Już w dniach 13-17 stycznia 2025 roku odbędą się największe na świecie targi architektury, materiałów i systemów budowlanych BAU 2025. Podczas tego wydarzenia Schüco, dostawca kompleksowej gamy rozwiązań z PVC-U i aluminium dla zrównoważonych powłok budynków, zaprezentuje swoje najnowsze produkty i koncepcje dla przyszłościowego budownictwa o obiegu zamkniętym.
Data publikacji: 2024-11-18
Data aktualizacji: 2024-11-18
Głównym tematem tegorocznej wystawy firmy Schüco na stoisku 301 w hali B1 będzie cykl życia budynków. Oferowane przez nią innowacyjne produkty i rozwiązania renowacyjne, które podnoszą wartość budynków, płynnie uzupełniają program kontroli śladu węglowego w procesie budowlanym - Schüco Carbon Control. Ta modułowa oferta, zaprezentowana po raz pierwszy na targach BAU 2023, jest konsekwentnie rozbudowywana. Prezentację firmy uzupełnią rozwiązania z obszaru budownictwa prefabrykowanego, ochrony przeciwpożarowej i podwyższonego bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych, a także narzędzia cyfrowe wspierające proces budowlany.
Tegoroczne targi odbywają się w momencie, gdy branża nieruchomości w niektórych częściach Europy boryka się z poważnymi wyzwaniami: wysokimi kosztami materiałów, ograniczeniami dostaw, niedoborem wykwalifikowanych pracowników i wysokimi stopami procentowymi. Inwestorzy wciąż wstrzymują się z realizacją planów budowlanych lub remontowych. Wszystkie te czynniki, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, kurczącymi się zasobami i dążeniem do realizacji celów Unii Europejskiej, sprawiają, że modernizacja istniejących budynków stała się priorytetem.
Modernizacja o niskim śladzie węglowym
Na targach w Monachium firma Schüco zaprezentuje niezawodne produkty i usługi, umożliwiające łatwą adaptację istniejących budynków do aktualnych potrzeb, co pozwala na znaczną oszczędność zasobów. Jednym z takich rozwiązań jest system Schüco Perfect, który znalazł zastosowanie nie tylko w stolarce aluminiowej, lecz także - po raz pierwszy - w profilach PVC-U. To elastyczne rozwiązanie, dedykowane oknom, drzwiom balkonowym oraz systemom podnoszono-przesuwnym, pozwala na ich płynną integrację z szeroką gamą elementów dodatkowych, takich jak ochrona przeciwsłoneczna, moskitiery, parapety, zabezpieczenia przed upadkiem czy progi bez barier. Modułowa konstrukcja umożliwia łączenie tych elementów w różnych kombinacjach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, a także ich szybką i łatwą modernizację lub wymianę.
System ten doskonale wpisuje się w program Schüco Carbon Control, który obejmuje nie tylko innowacyjne systemy, ale także fachowe doradztwo i usługi mające na celu zmniejszenie śladu węglowego przegród zewnętrznych budynków w całym cyklu ich życia - od projektowania i budowy po eksploatację i demontaż. Koncepcja ta opiera się na przekonaniu, że decyzje podejmowane na etapie projektowania mają istotny wpływ na pozostałe etapy procesu budowlanego. Na ślad węglowy budynku mogą bowiem wpływać takie czynniki jak kształt bryły, dobór materiałów, rodzaj wykończenia powierzchni, wymiary elementów, zastosowanie technologii smart home oraz możliwość rozdzielenia materiałów i ich recyklingu.
Materiały o obniżonej zawartości CO2
Z myślą o cyrkularnym budownictwie Schüco oferuje aluminium i PVC-U z zawartością surowców wtórnych, a także konstrukcje hybrydowe. Uzupełnieniem standardowej oferty są dystrybuowane zgodnie z systemem kwotowym gatunki aluminium o obniżonej emisji CO₂: Low Carbon (LC) i Ultra Low Carbon (ULC). Zgodnie z deklaracjami środowiskowymi wartość GWP dla profili LC wynosi 4,47 kg CO₂e/kg, zaś dla profili ULC - nawet 2,27 kg CO₂e/kg.
W obszarze PVC-U dostępne są trzy gatunki materiału: Balanced (zrównoważony), Recycled (pochodzący z recyklingu) oraz Bio-Attributed (pochodzenia biologicznego). W przypadku profili Balanced, materiał z recyklingu jest wykorzystywany lub zastosowano optymalną geometrię profilu, co pozwala na zmniejszenie zużycia surowca. Oferta Recycled gwarantuje obecność materiału pochodzącego z recyklingu w rdzeniu wewnętrznym profilu, w proporcji od 39 do 57 procent, w zależności od geometrii. Dzięki nowemu materiałowi pochodzenia biologicznego, firmy partnerskie uzyskały dostęp do produktów z surowców odnawialnych. W tym przypadku ropę naftową zastępuje olej talowy, będący produktem ubocznym produkcji papieru. Ta technologia pozwala zaoszczędzić nawet 90% CO₂ w porównaniu z tradycyjnym procesem produkcyjnym.
Zrównoważona eksploatacja
Z myślą o ekologicznej eksploatacji budynków powstała firma Schüco Service, która specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem nieruchomościami. Nowa spółka to niezależny od producentów dostawca kompleksowych usług serwisowych w obszarze okien, drzwi i fasad. Oferuje ona szeroki zakres usług, od realizacji indywidualnych zleceń naprawczych, poprzez długoterminowe umowy serwisowe i dobór odpowiednich części zamiennych, aż po kompleksowe analizy w zakresie renowacji budynków. Dodatkowo, dzięki internetowi fasad Schüco IoF ID, możliwe jest cyfrowe rejestrowanie wszystkich elementów okien, drzwi i fasad zamontowanych w budynku oraz prowadzenie historii ich konserwacji. To rozwiązanie umożliwia administratorom budynków efektywne zarządzanie nieruchomościami przez cały cykl ich życia oraz planowanie niezbędnych inwestycji z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ochrona przeciwpożarowa i wysoki poziom bezpieczeństwa
Kompleksowa gama rozwiązań przeciwpożarowych i dymoszczelnych Schüco przekonuje nie tylko doskonałymi parametrami związanymi z bezpieczeństwem, lecz także izolacyjnością akustyczną, dostępnością bez barier oraz maksymalnym komfortem automatycznej obsługi. Wysoka kompatybilność systemów Schüco sprawia, że przejścia pomiędzy strefami o zwiększonej ochronie i standardowymi są wizualnie niedostrzegalne. W rozwiązaniach przeciwpożarowych i dymoszczelnych Schüco uwzględniono także końcowy etap użytkowania i rozbiórkę. Wiele z nich uzyskało srebrny certyfikat Cradle-to-Cradle, co potwierdza ich zgodność z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Najważniejszym eksponatem w strefie poświęconej bezpieczeństwu będzie panel przeciwpożarowy Schüco Deflame, który może być teraz stosowany także w aluminiowych fasadach strukturalnych Schüco. Odwiedzający stoisko będą mogli również zapoznać się z oknami, drzwiami i fasadami Sälzer zapewniającymi wysoki poziom bezpieczeństwa. Spółka-córka firmy Schüco oferuje również personalne doradztwo i koncepcje dostosowane do indywidualnych projektów. Niedawno w swojej siedzibie w Marburgu otworzyła Centrum Kompetencyjne Sälzer oraz showroom z wielofunkcyjnym stanowiskiem badawczym, na którym okna i drzwi testowane są pod kątem odporności na fale uderzeniowe i wandalizm, a także próby włamania i ucieczki.
Program Schüco Carbon Control dotyczy całego cyklu życia budynku, od projektowania aż po recykling Fot. Schüco
W segmencie budownictwa mieszkaniowego Schüco jest pierwszym wyborem dla wymagających inwestorów poszukujących wysokiej jakości okien, drzwi wejściowych i przesuwnych z aluminium oraz PVC-U. Nasze produkty łączą w sobie ponadczasowy design, najwyższą trwałość i inteligentne funkcje, takie jak systemy wideodomofonowe. Oprócz tego, goście targów zainteresowani oryginalnymi rozwiązaniami do wnętrz znajdą w naszej ofercie nowe, designerskie systemy wielkoformatowych przeszklonych ścian działowych o organicznych zaokrągleniach, opracowane przez spółkę-córkę Schüco Interior Systems, oraz aluminiowe regały Schüco Smartcube. Te rozwiązania idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza, zapewniając im harmonijny wygląd.