Okna dachowe z PVC w łazience zdają egzamin

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okna dachowe z PVC w łazience zdają egzamin

Okna z ramami z PVC zdają egzamin w warunkach podwyższonej wilgotności. Wyglądają jak nowe, plastik nie zżółkł, uszczelki nie sparciały, okucia nie skorodowały. Drewno nie wypaczyło się, nie wymaga konserwacji - mówi Joanna, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2011 r.

Dom: dach o nachyleniu 32°, pokryty płaską blachą na rąbek stojący.

Okna dachowe:

 • Obrotowe z osią obrotu w ½ skrzydła, 2 sztuki z plastikowymi ramami i 2 z klejonego warstwowo drewna sosnowego, wymiary 74 × 118 cm. Nawiewniki. Pakiet dwóch szyb energooszczędnych Ug= 1,1 W/(m2•K).
 • Akcesoria - rolety wewnętrzne, zaciemniające.
 • Lokalizacja - na południowej i północnej połaci dachu, 2 okna w holu na poddaszu i po jednym w dwóch łazienkach.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu.

Decyzja: prostą nowoczesną bryłę projektowałam z bratem architektem, marząc o zamontowaniu na poddaszu nowoczesnych okien dachowych z balkonem. Jednak 8 lat temu kosztowały kosmiczne pieniądze. W gorącym okresie budowy nie byliśmy, z mężem, przygotowani na tak duży wydatek. Natomiast obiecaliśmy sobie, że zamontujemy je w przyszłości, dlatego poprosiliśmy cieśli o zrobienie odpowiednich otworów w murłacie i w więźbie. Rozważaliśmy założenie łamanych fiksów, ale skończyło się na pojedynczych oknach dachowych.

Licząc się z wymianą, kupiliśmy w miarę tani i standardowy model, z tym że w holu osadziliśmy taki z drewnianymi ramami, a w łazience dzieci i naszej - z ramami z PVC. Patrzyliśmy na współczynnik przenikania ciepła całego okna - Uw. Był jak na tamte czasy przyzwoity, bo wynosił 1,4 W/(m2•K). Dziś zapewne wolelibyśmy model z trzema szybami. Przed zakupem czytaliśmy opinie w Internecie, nimi się również kierowaliśmy. Zakupu dokonaliśmy w hurtowni budowlanej.

Dwa okna obrotowe
Okna z osią obrotu w ½ skrzydła zamontowano na bezpiecznej dla dzieci wysokości - 2 m od podłogi.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Okna z ramami z PVC zdają egzamin w warunkach podwyższonej wilgotności. Wyglądają jak nowe, plastik nie zżółkł, uszczelki nie sparciały, okucia nie skorodowały. Drewno nie wypaczyło się, nie wymaga konserwacji. Oceniając szyby - nie są złe, ale mimo wszystko podczas upałów poddasze się nagrzewa, więc zamontowaliśmy w holu mocny klimatyzator, od wewnątrz - rolety blackout z powłoką przeciwsolaryczną.

  Mamy trzech rozbieganych synów, więc przeszklenia na wysokości 2 m okazały się bezpieczne. Oczywiście, chłopcy wpadli już na pomysł, żeby wejść na stół i w ten sposób wyglądać przez okno. Wtedy jednak słychać jak przesuwają stół i jest czas na reakcję. Takie położenie okna ma dla mnie zasadniczą wadę - kiedy ktoś stoi przy furtce i dzwoni domofonem, a ja jestem na piętrze, nie mogę się wychylić i spojrzeć, kto przyszedł.

  Bardzo polecam klamki na dolnej ramie, obsługa okien jest łatwiejsza. My jej dosięgamy z podłogi, dzieci nie. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji szczeliny do wietrzenia.

 • Gdyby nie wysokie koszty i nagrzewanie się od słońca, najchętniej przeszkliłabym połowę poddasza. To niesamowite uczucie, gdy człowiek zapatrzy się na niebo przez ukośne tafle. W zimie darmowe nagrzewanie pomieszczeń jest dobre, lecz w lecie niepożądane, mimo to nigdy nie przyszło nam do głowy budowanie tradycyjnych lukarn i balkonów. Balkony miały pojawić się tylko jako integralna część okien dachowych. Ciągle o tym marzymy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Okna dachowe - koszty:

 • Okna 2 × 1030 zł oraz 2 × 816 zł + kołnierze i akcesoria;
 • Montaż w cenie usługi dekarskiej.
 • Wewnętrzne rolety 800 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny