie najchętniej budują je z nowoczesnych trwałych materiałów, nie wymagających konserwacji.

Z bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych właściciele działek coraz częściej wybierają spośród tych drugich. Trudno się temu dziwić, zważywszy, że są trwałe i ładne, łatwe w montażu, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i mają przystępną cenę. Z punktu widzenia użytkowników najistotniejsze jednak jest to, że te wyroby nie wymagają konserwacji - w końcu ogrodzenie stawia się na dziesiątki lat i każdy chce uniknąć kłopotliwej pielęgnacji. Wymienione parametry charakteryzują np. prefabrykowane elementy z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC, i właśnie ta grupa materiałów na ogrodzenia podbija ostatnio serca grodzących działki.

Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie idealne? Sztuka stawiania na granicach posesji płotów, parkanów, murów, albo innego rodzaju przegród, polega gównie na tym, żeby wyglądały estetycznie i reprezentacyjnie, ochroniły przed intruzami, kurzem, spalinami i hałasem z ulicy oraz umożliwiały swobodne i bezpieczne poruszanie się przez furtkę i bramę. Oczywiście, muszą przy tym być respektowane nakazy prawa budowlanego oraz zapisy miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego.

ZANIM ZACZNIEMY GRODZIĆ DZIAŁKĘ

Koniecznie musimy sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie np. stawiania ogrodzenia o sprecyzowanym wyglądzie i wysokości (takie obostrzenia wynikają m.in. z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej), konkretnych materiałów. Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń od lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na posesji, używając do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny