Ściana jednowarstwowa vs dwuwarstwowa: która lepsza? Poradnik budowlany
Ściana jednowarstwowa vs dwuwarstwowa: która lepsza? Poradnik budowlany
Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. Lepsza ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa? Jaki rodzaj ścian wybrać? Z jakich materiałów budować? Wyjaśniamy.
Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji. Większość inwestorów stawia na metody tradycyjne - czyli ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Czym się one charakteryzują? Jaki rodzaj przegród jest najlepszy? Z jakich materiałów warto budować dom? Wyjaśniamy wady i zalety poszczególnych konstrukcji ścian.
Jaki materiał i technologia wznoszenia ścian?
Już na etapie projektu domu, czy to gotowego czy na indywidualne zamówienie, jest zaznaczone z jakiego materiału mają być wykonane ściany. Pod tym kątem projektuje się także liczbę i rozmieszczenie żelbetowych słupów, na których opiera się konstrukcja domu. Dobrze więc wskazać już na etapie projektu z jakiego materiału będziemy chcieli zrobić mury (do wyboru mamy beton komórkowy, ceramikę, silikaty, keramzytobeton, hybrydowe bloczki). Kolejna kwestia to wybór technologii wykonania ścian. Spoiwem może być tradycyjna cementowa zaprawa, ale coraz częściej poszczególne elementy łączy się na piankę lub na klej. Dzięki temu spoiny są cieńsze i maleje ich wpływ jako mostków cieplnych. Inna zaleta murowania na pianę lub na klej jest taka, że prace idą o wiele szybciej, a na budowie panuje większy porządek. Takie stawianie ścian wymaga jednak od ekipy wykonawczej dużej precyzji, zwłaszcza podczas kładzenia pierwszej warstwy cegieł. Ściana murowana może być jednowarstwowa, dwuwarstwowa lub trójwarstwowa. W tej chwili w domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się ściany dwuwarstwowe.
Ściany jednowarstwowe: kiedy się sprawdzą?
Sposób budowy ścian jednowarstwowych polega na wzniesieniu muru bez izolacji. Aby taka ściana miała wymagany przez prawo współczynnik przenikania ciepła U - obecnie nie może on przekraczać 0,2 W/(m²·K) - musi być dość gruba. Zazwyczaj ściana jednowarstwowa ma ok. 40 cm szerokości. Oczywiście to nie wystarczy, ważne jest też użycie materiału charakteryzującego się wysoką izolacyjnością cieplną. Warunki te spełniają beton komórkowy i ceramika poryzowana, które są wybierane do wznoszenia ścian jednowarstwowych. W przypadku tego drugiego budulca zastosowanie mają jednak nie standardowe wyroby, a produkty wypełnione ociepleniem.
Jak muruje się ściany jednowarstwowe?
Bloczki z betonu i pustaki z ceramiki muruje się przy użyciu zaprawy klejowej bądź specjalnej pianki montażowej. Ścianę jednowarstwową wykańcza się zazwyczaj tynkiem cementowo-wapiennym. Jeżeli jest wystarczająco gładka, można też zastosować tynk cienkowarstwowy. Zaletą większości jego odmian jest to, że nie wymagają malowania.
Największą zaletą ścian jednowarstwowych jest szybkość wznoszenia, fot. Xella Polska
Jakie są zalety ścian jednowarstwowych?
Najważniejszym atutem ścian jednowarstwowych jest szybkość murowania (wznoszenia ścian), co wynika z tego, że nie trzeba mocować dodatkowej warstwy ociepleniowej. Prace przyspiesza też to, że elementy murowe są duże, a przy tym stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce. Murowanie ścian jednowarstwowych ułatwiają również uchwyty montażowe oraz połączenia typu wpust-pióro. Do budowy przegród jednowarstwowych trzeba zatrudnić ekipę z odpowiednim doświadczeniem, bo prace wymagają dużej fachowości i staranności. Ważne jest to, by wszystkie połączenia elementów murowych były szczelne, bo w przeciwnym wypadku w ścianie jednowarstwowej pojawią się liniowe mostki termiczne.
Ryzyko ich powstania dotyczy też miejsc, w których beton lub ceramika, ze względów konstrukcyjnych, muszą być zastąpione betonem, który jest znacznie bardziej wytrzymały. Chodzi o nadproża okien i drzwi oraz wieniec stropowy. Na szczęście producenci materiałów ściennych oferują rozwiązania systemowe, np. prefabrykowane ceramiczne lub betonowe belki nadprożowe czy docieplone kształtki, które należy wykorzystywać podczas budowy domu w konstrukcji ścian jednowarstwowych.
Ściany dwuwarstwowe: budowa ścian
Ściany dwuwarstwowe cieszą się w naszym kraju największą popularnością. Jak wskazuje nazwa, w tym wariancie ściany mają dwie warstwy. Pierwsza to mur, który jest znacznie cieńszy niż w technologii jednowarstwowej - jego grubość wynosi od 18 do 25 cm. Drugą stanowi materiał termoizolacyjny grubości 15-25 cm.
W zależności od sposobu jego mocowania do muru, wyróżniamy dwie metody wznoszenia ścian dwuwarstwowych:
lekka mokra (zwana też BSO lub ETICS) - polega na przytwierdzeniu ocieplenia (styropianu lub wełny mineralnej) na klej bezpośrednio do przegrody i wykończenia elewacji tynkiem cienkowarstwowym;
lekka sucha - w tej metodzie zastosowanie ma tylko wełna. Układa się ja na ruszcie drewnianym, ewentualnie metalowym, a całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z desek, sidingu itp.
Najczęściej spotykane w naszym kraju są ściany wykonane w technologii dwuwarstwowej. Ich popularność bierze się stąd, że zapewniają dobre parametry wytrzymałościowe i cieplne przy umiarkowanej grubości - warstwa nośna ma ok. 25 cm, a ocieplenie 15-25 cm, fot. WIENERBERGER
Jakie zalety mają ściany dwuwarstwowe?
Technologia ścian dwuwarstwowych ma wiele zalet. Jest najbardziej rozpowszechniona, dlatego znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej nie powinno stanowić problemu. Budowa ścian dwuwarstwowych jest dość prosta, a ryzyko powstania mostków termicznych minimalne, ponieważ materiał izolacyjny otula szczelną warstwą cały budynek, w tym wspomniane nadproża i wieńce. Ponadto wybór materiałów budowlanych do wznoszenia ścian dwuwarstwowych jest szerszy, budować można również z silikatów czy elementów keramzytobetonowych. O popularności ścian dwuwarstwowych przesądza również to, że budowę można przeprowadzić w dwóch etapach - wznieść ściany w jednym sezonie i zamocować ocieplenie w kolejnym. Pozwala to rozłożyć koszty budowy domu w czasie. Mankamentem technologii dwuwarstwowej jest trudność zamocowania cięższych przedmiotów, np. markizy czy rolety, bo muszą być one zakotwione w warstwie nośnej. Ponadto tynk cienkowarstwowy, którym najczęściej wykończona jest taka ściana, jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Konstrukcja ścian trójwarstwowych
Choć ściany trójwarstwowe nie cieszą się u nas zbyt dużą popularnością, warto wspomnieć i o tym rodzaju ścian. W tym wariancie dwie pierwsze warstwy są takie same, jak w przegrodach dwuwarstwowych. Dodatkowym elementem jest ścianka elewacyjna o grubości 8-12 cm, którą mocuje się do muru za pomocą kotew. Jej zadaniem jest ochrona termoizolacji przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto pełni funkcję ozdobną, dlatego dobrze jest ją wykonać z efektownej cegły klinkierowej albo łupanych bloczków silikatowych. W ścianach trójwarstwowych również nie ma problemów z mostkami termicznymi. Ponadto mają one znakomite parametry akustyczne, a dodatkowa ścianka elewacyjna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i podnosi estetykę budynku.
Technologia budowy ścian trójwarstwowych nie jest jednak wybierana zbyt często, ponieważ jest pracochłonna i najdroższa z omawianych. Wynika to nie tylko z tego, że trzeba postawić dodatkową ściankę, ale również z konieczności wykonania szerszych fundamentów, na których ona się oprze. Odbija się to na koszcie budowy domu.
Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa? Podsumowanie
Jak widać, nie ma rozwiązania idealnego - obie technologie mają zalety i wady. Ściany jednowarstwowe wznosi się szybciej i nie ma problemu z mocowaniem cięższych przedmiotów na elewacji. Dużym wyzwaniem jest natomiast prowadzenie prac w taki sposób, aby uniknąć powstania mostków cieplnych. Nie stanowią one problemu w metodzie dwuwarstwowej i to największa zaleta ścian dwuwarstwowych. Co ważne, ich budowę można rozłożyć w czasie, co może być korzystne dla finansów inwestora. Wadą tego typu ścian jest utrudnione mocowanie na elewacji cięższych przedmiotów - wymaga to zastosowania specjalnych łączników. Ponadto technologia ścian dwuwarstwowych jest szczególnie atrakcyjna dla inwestorów, ponieważ umożliwia osiągnięcie standardu domu pasywnego, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię.
FAQ Pytania i odpowiedzi
Czym różnią się ściany jednowarstwowe od dwuwarstwowych?
Ściany jednowarstwowe składają się tylko z jednej warstwy muru, co sprawia, że są grubsze, aby spełnić normy izolacyjności cieplnej. Ściany dwuwarstwowe mają mur oraz dodatkową warstwę izolacyjną, co pozwala na cieńszą ścianę nośną i lepsze parametry cieplne.
Kiedy warto budować ściany jednowarstwowe?
Ściany jednowarstwowe są idealne dla inwestorów ceniących szybki czas budowy i prostszy montaż, gdyż nie wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej. Są też odpowiednie, gdy planujemy mocowanie cięższych przedmiotów na elewacji.
Jakie materiały są używane do budowy ścian jednowarstwowych?
Najczęściej używa się betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej, które zapewniają odpowiednią izolacyjność cieplną. Ważne jest także staranne wykonanie, aby uniknąć mostków cieplnych.
Dlaczego ściany dwuwarstwowe są popularne?
Ściany dwuwarstwowe są popularne ze względu na bardzo dobrą izolacyjność cieplną, co pozwala na minimalizację mostków termicznych. Umożliwiają również osiągnięcie standardów domu pasywnego.
Jakie są sposoby montażu izolacji w ścianach dwuwarstwowych?
Ściany dwuwarstwowe można wybudować metodą lekką mokrą (ETICS), gdzie izolację mocuje się klejem, oraz metodą lekką suchą, przy użyciu rusztu, na który nakłada się wełnę mineralną.
Jakie są wady ścian dwuwarstwowych?
Główna wada to trudności w montażu ciężkich przedmiotów na elewacji, ponieważ wymagają specjalnych łączników. Tynk cienkowarstwowy stosowany do wykończenia jest także podatny na uszkodzenia.
Czy ściany trójwarstwowe są dobrym wyborem?
Ściany trójwarstwowe zapewniają wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną oraz większą ochronę mechaniczną, ale ich budowa jest bardziej pracochłonna i kosztowna.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.