Silikaty mają wiele zalet, lecz absolutnie nie mogą zamoknąć!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Silikaty mają wiele zalet, lecz absolutnie nie mogą zamoknąć!

Silikaty są dobre na długą budowę, a nie "błyskawiczną"! Oprócz bezdeszczowej pogody, przy takich ścianach potrzebny jest reżim technologiczny, czyli zimowa przerwa techniczna, przewianie, naturalne suszenie... - mówi Radek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany stawiał w 2018 r.

Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, z garażem); powierzchnia 240 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe.
  • Część nośna wzniesiona z bloczków silikatowych o grubości 24 cm.
  • Ocieplenie z 15 cm styropianu.
  • Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk gipsowy.

Decyzja: Bloczki silikatowe to mój ulubiony materiał na ściany. Dobrze akumulują ciepło, bo cechuje je duża gęstość i spory ciężar. To przekłada się na wysoką wytrzymałość, izolacyjność akustyczną, odporność ogniową. Wytwarza się je z naturalnych surowców (piasku, wapna, wody), względy ekologiczne dużo znaczą.

Nie wahałem się ani chwili przed zastosowaniem ich do zbudowania własnego trzykondygnacyjnego domu - sam zaprojektowałem jego konstrukcję (z wykształcenia jestem inżynierem konstruktorem). Do utworzenia nadproży użyłem systemowych kształtek, albo żelbetu. Ekipa łączyła bloczki zaprawą klejową.

W ścianach są żelbetowe filary wzmacniające (w połowie ich długości i narożnikach), które dobrze ocieplono
W ścianach są żelbetowe filary wzmacniające (w połowie ich długości i narożnikach), które dobrze ocieplono.

Ściany z silikatów - rady i przestrogi:

  • Silikaty mają wiele zalet, lecz absolutnie nie mogą zamoknąć! Tymczasem ja nie wstrzeliłem się w dobrą pogodę. W okresie wznoszenia ścian ciągle padał deszcz, więc bloczki chłonęły wodę. Starając się je chronić, ekipa kontynuowała prace. Nie wstrzymałem ich, bo po sprzedaniu mieszkania (żeby sfinansować budowę), wynajęliśmy z żoną inne na określony czas i trudno byłoby się przeprowadzać do kolejnego z rzeczami dla 4 osób. Inaczej ujmując - terminy goniły, deszcz padał, a ja robiłem wszystko, żeby osuszyć ściany. Po wstawieniu ciepłych okien i drzwi, otwierałem je. Wynająłem specjalne osuszacze. Po założeniu gazowej instalacji grzewczej, włączyłem kocioł na 2 zimowe miesiące. Opłaty za gaz i wynajem osuszaczy wyniosły miesięcznie aż 2600 zł.

    Wilgoć w bloczkach utrudniła wykańczanie ścian, trochę z tym odczekałem, lecz potem musiałem rozpocząć prace, żeby harmonogram się nie rozsypał. Skończyło się mokrymi wykwitami i miejscowym krystalizowaniem się tynku gipsowego. Poszperałem w Internecie, co robić w takim przypadku - wykonawcy musieli zdrapać wierzchnią warstwę tynku, a po wyparowaniu wilgoci, położyli gładź gipsową. Obecnie, po dwóch latach, sporadycznie pojawia się "rosa", która szybko odparowuje podczas wietrzenia. Na szczęście, nigdzie nie ma plam. Po ociepleniu murów od zewnętrznej strony zleciłem ułożenie tynku silikonowego, bo jest najlepszy do polskich warunków klimatycznych, nie chłonie wody, ale oddycha.

  • Po tym wszystkim wyciągnąłem wniosek - silikaty są dobre na długą budowę, a nie "błyskawiczną"! Oprócz bezdeszczowej pogody, przy takich ścianach potrzebny jest reżim technologiczny, czyli zimowa przerwa techniczna, przewianie, naturalne suszenie, dopiero potem wykańczanie. Nieumyślnie źle dopasowałem rodzaj budulca do tempa prac. Przy pustakach ceramicznych nie miałbym kłopotu z pogodą i wilgocią w ścianach! Powtarzam jeszcze raz - uwielbiam silikaty za ich właściwości użytkowe, jednak dziś i tylko ze względu na proces budowania, wybrałbym dobrą ceramikę. Ostrzegam też, że przy cięciu silikatów powstaje dużo pyłu - podczas prac całe otoczenie było białe. Zaleta - w ścianach łatwo się drąży bruzdy na instalacje i otwory do mocowania szafek.

Koszty postawienia ścian z silikatów:

  • postawienie ścian - 1 dniówka (z materiałem i robocizną) 2000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Warstwę konstrukcyjną ścian zewnętrznych wykonano z bloczków silikatowych.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Inwestor

15 Kwi 2021, 08:14

Radek tzw. inżynier konstruktor co za głupy wypisujesz. Nadzorowałem budowę swojego domu z bloczków silikatowych (parterówka 160 m2). Trafiłem na najbardziej mokry maj w historii pomiarów padało (lało) cały miesiąc. W ciągu jednego miesiąca spadło tyle deszczu co powinno w 2 ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje