Wełna czy styropian?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wełna czy styropian?

Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Każdy ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Co oczywiste przedstawiciele producentów i handlowcy gotowi są dowodzić wyższości „swojego” materiału nad oferowanym przez konkurencję. W rzeczywistości żaden nie jest idealny i najlepszy w każdej sytuacji.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD
Ściana zbudowana z materiałów o dużej gęstości, np. silikatów będzie akumulować dużo ciepła i stabilizować temperaturę w pomieszczeniach
Ściana zbudowana z materiałów o dużej gęstości, np. silikatów będzie akumulować dużo ciepła i stabilizować temperaturę w pomieszczeniach
(fot. Xella ( Silka))

Budując swój dom musimy zadecydować, co wybrać, do ocieplenia ścian, dachu lub podłogi. To ważny wybór, bo w przeciwieństwie do wielu innych elementów domu izolację cieplną zmienić bardzo trudno lub jest to wręcz niemożliwe. Warto skorzystać z cudzych doświadczeń, jednak wiele opinii ma kruche podstawy.

 

Niektórzy są zwyczajnie uprzedzeni, albo niektóre zjawiska uznają za konsekwencję zastosowania wełny lub styropianu, choć w rzeczywistości takiego związku nie ma.

 

Robię instalacje i widzę po opiniach ze ludzie bardziej zadowoleni są ze starego budownictwa a nie nowego. Zresztą w kręgu, w którym się kręcę nie używa się styropianu tylko wełny, a ściana koniecznie trójwarstwowa z 15 cm warstwą wełny w środku.

 

Już nigdy nie chciałbym mieszkać w domu ze ścianą dwuwarstwową (…), mieszkałem przez lata w domku z suporeksu i styropianu, i dziękuję bardzo. Praktycznie jaka by nie była temperatura na zewnątrz to zaraz trzeba interweniować: albo klimą albo kotłem, bez sensu zupełnie. Ściana była na 24 cm gazobetonu + 15 cm styropianu, na podłodze podobno było 15 cm styropianu. Teraz mieszkam w starej technologii i na cały sezon na klimę zużyłem tylko 340 kW prądu na ok. 200 m2 klimatyzowanej powierzchni, gdzie w poprzednim sezonie zużyłem 530 kW na domek 80 m2. Podobnie się ma sprawa ogrzewania: tam styczeń 2007 r. rachunek za gaz 460 zł, zeszły sezon gaz 1340 zł za 360 m2, więc widać efekty.

 


To klasyczny przykład porównywania rzeczy nieporównywalnych – cała odpowiedzialność zostaje zrzucona na inaczej wykonane ściany, choć zmieniło się też wiele innych czynników.

 

Nie widzę pod jakim konkretnie względem ściana dwuwarstwowa ocieplona styropianem ma być gorsza od trójwarstwowej ocieplonej wełną albo styropianem.

 

Jak dla mnie z tego co napisałeś wynika, że porównujesz dwa kompletnie inne domy. A w tym momencie pojawia się mnóstwo innych różnic, poza samą technologią, w której wzniesiono ściany (choćby wielkość, orientacja i izolacyjność okien bardzo wpływa na działanie klimatyzacji).

 


W poprzedniej wypowiedzi jest jednak pewien racjonalny element – warto zastanowić się, dlaczego w wielu starych domach mikroklimat jest odbierany jako bardziej sprzyjający.

 

Po prostu w starym budownictwie masz grubsze ściany, materiały były ciężkie i dlatego taki dom jest lepszy pod względem zmian temperatury lato/zima.

 


Rzeczywiście ciężki, grube mury sprzyjają stabilizacji temperatury w pomieszczeniach, bo bardzo wolno się nagrzewają lub stygną. Dziś zwykle ściany nie są już tak masywne. Mając nowoczesną dobrze sterowaną instalację grzewczą zimą nie odczujemy jednak znacznej różnicy. Za to latem może być gorzej, i jeśli budynek nie jest w stanie wchłonąć dużych ilości ciepła, to w czasie upałów klimatyzacja może być niezbędna.

 

Nie ma jednak znaczenia czy ściana ma izolację z wełny, czy ze styropianu.

 

Niepotrzebnie mieszasz kilka spraw. Co ma ocieplenie wełną lub styropianem do tego z czego wzniesiono ścianę konstrukcyjną? Z góry chyba zakładasz, że jak ociepleniem jest styropian to ściana będzie lekka np. z gazobetonu.

 

Dzisiaj też się buduje i z materiałów ciężkich, np. ściana nośna z bloczków wapienno-piaskowych (silikatów) i ocieplenie ze styropianu. Taka ściana ma bardzo dużą zdolność do akumulacji ciepła, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach jest stabilna.

 


Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

21 Sie 2020, 12:38

Dziś wykonawca nam powiedział, że lepiej styropian jeśli chcemy mieć tynk, bo na wełnie bardzo często są "pajączki" po jakimś czasie. Podobno bardziej pracuje, a tynk nie zawsze jest w stanie podołać. Chcieliśmy wełnę ze względu na kwestie przeciwpożarowe. Czy ktoś może ...

time image

17 Lip 2020, 22:55

W Szwecji wykonywałem ocieplenia starych ścian drewnianych z trocinowym ociepleniem , Budynek 2 piętra niskie . Kubatura około 70 m2 .Podpiwniczona w Skale .Zewnętrzna ściana z deski Felcowanej , grubości 3cm poziomo .Izolacja Wełną Golfiber 15 cm-sprężysta ,z rolki , nie w blokach ...

time image

Gość Łukasz

17 Lip 2020, 21:59

Mam wełnę na ociepleniu, uważam że jest zdrowsza. Znajoma ociepliła dom 30 cm styropianem, w środku wszystko się poci - uważam, że to plastik (jak w butelce). Oczywiście wszystko z rozsądkiem trzeba dobierać. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie wolno żałować swoich ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje