Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jak wymienić uszczelki okienne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wymienić uszczelki okienne?

O tym, jak szczelne są nasze okna w dużej mierze decydują uszczelki. Dobrze dopasowane zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, chronią przed wnikaniem wody oraz zanieczyszczeń z zewnątrz. Właśnie teraz, przed nadejściem zimy, warto sprawdzić, w jaki stanie znajdują się te elementy. Jak samodzielnie wymienić uszczelki, gdy są wypaczone lub uszkodzone?

aktualizacja: 2020-11-24 13:57:34

Przy odpowiedniej konserwacji nowoczesne uszczelki okienne mogą nam służyć kilkadziesiąt lat. Jednak, zwłaszcza w starszych, długo użytkowanych już oknach, gdzie dodatkowo zaniedbywaliśmy regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, konieczna może okazać się ich wymiana na nowe.

Po czym poznać, że już najwyższy czas to zrobić? Po pierwsze, jest to moment, gdy zobaczymy, że uszczelki straciły swoją sprężystość, stwardniały i zaczęły się rozpadać. Inny symptom to nieszczelność - jeśli nawet przy zamkniętym oknie odczuwamy przewiewy chłodnego powierza, może to oznaczać, że stara izolacja nie spełnia już swojej roli. W przypadku popularnych okien z PVC, które użytkowane są w większości polskich domów, prace możemy przeprowadzić samodzielnie.

Nowa izolacja, lepsze uszczelnienie

Jeśli zdiagnozowaliśmy już problem, czas na działanie. Wymiana uszczelki nie jest zbyt skomplikowana. Ponieważ każde okno jest specyficzne, powinniśmy jednak przede wszystkim dobrze dopasować element uszczelniający do modelu stolarki. Sprawdźmy więc oraz spiszmy niezbędne informacje (takie jak typ i wymiary okna) z tabliczki znamionowej wyrobu. Ustalmy też, jaki rodzaj uszczelki mamy - wyjmijmy więc jej fragment z górnej części ramy okiennej i zmierzmy. Możemy również wykonać zdjęcie telefonem. Te dane będą pomocne przy doborze nowego izolatora.

Zakup uszczelnienia "na wymiar" może być kłopotliwy, a także wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego lepiej wybrać element w postaci ciągłej taśmy. Dzięki temu, przykładając w domu zakupioną uszczelkę do tej przeznaczonej do wymiany, dopasujemy jej rozmiary do wymiarów stolarki i odpowiednio dotniemy.

Najpierw usuwany stary, użytkowany element, poprzez wyciągnięcie go na całej długości. Następnie miękką ściereczką nasączoną wodą z delikatnym detergentem czyścimy przestrzeń, w której zamocowana była uszczelka. W dalszej kolejności przechodzimy do montażu nowego uszczelnienia. Rozpoczynamy od środka górnej ramy okiennej, co ograniczy ryzyko powstawania przecieków i dokładnie wpasowujemy materiał po obwodzie. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na naroża.

Na koniec odcinamy nadmiar izolatora nożyczkami i sprawdzamy, czy uszczelka dobrze przylega na całej powierzchni. Możemy spotkać się też z sytuacją, gdy uszczelki są zgrzewane w narożnikach. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z punktu sprzedaży, w którym zakupiliśmy wcześniej okno.

Uszczelka? Najlepiej trwała i elastyczna

Wiemy już jak zdemontować stare i zamontować nowe uszczelki. A jakie rozwiązania wybrać, aby przez lata cieszyć się komfortem użytkowania okien? Rozwój technologiczny w branży budowlanej nie ominął oczywiście tej kategorii produktów. Współcześnie wytwarzane są one z gumy silikonowej, EPDM (odmiany wulkanizowanego kauczuku syntetycznego) oraz TPE (termoplastycznych elastomerów). Pod względem parametrów użytkowych i estetyki wyróżniają się uszczelnienia z TPE, które są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne i dostępne w praktycznie dowolnym kolorze, co pozwala dopasować je do kolorystyki profili okiennych.

Uszczelki termoplastyczne elastomery TPE (fot. AIB)
Uszczelki termoplastyczne elastomery TPE (fot. AIB)

- Duża zaletą tego typu uszczelek jest wysoka elastyczność, nawet w niskich temperaturach i odporność na działanie popularnych chemicznych środków czyszczących. Przy ich użyciu na profilach nie pozostają ciemne smugi, posiadają również neutralny zapach i są łatwe w recyklingu. To sprawia, że chętnie wykorzystywane są przez czołowych producentów okien - mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

Gdzie znaleźć odpowiednie uszczelki?

Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z salonem sprzedaży, gdzie zakupione zostało nasze okno lub też sprawdzić ofertę specjalistycznych, stacjonarnych i internetowych sklepów z akcesoriami okiennymi oraz montażowymi. Gdy dopasujemy i zamontujemy już nowe uszczelnienie, pamiętajmy także o jego regularnej konserwacji. Najlepiej wykonywać ją przy okazji jesiennego i wiosennego przeglądu okien.

Gumę czyścimy miękką szmatką z zastosowaniem łagodnego detergentu, a do trudniej dostępnych miejsc możemy wykorzystać np. patyczki kosmetyczne. Następnie, do zabezpieczenia tych elementów posłuży nam specjalny preparat pielęgnacyjny lub gliceryna (w zależności od zaleceń producenta). Zadbane, utrzymane w dobrym stanie uszczelki to skuteczna izolacja, ciepło i ograniczenie hałasu docierającego do pomieszczeń z zewnątrz, co przekłada się na komfort użytkowania domu.

Firma powiązana:
AIB

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje