Czy warto samemu ocieplić dom? Jeden błąd i odbioru nie będzie!
Czy warto samemu ocieplić dom? Jeden błąd i odbioru nie będzie!
Myślisz, że samodzielne ocieplenie domu to świetny sposób na oszczędność? Też tak myśleli inni - do czasu, aż odpadł im styropian, nie dostali odbioru budynku albo… musieli wszystko robić od nowa. Sprawdź, kiedy warto ocieplać dom na własną rękę, czego absolutnie nie wolno zrobić i jak uniknąć błędów, które kosztują tysiące złotych.
Z powodu mocno nadwyrężonego budżetu w trakcie budowy i wysokich kosztów robocizny, inwestorom przychodzą do głowy pomysły na ograniczenie kosztów. Taką też decyzją jest samodzielne ocieplenie domu. Wydaje się proste w porównaniu z pracami murarskimi, czy instalacyjnymi. Czy tak jest naprawdę? Źle przyklejony styropian może odpaść, a naprawa jest kosztowna i czasochłonna. Czy można samemu wykonać izolację termiczną elewacji? Jedynie Ci inwestorzy, który mają smykałkę do prac remontowych i pewne doświadczenie, mogą samemu zmierzyć się z takim wyzwaniem. W artykule przestrzegamy przed najczęściej popełnianymi błędami.
Samodzielne ocieplenie elewacji? Tak, ale uważaj na formalności
Dobra wiadomość jest taka, że możesz samodzielnie wykonać ocieplenie domu, jednak pojawia się to "ale" w przypadku domu budowanego z pozwoleniem na budowę oraz dziennikiem budowy lub/i kredytem hipotecznym. Dotyczy ono spraw, które opisujemy poniżej. Musisz poinformować kierownika budowy o zamiarze samodzielnego wykonania prac i musi wyrazić na to zgodę, ponieważ to on wpisze ten etap do dziennika budowy. Mówiąc wprost - kierownik budowy może wyrazić na to zgodę, ale tylko wtedy, kiedy będzie pewien jakości wykonania tych prac. Jeśli ocieplenie będzie wykonane niewłaściwie, może zakwestionować ten etap i nie dokonać wpisu do dziennika budowy. W konsekwencji nie uzyskasz odbioru budynku i zgody na jego użytkowanie, ponieważ według urzędu budynek nie będzie spełniał wymaganych założeń energetycznych.
Prawidłowe ocieplenie ścian od zewnątrz, jeśli przeprowadzić się je poprawnie i z użyciem dobrych materiałów, pozwala wyeliminować mostki termiczne i mieć ciepły dom, fot. Austrotherm
Podobnie jest z transzą kredytu hipotecznego. Inspektor może zakwestionować ten etap, jeśli zauważy podczas kontroli przed wypłatą transzy nieprawidłowości w wykonaniu izolacji. Jeśli więc jesteś pewien swoich umiejętności, możesz podjąć to ryzyko. W trosce o swoje interesy wykonaj obszerną dokumentację fotograficzną przed wykonaniem prac, w ich trakcie i po ich zakończeniu.
Źle przyklejony styropian? Skutki mogą być poważne i kosztowne
Doświadczony wykonawca wykonuje ocieplenie budynku już niemalże z zamkniętymi oczami, ponieważ wie, na co zwracać uwagę. To może się nie udać w przypadku laika. Konsekwencje źle położonego styropianu są poważne z wielu względów. Słaba izolacyjność na skutek zaistnienia mostków termicznych, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie - to pierwsza z listy. Kolejne to skraplanie się pary wodnej i zawilgocenie ścian, szybka degradacja izolacji oraz możliwość odspojenia się i pękania tynku. Każda z nich generuje dodatkowe koszty, które naprawdę nie są małe. Ponadto w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, wady te znacząco obniżają jej wartość.
Dzięki listwie startowej łatwiej będzie wypoziomować dolną krawędź ocieplenia, fot. Adobe Stock
Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie ocieplić dom lub już mieszkasz w gotowym domu i chciałbyś go ocieplić, zachęcamy do przeczytania poniższego instruktażu budowlanego, dotyczącego ocieplenia budynku, abyś mógł upewnić się, czy masz wystarczającą wiedzę do wykonania termoizolacji i poznać najczęściej popełniane błędy.
Ocieplasz stary dom? Sprawdź, czy tynk nie odpada!
Docieplenie starego domu pełne jest niekoniecznie pozytywnych niespodzianek i bynajmniej wyjątkiem nie jest stan elewacji. Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku, jednak przy dokładniejszych oględzinach wychodzą "kwiatki". Na co zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, czy tynk dobrze trzyma się ściany i nie jest odspojony, nie kruszy się i nie jest popękany. W takich sytuacjach należy go usunąć. Odspojenie zlokalizujesz po odgłosie. Opukaj ściany - głuchy odgłos oznacza odspojenie tynku. Jeśli z kolei tynk jest wilgotny, widać na nim wykwity lub w domu czuć zapach stęchlizny, musisz najpierw wyeliminować powód i osuszyć dom. W przeciwnym wypadku zamkniesz wilgoć wewnątrz ścian i w domu, a to już krok do pojawienia się grzyba na ścianach.
Wybór odpowiedniego materiału - styropian grafitowy czy biały do ocieplania domu?
Najpopularniejszy i najtańszy jest biały, ale czy popularność świadczy o wyższości tego materiału? Zróbmy porównanie.
Styropian biały - przewodzenie ciepła na poziomie 0,038-0,042 W/mK. Łatwy w obróbce, nie deformuje się na słońcu.
Styropian grafitowy (szary styropian) - przewodzenie ciepła na poziomie 0,031-0,033 W/mK. Nagrzany na ostrym słońcu podczas montażu może ulec deformacji.
Tak naprawdę najważniejsza jest izolacyjność, która lepsza jest o około 20-30% w przypadku styropianu grafitowego. Okazuje się, że porównując oba materiały, bardzo zbliżone parametry osiągnie warstwa płyt styropianowych białych o grubości 20 cm i styropianu grafitowego o grubości 15 cm. Wadą jest wyższa cena styropianu grafitowego, jednak rekompensuje ją konieczność zakupu mniejszej ilości materiału.
Ile cm styropianu na ścianę? Sprawdź, żeby nie stracić na ogrzewaniu/h2>
Jaka grubość styropianu na ocieplenie? Wiele zależy od materiału, z którego zbudowany jest dom, jednak uśredniając, można przyjąć poniższe uniwersalne zasady. Dom standardowy - 20 cm styropianu białego lub 15 cm styropianu grafitowego. Dom energooszczędny - 25 cm styropianu białego lub 18 cm styropianu grafitowego. Dom pasywny - minimum 30 cm styropianu białego lub 20 cm styropianu grafitowego. Niekiedy grubość warstwy izolacyjnej osiąga nawet 40 cm.
Kiedy nie ocieplać domu? Ta pogoda zniszczy elewację
Przed rozpoczęciem klejenia styropianu koniecznie sprawdź prognozę pogody, ponieważ temperatura otoczenia ma kolosalny wpływ na trwałość montowanej termoizolacji. Złe warunki pogodowe mogą spowodować słabą przyczepność kleju albo późniejsze odpadanie tynku. Za optymalną temperaturę w przypadku ocieplenia domu uznaje się zakres od +5 do +25 stopni Celsjusza.
Wzrost kosztów ogrzewania sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na solidne ocielenie nowego domu lub docieplenie starego. Zyskamy wiele korzyści. Zimą powstrzymana zostanie ucieczka ciepła z ogrzewanego domu, a latem wnętrza się mniej nagrzewają od słońca, fot. Adobe Stock
Bez tego nie zaczynaj ocieplania! Tak przygotuj ściany
Odpowiednie przygotowanie podłoża pod styropian jest kluczowe. Najpierw należy umyć elewację z brudu oraz oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, możesz zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej. Kolejnym krokiem jest zaszpachlowanie ubytków i nierówności, a w przypadku naprawdę dużych nierówności może być konieczne położenie warstwy wyrównującej (na przykład zaprawy murarskiej). Ostatnim etapem jest zagruntowanie ścian gruntem głęboko penetrującym. Grunt powinien schnąć minimum 24 godziny.
Pianka czy klej? Sprawdź, czym najlepiej przyklejać styropian
Najczęściej stosowana jest zaprawa klejowa w formie suchej mieszanki, która jest rozrabiana z wodą. To najtańsze i powszechnie stosowane rozwiązanie do montażu białego styropianu. Innym rozwiązaniem jest montażowy klej poliuretanowy w pianie, stosowany również w przypadku montażu szarego styropianu. Jest on wygodny i szybszy w montażu, jednak kosztuje więcej. Piana jest pakowana w puszki i nanosi się ją specjalnym pistoletem. Przy jej stosowaniu prace przebiegają bardzo szybko.
Klej tworzy co prawda mocniejsze połączenie. W przypadku białego styropianu można wykorzystać tańsze rozwiązanie. Do styropianu szarego (grafitowego) stosuje się specjalistyczne kleje, zapewniające mocne wiązanie i lepsze właściwości izolacyjne.
Na płyty styropianowe nakłada się klej po obwodzie i kilka placków w środkowej części, fot. Termo Organika
Technika klejenia płyt styropianowych polega na zastosowaniu metody pasmowo-punktowej, czyli pokryciu klejem ramki na krawędziach powierzchni styropianu oraz dodatkowo zrobieniu kilku placków kleju pośrodku płyty. Następnie styropian przyklejony zostaje do ściany. Koniecznie sprawdź poprawność przylegania płyty do podłoża na całej jej powierzchni.
Standardowo mocowanie kołków wymagane jest przy wyższych budynkach, jednak wielu fachowców stosuje je jako dodatkowe zabezpieczenie również w budynkach jednorodzinnych. To dobre praktyki, sprawdzające się szczególnie w przypadku nasilonych zjawisk pogodowych takich jak porywiste wichury, które mogłyby zerwać ocieplenie. Po 2 dniach, kiedy klej dobrze zwiąże, należy wykonać kołkowanie poprzez wywiercenie otworów przez styropian w ścianie i zamontowanie w nich kołków. Standardowa gęstość montażu kołków to 4-6 szt/m2.
Kołki powinny być umieszczone w narożach między płytami styropianu i w ich środkowej części, fot. Adobe Stock
Mostki termiczne w fundamentach? Tak ich unikniesz przy ocieplaniu
Fundamenty ociepla się zwykle przed zaizolowaniem ścian, a obie warstwy powinny zapewniać ciągłą i nieprzerwaną izolację, czyli stykać się ze sobą. Do zaizolowania termicznego fundamentu absolutnie nie należy stosować zwykłego styropianu (ponieważ nasiąknie i straci właściwości), a Styrodur albo EPS fundamentowy (tańszy wariant), które są odporne na wilgoć. Izolacja powinna sięgać aż do poziomu ław. Materiał izolacyjny montuje się na kleju cementowym lub poliuretanowym.
Nakładanie kleju na styropian pod siatkę - jak zrobić to dobrze?
Kolejnym krokiem jest montaż siatki na kleju zarówno na izolacji fundamentu, jak i ścian. To warstwa zbrojona, mająca na celu zabezpieczenie styropianu przed uszkodzeniami mechanicznymi i stanowiąca stabilne podłoże pod tynk. Proces nie jest skomplikowany. Najpierw długą pacą zębatą z grzebieniem należy na ścianę nałożyć klej, który powinien być elastyczny i charakteryzować się dobrą przyczepnością do siatki. Grubość warstwy kleju to 3-4 mm. Następnie w warstwę kleju należy wtopić siatkę z włókna szklanego, prowadząc ją od góry do dołu. Pamiętaj, aby siatkę układać na zakładkę około 10 cm.
To już finisz - tynk
Powinniśmy odczekać minimum tydzień, aby móc nałożyć tynk. Na pocieszenie powiemy, że to już końcowy etap i po nim będziesz mógł cieszyć się piękną nową elewacją. Jeśli wybieramy tynk cienkowarstwowy, zagruntujmy najpierw ściany i nakładajmy tynk "na raz" na pojedynczych ścianach, unikając łączeń, ponieważ mogą być one widoczne po wyschnięciu. Tak naprawdę jednak mamy dużą dowolność i nie musimy wybierać tynku. Ważne, żeby efekt był estetyczny. Można wykończyć elewację drewnem, płytkami elewacyjnymi, blachą, cegłą klinkierową, płytami HPL, kamieniem albo betonem architektonicznym. To od nas zależy, jak będzie wyglądał nasz dom.
Kleisz styropian? Te triki uchronią Cię przed najczęstszymi błędami
Ocieplając dom, warto znać kilka patentów, czyli prac i działań, o których warto wiedzieć, aby uniknąć problemów. Podpowiadamy.
Od prac wstrzymaj się, kiedy zapowiadane są przymrozki, pada deszcz, jest bardzo wietrznie lub świeci ostre palące słońce.
Przed położeniem styropianu na fundamencie powinno się zaizolować fundament przeciwwilgociowo, czyli pomalować go lepikiem albo pokryć folią hydroizolacyjną, papą termozgrzewalną lub innym środkiem do tego przeznaczonym.
Przed montażem ocieplenia wskazane jest wykonanie testu, czyli przyklejenie 10-centymetrowych fragmentów styropianu na każdej ścianie i oderwanie ich po 2 dniach. Jeśli oderwie się sam styropian, wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast styropian odejdzie razem z zaprawą klejową, oznacza to niewłaściwe przygotowanie ścian.
Przed położeniem pierwszej warstwy styropianu, należy zamocować listwę startową, która nada poziom pierwszej warstwie styropianu i ochroni jego dolną krawędź.
Płyty styropianowe kładzie się "na mijankę" i nie wolno dopuszczać do zbyt dużych szczelin. Wielkość przerwy między płytami nie powinna przekraczać 2 mm.
Siatka powinna być zatopiona w kleju, a nie położona na nim.
W narożnikach okien i drzwi stosuje się dodatkowo zbrojenie krzyżowe (cięte skosy). Zapobiegnie to pękaniu tynku i powstawaniu rys. Cięte skosy są dodatkowymi paskami siatki zbrojącej, które są przycinane ukośnie i przyklejane po przekątnej do każdego narożnika otworu.
Klejenie styropianu: podsumowanie
Samodzielny montaż ocieplenia to spore oszczędności, ponieważ koszt robocizny ocieplenia to kwoty rzędu od 60 do 150 zł/m2. Proces ocieplania ścian nie wydaje się zbyt skomplikowany, jednak należy ściśle przestrzegać najważniejszych zasad, o których piszemy w artykule. Prawidłowo przyklejony styropian to gwarancja dobrej izolacji termicznej domu i braku problemów w czasie, kiedy będziemy w nim mieszkać. Warto też stosować dobrej jakości materiały.
Doświadczona dekorator wnętrz z wykształceniem ekonomiczno-administracyjnym. Od 2010 roku aktywnie wspiera społeczność budowlaną, dzieląc się wiedzą na Forum Budujemy Dom. Pasjonatka designu wnętrz, szczególnie brytyjskiego. Jej zamiłowanie do architektury i wnętrzarskich trendów znajduje odzwierciedlenie w licznych podróżach i profesjonalnej fotografii.